Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pořádek v dezinterpretaci

Poslední dobou se slovem dezinterpretace přímo šermuje. Dokonce se dá říci, že se tento pojem proměňuje v měřítko politické pravověrnosti a v důkaz ospravedlňující cenzuru. Prohlubování tohoto postupu je hloubení cesty do pekel.

Význam pojmu  dezinterpretace  si odstartuji odkazem na slovník cizích slov ABZ.CZ. Tam se přímo uvádí: = úmyslné či neúmyslné zkreslení názoru, vyjádření, výsledku. V těsném sousedství leží i význam pojmu  misinterpretace:  = nesprávné vysvětlení, vyvození chybných závěrů z výsledků průzkumů a výzkumů, z aplikace kasuistických diagnostických metod, desinterpretace, dezinformace.

Na této webové stránce vložil heslo prof. PhDr. Rudolf Kohoutek, Csc. Pan profesor patrně působí na Masarykově univerzitě v Brně. Výše uvedená hesla se odkazují k východisku, z něhož pan profesor heslo – pojem definuje. Vychází z  teorie poznávacího vývoje dětí podle J. Piageta.  Pro mne velmi přijatelné, snad i obecněji akceptovatelné východisko k této diskuzi.

Rozeznávání smyslu sdělení, zprávy nebo souvislého tetu je dnes velkým problémem. Zasahuje do všech pater diskuzí. Ve školství například existuje tematická diskuse, nakolik se věnovat třeba literatuře na úkor prosté gramatiky. Zastánci technokratického školství by nejraději kulturní – literární část výuky češtiny přímo zrušili. Ale právě literatura vychovává každého žáka k citlivosti vůči významům v jazyce. Rozšiřují prostor vyvozování, což se ovšem nelíbí strohému vědecko politickému ptydepe, kde se každá asociace redukuje na chybu, obor nepravdivosti, či nepravděpodobnosti.

Ve vědě se bavíme o konečném prosazení názoru prostřednictvím akademické obhajoby a následné seriózní veřejné publikaci výsledků. Redukce různým možných i nemožných asociací vede k nějaké „pravdivostní“ definici. Vedle toho se neúspěšný obhajitel v mainstreamovém proudu může soukromě na vlastní triko pokoušet dále přesvědčovat kdekoho o širším nebo i zcela rozdílném pojetí problému.

Novinářská práce popisující jako jeden z úhlů života politiku se podobá spíše literatuře, kde se nechává v demokratických tradicích „pravdivost“ na čtenáři, resp. vnímateli. To se nyní ve světě v důsledku „válečného třeštění“ mění a najednou se vyžaduje pravověrnost, vyhlašuje pravdivost a pořádají se skryté i otevřené cenzurní honičky. Nesmírně se tím rozbíjí společnost. Vážně tato metoda komunikace nepřináší nic než agresi, bláznění a osobní útoky.

Pokud si někdo dělá legraci z nevhodného vyjádření policie, nebo na něj, byť i nepřesně upozorňuje, neděje se nic tak hrozného, jako to, že se k něčemu obrací pozornost. Na oficiálních místech je povinnost vysvětlení a případné nápravy směrem k jednoznačnosti. Vyvozovat z takových peripetií něčí poruchu pravověrnosti v polici a její „nahodilé“ politické vedení je nonsens, nebývalé deformování společnosti jako za předchozího reálného socialismu, kdy se kapitalismus mění v reálný a můžeme očekávat, že bude mít jen stále méně lidskou tvář proměňující se v aktuální umělou inteligenci.

Pokud se třeba píše o tom, co někdo řekl, musí se rozlišovat o korektnosti citace, tam lze vyžadovat striktní dodržení, které je legitimní i vymáhat. Ale o významu sdělení je každý člen oprávněn diskutovat bez omezení. Tato možnost svobody slova nyní nám postupně protéká mezi prsty. Na vině je neochota vysvětlovat, resp. financovat moderování veřejné diskuse, když už na nějaké ideologii někomu tak záleží.

Měli bychom zde na blogu obviňováním z dezinformování či dezinformace šetřit a respektovat literární presumpci neviny. Mám obavu, že se to zde nedaří a snad tomu tak není řízeně a cíleně.

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 3.3.2024 8:57 | karma článku: 17,66 | přečteno: 473x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,79 | Přečteno: 1083x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 911x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Česko chtějí do Bruselu i Slováci a Němec, šanci má až osm stran

20. května 2024  8:48

Do eurovoleb voleb zbývají necelé tři týdny. V pátek a v sobotu 7. a 8. června se rozhodne, kdo...

Policisté obvinili muže, který v motorovém člunu najížděl na rybáře a zranil ho

20. května 2024  8:42

Policisté obvinili čtyřiatřicetiletého muže z Českých Budějovic z trestného činu výtržnictví a...

Českem se v noci prohnala supercela. Padaly i čtyřcentimetrové kroupy

20. května 2024  8:12

Českem se v neděli prohnala supercela, která přinesla krupobití a silné nárazy větru. Bouřky...

Policie zadržela muže s neonacistickými nášivkami. A eviduje další falešné lístky

20. května 2024  8:11

Pražská policie zadržela o víkendu u O2 areny, kde se koná hokejové mistrovství světa, dva muže s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,22
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik