Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podvědomá či cílená anglosasizace češtiny?

Když člověk denně vyslechne několikrát z televizní reklamy výkřiky freš, freš, freš, musí si nutně klást otázku, jak se uplatňuje zákon o češtině v reklamě. Čeština páchá harakiri. Já bych ovšem zavedl pokuty i za ...

... překlepy.

Dnes je utrpení číst veřejné texty, ale i knihy z mnoha nakladatelství, která ožulí náklady o zaplacení korektora a v knize se to překlepy jen hemží. Někdy překlepy působí komicky, ale někdy mohou mít i fatální důsledky, protože mohou měnit popisovanou skutečnost k naprosto opačnému škodlivému významu.

Nevím, jak tomu bylo historicky, ale byl jsem přesvědčen, že čeština je podporována a chráněna zákonem. V tom jsem se pěkně seknul. Podle  článku odborníka na právo v reklamě  se čeština vyžaduje jen v části, kde je podle  zákona o regulaci reklamy  povinnost zveřejnit s reklamou varování, např. u reklamy na cigarety. Asi se mi to spletlo s povinností mít příbalové návody u zboží v češtině, což se samozřejmě také již často obchází. Zejména zahraniční e-shopy u nás prodávají zboží bez „příbalové“ češtiny.

Jsme prostě takový odevzdaný národ, který si nepečuje a nepěstuje ani vlastní jazyk. Když se ocitnete kdekoli v našem pohraničí, jistojistě zaslechnete přeshraniční jazyk. Když přejedete hranici, čeština zmizí naprosto. Nějak nemáme v povaze expandovat a sebevědomě zacházet i s naším jazykem. Divím se tomu, když jistě máme v zemi největší počet národovců na obyvatele. Z našich sousedů nemají povinný reklamní jazyk německojazyčné země, což je dáno jejich obchodní silou. Ostatní naši sousedi tuto povinnost mají. Ale má ji třeba i Francie, jejíž světový jazyk rozhodně neskomírá na okraji světového zájmu. Vedle toho, třeba severské evropské země podporují masivně svou knižní kulturu a produkci, čímž umožňují kulturní rozvoj a smysl vlastnímu jazyku. Nám nedávno zemřel původem český autor beletrie, který byl donucen k emigraci, ze které se po revoluci nevrátil. Po jeho smrti jsme měli hlavní starost o to, jaké styky měl s někdejší STB. Koho prý udal a podobně. Následoval tak do vnitřního mentálního exilu Ferdinanda Peroutku, který sice byl ostrakizován a nakonec umístěn do koncentračního tábora, nicméně prý byl „fascinován“ Hitlerovým fašismem.

Co jsme to vlastně za zemi. Nejde nám o společný prospěch, jde nám jen o soukromé prebendy nanejvýš do horizontu vlastních potomků. Máme plno problémů vlastních, ale ještě si naložíme problémy cizí. Uzákoníme si bez jakékoli diskuze a důkazní situace nějaký politický smysl a význam, aniž bychom alespoň důsledně dbali na konzistentní cenzuru právě oněch jasných důkazů. Ano, mám na mysli nevyprovokovanou agresi ze strany Ruska vůči Ukrajině. Potom by ale tisk neměl zveřejňovat vzpomínky na diplomatický summit v Budapešti 2008, kde Putin jasně řekl, že vstup Ukrajiny do NATO bude považovat za nepřípustný a zakročí. Všichni tedy věděli, že k tomu jednou dojít musí, že ruská armáda zabrání vstupu tím, že vyvolá fešácký válečný konflikt, kdy nebude právně možné do NATO vstoupit, leda by NATO změnila za pochodu svou navenek vystavovanou filosofii o obranném charakteru. Žádný úvodní kobercový útok jako nad Irákem při druhé válce v Zálivu. I když i pro mne bylo překvapení, že se nakonec Putin odhodlal, doufal jsem v jakousi pohádkovou iluzi.

Situace češtiny v jejím oslabení se promítá do myšlenkového rozsahu obecného chápání skutečnosti. Proto se u nás může tak lhát, protože neumíme klást právní význam od vědeckého důkazu, ale klademe ho jen od politického rozhodnutí. O skutečnosti každý hovoří svévolně. O nic přece nejde, někdo nám to předžvýká a my to odpapouškujeme. V takové situaci bych se ani nedivil nějaké smart politické straně, která přijde s ultimátním řešením české prosperity. Zprivatizuje ji jednou provždy. Začne to omilostněním Viktora Koženého a prodejem kupónů České kotliny do rukou předem vybraných Nizozemských zájemců, kterým hrozí zatopení jejich území v důsledku oteplování. Nakonec už Baťa nám málem vyjednal vystěhování Česka do Jižní Ameriky. Měli jsme to už tenkrát vzít a dnes bychom neměli problém s tím, jak správně napsat freš, nebo spíše fresh. Podle toho, jak se tváří korektor češtiny ve Wordu, ani jedno není správně. Nic nového, tak to u nás prostě chodí ve všem.

 

Autor: Zdenek Horner | úterý 8.8.2023 8:45 | karma článku: 29,09 | přečteno: 827x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,53 | Přečteno: 484x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,20 | Přečteno: 767x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 768x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 27,51 | Přečteno: 820x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

21.6.2024 v 2:40 | Karma: 23,71 | Přečteno: 593x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Sto tisíc rublů za kamaráda v zákopech, láká Tatarstán lidi k bojům na Ukrajině

12. července 2024  20:44

V ruské autonomní republice Tatarstán nabízejí lidem odměnu sto tisíc rublů, v přepočtu 27 tisíc...

Ukrajina v šedé zóně by jen vedla k dalšímu konfliktu, tvrdí prezident Pavel

12. července 2024  16:40,  aktualizováno  20:12

Válka na Ukrajině je válkou o principy, vzkázal prezident Petr Pavel ve svém hodnocení výsledků...

Velmi silné bouřky zasáhly jih Čech. Nyní sužují východ republiky

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  20:01

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Dítě nabodnuté na vidle. Polsko vyděsil hrůzný pomník obětem banderovců

12. července 2024

Premium Polsko si připomíná jedenaosmdesát let od masakrů na Volyni, kde ukrajinští nacionalisté za druhé...

  • Počet článků 845
  • Celková karma 26,47
  • Průměrná čtenost 969x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik