Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při vší úctě k izraelským obětem teroru Hamásu

Nesdílím masivní pomstychtivé přesvědčení, že několikanásobný počet dalších a dalších obětí vyřeší situaci. Teroristé, stejně jako kdysi partyzáni za druhé světové války, nebudou brát na oběti civilních Palestinců ohledy než ...

... v rovině negativního PR.

Žádné zpochybňování drastických zločinů Hamásu z posledního útoku na Izrael nesmí být zapomenuto. Ale ani na konci WWII nikdo ze spojenců nenavrhoval vyhladit Německo. Chtěla se bezpodmínečná kapitulace.

I v občanském právu existuje první kvalifikace, které říkáme přiměřená obrana. Hněv, smutek a rozhořčení na straně Izraele plně chápu a sdílím. Přesto nesmí posunout Izrael k nelidskému jednání. Zatím berou spravedlnost do svých rukou. Ačkoliv lze snadno touhu po pomstě pozůstalých naprosto chápat, tak žádný stát nepřipustí lynčování nebo popravování bez soudů. Takové kobercové bombardování ve stísněném prostoru Gazy je zničující a zakládá na Palestinské straně naprosto nesmiřitelné postoje do budoucna.

Mnozí přátelé Izraele ztratí možnost hájit Izraelská práva, pokud odveta bude nesrovnatelně genocidní. Nějak jsme se do této situace dostali. Asi se dalo udělat i více pro mír mezi tamními nepřáteli. Třeba včas rozdělit zemi a zrušit argumenty o okupaci. Nenechat zastřelit mírotvorného Rabina. Pochopitelně více mohli udělat i Palestinci, a nutno přiznat, že udělali, protože Fatah se na Západním břehu chová daleko přiměřeněji situaci. Ovšem, co bude po kobercovém vybombardování Gazy, můžeme tušit již dnes.

Ptát se po konečném čísle obětí izraelské odvety není žádnou relativizací zločinů Hamásu. Je to obyčejná lidská otázka. Pokud na ni nedostáváme odpověď, nemůžeme se divit, že Palestinu podporují humanisticky naladění občané Evropy, (asi nejen Evropy).

Gaza, jako největší utečenecký tábor na světě, po dlouhodobé blokádě jasně generuje iracionální výbušninu. Přesvědčit tamní obyvatelstvo asi bylo snadné. Kdo by chtěl žít v takových podmínkách, kde rozvoj závisí i na tom, zdali vám někdo svévolně vypne vodovod nebo elektřinu. Za Izraelem daných podmínek nebyla naděje, že k teroru opět nedojde. Gaza byla, je a asi zase bude papiňákem lidských emocí z neřešitelného, bezvýchodného utrpení.

V tomto kontextu je poslední stanovisko egyptského prezidenta Sísího, ať Evropa najde pro Palestince útočiště, ilustrací podobné situace někdejší situace Židů v Evropě. Nikdo je nechtěl a pogromy střídalo vyhánění. Tu a tam žili Židé i v míru v ghetech za přísně sledovaných podmínek. V dialogu s Hitlerem o židovské otázce se Evropa nemá čím chlubit. Vážně padaly návrhy, např. na vystěhování na Madagaskar. Občas se běženci ocitli na očích celé Evropy na ostrově či lodi nikoho na Dunaji, kde umírali hlady a zúčastněné státy se nehodlaly k humanitární situaci nijak postavit. Neutrální Švýcarsko samozřejmě nemohlo pojmout všechny uprchlíky, ale nelze souhlasit se stíháním celníků, kteří si museli odsedět tolerování překročení hranic zoufalým Židům na útěku.

V našem kontextu nesmíme zapomenout na Čechy uzurpovaný majetek, který se Židům po válce u nás nevrátil. Mnohdy držitelé odmítli vrátit i majetky, které měli jen v dohodnuté správě. Vláda tenkrát měla zrušit všechny prodeje majetku Židů dva roky před válkou, pokud by je Židé dobrovolně nepotvrdili. Bohužel nic vlídného se u nás nestalo.

Chápu, že mluvit o nezbytné vlídnosti se může zdát relativizací, ale není. Je pouhým připomenutím lidského závazku přiměřené obrany. Nemůžeme přihlížet tomu, že Izrael nenajde záklopku proti bezbřehé pomstě. Stejně tak lze slyšet, že nejde jen o nějaký Hamás, ale že každý Palestinec Hamás podporuje (nebo 80%). Kolik Palestinců to ale dělá dobrovolně nebo ze strachu by mohli Němci svého času vyprávět a naši Sudetští Němci rovněž.

Také se nabízí otázka, nakolik je blokáda Gazy účinná, když stejně nakonec zbraně teroristé měli a mají. Útoky se pořádají. Možná by se mělo začít uvažovat o zcela jiném řešení, které by mohlo být trvalejší a důstojné pro obě strany. Nebo chtějí být Izraelci další desítky let jen bachaři Palestinců? Stejně tak budu neustále naléhat, aby EU ukázala audit pomoci Palestincům, jak zajistila a bude zajišťovat, že se podpora obyvatel nerozpustí do rukou teroristů.

Určitě je potřeba dostat zločince z Hamásu před soud. Svého času Izraelci našli a unesli Eichmana, aby mohl být souzen před izraelským soudem za stejně krutá zvěrstva. Bez transparentního soudu se veřejné mínění na Západě spravedlivě neukotví. A může se mi nadávat, jak chce, podsouvat první poslední, ani to situaci eskalace konfliktu vůbec nezlepší. Vždy budu stejně na straně civilistů. Takže: ne na straně Palestinců, ale na straně civilistů a míru pro ně.

Autor: Zdenek Horner | pondělí 23.10.2023 12:35 | karma článku: 21,36 | přečteno: 867x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 28,67 | Přečteno: 745x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 34,67 | Přečteno: 1226x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Svoboda projevu ve starém Řecku

Málokdo si uvědomuje, jaké podmínky svoboda projevu potřebuje, jak se vyvíjela a co je s ní spojeno. Svoboda projevu je každý den ohrožena všude na světě.

4.6.2024 v 10:38 | Karma: 13,04 | Přečteno: 304x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Fauly v knize Prokletí impéria a ruská lež I.

Za vydáním knihy můžeme najít nakladatelství Books & Pipes (Brno), Pravý břeh institut Petra Fialy a finanční podporu IPPO – Institut pro pravicovou politiku.

3.6.2024 v 4:55 | Karma: 13,38 | Přečteno: 241x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Koordinátor strategické komunikace vlády Faltýn nezačal zrovna šťastně

Na iDnes si můžete poslechnout i shlédnout představu koordinátora vlády pro strategickou komunikaci, jak bude vykonávat své poslání. Představení jeho názorů nedopadlo šťastně. Odkopal se víc, než chtěl.

31.5.2024 v 22:20 | Karma: 30,17 | Přečteno: 731x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

VIDEO: Viseli jsme hlavou dolů a plakali. V USA se na půl hodiny zasekla atrakce

15. června 2024  15:51

Desítky lidí v pátek uvázly na atrakci AtmosFEAR v Oaks Park na severozápadě amerického státu...

Krvavá párty. Afghánec v Německu nožem napadl tři lidi, předtím zabil

15. června 2024  10:45,  aktualizováno  15:27

Německá policie v pátek večer ve městě Wolmirstedt v Sasku-Anhaltsku zastřelila muže, který předtím...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

Začíná mírová konference o Ukrajině, Harrisová oznámila další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  14:52

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

  • Počet článků 839
  • Celková karma 24,35
  • Průměrná čtenost 965x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik