Podvědomá či cílená anglosasizace češtiny?
... překlepy.
Dnes je utrpení číst veřejné texty, ale i knihy z mnoha nakladatelství, která ožulí náklady o zaplacení korektora a v knize se to překlepy jen hemží. Někdy překlepy působí komicky, ale někdy mohou mít i fatální důsledky, protože mohou měnit popisovanou skutečnost k naprosto opačnému škodlivému významu.
Nevím, jak tomu bylo historicky, ale byl jsem přesvědčen, že čeština je podporována a chráněna zákonem. V tom jsem se pěkně seknul. Podle článku odborníka na právo v reklamě se čeština vyžaduje jen v části, kde je podle zákona o regulaci reklamy povinnost zveřejnit s reklamou varování, např. u reklamy na cigarety. Asi se mi to spletlo s povinností mít příbalové návody u zboží v češtině, což se samozřejmě také již často obchází. Zejména zahraniční e-shopy u nás prodávají zboží bez „příbalové“ češtiny.
Jsme prostě takový odevzdaný národ, který si nepečuje a nepěstuje ani vlastní jazyk. Když se ocitnete kdekoli v našem pohraničí, jistojistě zaslechnete přeshraniční jazyk. Když přejedete hranici, čeština zmizí naprosto. Nějak nemáme v povaze expandovat a sebevědomě zacházet i s naším jazykem. Divím se tomu, když jistě máme v zemi největší počet národovců na obyvatele. Z našich sousedů nemají povinný reklamní jazyk německojazyčné země, což je dáno jejich obchodní silou. Ostatní naši sousedi tuto povinnost mají. Ale má ji třeba i Francie, jejíž světový jazyk rozhodně neskomírá na okraji světového zájmu. Vedle toho, třeba severské evropské země podporují masivně svou knižní kulturu a produkci, čímž umožňují kulturní rozvoj a smysl vlastnímu jazyku. Nám nedávno zemřel původem český autor beletrie, který byl donucen k emigraci, ze které se po revoluci nevrátil. Po jeho smrti jsme měli hlavní starost o to, jaké styky měl s někdejší STB. Koho prý udal a podobně. Následoval tak do vnitřního mentálního exilu Ferdinanda Peroutku, který sice byl ostrakizován a nakonec umístěn do koncentračního tábora, nicméně prý byl „fascinován“ Hitlerovým fašismem.
Co jsme to vlastně za zemi. Nejde nám o společný prospěch, jde nám jen o soukromé prebendy nanejvýš do horizontu vlastních potomků. Máme plno problémů vlastních, ale ještě si naložíme problémy cizí. Uzákoníme si bez jakékoli diskuze a důkazní situace nějaký politický smysl a význam, aniž bychom alespoň důsledně dbali na konzistentní cenzuru právě oněch jasných důkazů. Ano, mám na mysli nevyprovokovanou agresi ze strany Ruska vůči Ukrajině. Potom by ale tisk neměl zveřejňovat vzpomínky na diplomatický summit v Budapešti 2008, kde Putin jasně řekl, že vstup Ukrajiny do NATO bude považovat za nepřípustný a zakročí. Všichni tedy věděli, že k tomu jednou dojít musí, že ruská armáda zabrání vstupu tím, že vyvolá fešácký válečný konflikt, kdy nebude právně možné do NATO vstoupit, leda by NATO změnila za pochodu svou navenek vystavovanou filosofii o obranném charakteru. Žádný úvodní kobercový útok jako nad Irákem při druhé válce v Zálivu. I když i pro mne bylo překvapení, že se nakonec Putin odhodlal, doufal jsem v jakousi pohádkovou iluzi.
Situace češtiny v jejím oslabení se promítá do myšlenkového rozsahu obecného chápání skutečnosti. Proto se u nás může tak lhát, protože neumíme klást právní význam od vědeckého důkazu, ale klademe ho jen od politického rozhodnutí. O skutečnosti každý hovoří svévolně. O nic přece nejde, někdo nám to předžvýká a my to odpapouškujeme. V takové situaci bych se ani nedivil nějaké smart politické straně, která přijde s ultimátním řešením české prosperity. Zprivatizuje ji jednou provždy. Začne to omilostněním Viktora Koženého a prodejem kupónů České kotliny do rukou předem vybraných Nizozemských zájemců, kterým hrozí zatopení jejich území v důsledku oteplování. Nakonec už Baťa nám málem vyjednal vystěhování Česka do Jižní Ameriky. Měli jsme to už tenkrát vzít a dnes bychom neměli problém s tím, jak správně napsat freš, nebo spíše fresh. Podle toho, jak se tváří korektor češtiny ve Wordu, ani jedno není správně. Nic nového, tak to u nás prostě chodí ve všem.
Zdenek Horner
Malá introvertní mše za paní Lenku

Pustil jsem si oblíbenou sedmou symfonii Ludwiga van Beethovena. Pokusil jsem se zamyslet nad lidským osudem, který je přeplněn nespravedlností. V nějaké formě ji prožíváme všichni, ale dokážeme toužit po další naději.
Zdenek Horner
Víme druzí

Od propouštěných uklízeček z rádia Hlas Ameriky jsme se ve špeluni U váhy dozvěděli, co naštvalo tajné služby Ruska i Ameriky. Andrej a Petr si nedaleko od Staropramenu podali ruce a založili trvalý svazek panevropské důvěry.
Zdenek Horner
S ODS se nelze setkat

S ODS se dnes bohužel nelze setkat. Tato strana zaujala totální bojovné stanovisko, kdy každá rána pod pás je v duchu jezuitského boje za víru správná, pravdivá, legální i legitimní. Nikdo si nemůže být jist, ...
Zdenek Horner
Nediktujte nám, jak se máme cítit

Život je o cítění. Pokud vám někdo předepisuje vaše pocity, je to smutné. Každý se s tím setkal ve svém soukromí, že mu třeba matka v zájmu výchovy říká: takhle to nemůžeš cítit. Matka má jistě nárok, ale nikdo jiný ho nemá.
Zdenek Horner
Jsem vděčný dezolát

Sám v sobě se totiž nevyznám, a tak je cenné, když odborník světově vědeckého formátu nastaví zrcadlo mému myšlení, v němž konečně mohu najít světlo vědeckého kapitalismu na konci tunelu a vybřednout ze svého ...
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Zemřela lékařka Hana princezna Lobkowiczová. Bylo jí 97 let
V sobotu se v kostele svatého Linharta v Cítově rozloučí rodina a přátelé s lékařkou Hanou...
Úmorné čekání, žně prodejců. Loučení s papežem očima fotoreportéra iDNES.cz
Poslední den mají v pátek věřící na to, aby se před sobotním pohřbem rozloučili v bazilice svatého...
Ukradený bagr našli kilometr od místa činu mezi stromy, policie hledá zloděje
Šťastný konec měl pro majitele bagru případ z Velké Hleďsebi na Chebsku. Zatím neznámý pachatel...
Jižní Čechy zasáhlo zemětřesení minimálně o síle 3,1. Došlo k tomu opět po roce
V oblasti kolem Mirotic na Písecku došlo k zemětřesení. Podle čtvrtečních údajů Geofyzikálního...

Prodej rodinného domu 140 m2 Kostelec u Heřmanova Městce
Kostelec u Heřmanova Městce - Tasovice, okres Chrudim
2 990 000 Kč
- Počet článků 887
- Celková karma 23,88
- Průměrná čtenost 965x