Při vší úctě k izraelským obětem teroru Hamásu

Nesdílím masivní pomstychtivé přesvědčení, že několikanásobný počet dalších a dalších obětí vyřeší situaci. Teroristé, stejně jako kdysi partyzáni za druhé světové války, nebudou brát na oběti civilních Palestinců ohledy než ...

... v rovině negativního PR.

Žádné zpochybňování drastických zločinů Hamásu z posledního útoku na Izrael nesmí být zapomenuto. Ale ani na konci WWII nikdo ze spojenců nenavrhoval vyhladit Německo. Chtěla se bezpodmínečná kapitulace.

I v občanském právu existuje první kvalifikace, které říkáme přiměřená obrana. Hněv, smutek a rozhořčení na straně Izraele plně chápu a sdílím. Přesto nesmí posunout Izrael k nelidskému jednání. Zatím berou spravedlnost do svých rukou. Ačkoliv lze snadno touhu po pomstě pozůstalých naprosto chápat, tak žádný stát nepřipustí lynčování nebo popravování bez soudů. Takové kobercové bombardování ve stísněném prostoru Gazy je zničující a zakládá na Palestinské straně naprosto nesmiřitelné postoje do budoucna.

Mnozí přátelé Izraele ztratí možnost hájit Izraelská práva, pokud odveta bude nesrovnatelně genocidní. Nějak jsme se do této situace dostali. Asi se dalo udělat i více pro mír mezi tamními nepřáteli. Třeba včas rozdělit zemi a zrušit argumenty o okupaci. Nenechat zastřelit mírotvorného Rabina. Pochopitelně více mohli udělat i Palestinci, a nutno přiznat, že udělali, protože Fatah se na Západním břehu chová daleko přiměřeněji situaci. Ovšem, co bude po kobercovém vybombardování Gazy, můžeme tušit již dnes.

Ptát se po konečném čísle obětí izraelské odvety není žádnou relativizací zločinů Hamásu. Je to obyčejná lidská otázka. Pokud na ni nedostáváme odpověď, nemůžeme se divit, že Palestinu podporují humanisticky naladění občané Evropy, (asi nejen Evropy).

Gaza, jako největší utečenecký tábor na světě, po dlouhodobé blokádě jasně generuje iracionální výbušninu. Přesvědčit tamní obyvatelstvo asi bylo snadné. Kdo by chtěl žít v takových podmínkách, kde rozvoj závisí i na tom, zdali vám někdo svévolně vypne vodovod nebo elektřinu. Za Izraelem daných podmínek nebyla naděje, že k teroru opět nedojde. Gaza byla, je a asi zase bude papiňákem lidských emocí z neřešitelného, bezvýchodného utrpení.

V tomto kontextu je poslední stanovisko egyptského prezidenta Sísího, ať Evropa najde pro Palestince útočiště, ilustrací podobné situace někdejší situace Židů v Evropě. Nikdo je nechtěl a pogromy střídalo vyhánění. Tu a tam žili Židé i v míru v ghetech za přísně sledovaných podmínek. V dialogu s Hitlerem o židovské otázce se Evropa nemá čím chlubit. Vážně padaly návrhy, např. na vystěhování na Madagaskar. Občas se běženci ocitli na očích celé Evropy na ostrově či lodi nikoho na Dunaji, kde umírali hlady a zúčastněné státy se nehodlaly k humanitární situaci nijak postavit. Neutrální Švýcarsko samozřejmě nemohlo pojmout všechny uprchlíky, ale nelze souhlasit se stíháním celníků, kteří si museli odsedět tolerování překročení hranic zoufalým Židům na útěku.

V našem kontextu nesmíme zapomenout na Čechy uzurpovaný majetek, který se Židům po válce u nás nevrátil. Mnohdy držitelé odmítli vrátit i majetky, které měli jen v dohodnuté správě. Vláda tenkrát měla zrušit všechny prodeje majetku Židů dva roky před válkou, pokud by je Židé dobrovolně nepotvrdili. Bohužel nic vlídného se u nás nestalo.

Chápu, že mluvit o nezbytné vlídnosti se může zdát relativizací, ale není. Je pouhým připomenutím lidského závazku přiměřené obrany. Nemůžeme přihlížet tomu, že Izrael nenajde záklopku proti bezbřehé pomstě. Stejně tak lze slyšet, že nejde jen o nějaký Hamás, ale že každý Palestinec Hamás podporuje (nebo 80%). Kolik Palestinců to ale dělá dobrovolně nebo ze strachu by mohli Němci svého času vyprávět a naši Sudetští Němci rovněž.

Také se nabízí otázka, nakolik je blokáda Gazy účinná, když stejně nakonec zbraně teroristé měli a mají. Útoky se pořádají. Možná by se mělo začít uvažovat o zcela jiném řešení, které by mohlo být trvalejší a důstojné pro obě strany. Nebo chtějí být Izraelci další desítky let jen bachaři Palestinců? Stejně tak budu neustále naléhat, aby EU ukázala audit pomoci Palestincům, jak zajistila a bude zajišťovat, že se podpora obyvatel nerozpustí do rukou teroristů.

Určitě je potřeba dostat zločince z Hamásu před soud. Svého času Izraelci našli a unesli Eichmana, aby mohl být souzen před izraelským soudem za stejně krutá zvěrstva. Bez transparentního soudu se veřejné mínění na Západě spravedlivě neukotví. A může se mi nadávat, jak chce, podsouvat první poslední, ani to situaci eskalace konfliktu vůbec nezlepší. Vždy budu stejně na straně civilistů. Takže: ne na straně Palestinců, ale na straně civilistů a míru pro ně.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdenek Horner | pondělí 23.10.2023 12:35 | karma článku: 21,36 | přečteno: 866x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 16,75

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 31,81

Zdenek Horner

Predátorská věda

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,33

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,93

Zdenek Horner

Válka je zločin

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68