Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zbraně zabíjejí, ale nemusí.

Diskuse o dalším postoji k civilnímu vyzbrojování je zajímavá. Opakují se dokola lobbystické argumenty, které se objevují vždy a samozřejmě byly odborně vyvráceny. Naše současná společnost si však na fakta …

… nehraje.

Nejpodporovanější místní blogerka nadepíše svůj text:  „Zbraně nezabíjejí“.  Uvádí ve svém textu řadu platných faktů. Zejména takových, které vypadají nevratně a byly by ztrátou vydobytých pozic držitelů zbraní. Člověk se musí smát v kontextu ukrojených důchodů a zvýšených daní, jak snadno se mění radikální axiomy, když je náhle potřeba. Je to inspirativní např. pro zastánce bezplatného zdravotnictví a vzdělání.

Právo na osobní vyzbrojení se nápadně podobá snahám komunistů, zabezpečit si mocenské pozice i v tomto ohledu a udělat z vyzbrojených div ne spravedlivé milice, které každého ochrání lépe než policie. Autorka vážně kritizuje myšlenku, že odzbrojení = bezpečí. V tom případě tedy platí opak, že ozbrojení = bezpečí, což nám zřejmě prokazují eskalující konflikty na Ukrajině, v Izraeli, v Africe na mnoha místech. Nekontrolované lidové ozbrojení eskalovalo válku v rozpadající se Jugoslávii. Doporučoval bych občas sledovat, kdo například řekl: Demokracie znamená rozdat zbraně lidu. (Fidel Castro)

Nechci tím ani naznačovat, že se zbraně mají zítra odevzdat. Nejde o kontrarevoluci v otázce zbraní, ale mohli bychom v zacházení se zbraněmi být klidně nejlepší na světě, abychom se vrátili na pozici nejbezpečnější země světa. Jak ironicky to dnes zní. Nebo nezní? Stále jsme nejbezpečnější?

Reforma zacházení se zbraněmi může být dopracována na úrovni sledování a skladování v bezpečném prostředí. Pomalu, citlivě a racionálně. Drtivá většina zbraní jistě nepatří do arzenálu, který by člověk nosil u sebe, do práce či na univerzitu. Jistě stačí jedna zbraň k volnému nošení ve společnosti, už tak je to nepříjemné s někým takovým jednat, zvláště třeba v obchodním styku. Zbraně by mohly být fixovány buď ve veřejných skladech spravovaných státem, mohly by mít povinně polohovací čip. Dnes jsou velké technické možnosti i u identifikace a sledování střeliva, kdyby se chtělo. Sportovním či zájmovým činnostem na vyhrazených místech by nic nebránilo. I lesní honitba by mohla evidovat a skladovat zbraně, než se vstoupí do střeleckého teritoria.

Jiný  vládní bloger  zase odborně upřesňuje, jak jsou lékaři bezmocní v určení čehokoli, takže se nedá prostřednictvím posudku nic zjistit. Na druhé straně máme posudkové lékaře, kteří s klidem určují budoucnost pacientů, sociální patro, v němž se budou nacházet. Ale zde jsou úplně bezmocní. Lidský faktor nabývá obludných rozměrů. Až takových, že nějakou zodpovědnost nelze lékařům nově ukládat.

Koneckonců, je otázka, zdali vůbec něco dělat. Když je všechno právě naopak, než říkají fakta a stejně vás kdekdo zabije i naostřeným zubním kartáčkem. Také vás může shodit do kolejiště před jedoucí vlak Metra. Všemu prostě zabránit nemůžeme, ale můžeme hodně zabránit, pokud budeme myslet, cílevědomě snižovat konfrontační atmosféru ve společnosti. Hlavně nám pomohou transparentní informace o proběhlém případu. Jistě to nenadělá více škody než neustálé omílání toho, co udělal Hitler a jiní zlořádi. To nikomu asi nevadí, ta fascinace zlem a násilím dnes a denně. Co mě však udivuje nejvíc je fakt, že vraždící střelec zabil svého otce a přesto se ve společnosti hovoří, že rodina nic neudělala – nepoznala. Nejspíš ano a toho otce to asi stálo život. Nejméně toto bychom se měli dozvědět. Bez ideologie. Bez útoků na školství a blogerů mezi sebou. Naučme se třeba ignorovat nevěcné kritiky. Mně to pomáhá a nenávist se mne dotýká mnohem méně, když neodpovídám na útoky ad hominem, zásadně a do budoucna se budu snažit vůbec se nerozčilovat. Představím si, že tam na druhé straně sedí jen zlomyslná umělá inteligence a můžu se hned smát a dýchat.

 

Autor: Zdenek Horner | sobota 30.12.2023 23:53 | karma článku: 15,23 | přečteno: 432x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 23,99 | Přečteno: 590x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

21.6.2024 v 2:40 | Karma: 23,54 | Přečteno: 571x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Naprosto šokující fakta z vyšetřování střelby na UK

Jsem v podstatě již opatrný člověk, ale přiznám se, že dosud zveřejněná fakta z vyšetřování střelby na UK mě naprosto převálcovala a moje důvěru v policii, vnitro i vládu je na nule.

18.6.2024 v 4:49 | Karma: 40,46 | Přečteno: 4553x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 29,63 | Přečteno: 817x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 35,08 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Meteorologové: Páteční kroupová smršť patřila k nejvýraznějším za řadu let

23. června 2024  15:27

Páteční extrémní bouřky či silné nárazy větru přinesly podle meteorologů také nejvýraznější příval...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Odveta v Sevastopolu zranila stovky

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  15:24

Sledujeme online Ukrajina v noci na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů. Při útoku byl ve městě...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

  • Počet článků 842
  • Celková karma 25,31
  • Průměrná čtenost 969x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik