Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neantisemitská kritika Izraele

Svou kritikou nebo vznášením otázek rozhodně nekritizuji obranu Iraele proti terorismu či dalšímu ohrožení z kterékoli strany. Kritizuji ovšem, když se Izrael stává sám agresorem případně zapomíná na lidskost záměrnými akcemi.

Kritizuji postoj Benjamina Netahjahua, který oznámil, že se nedá Izrael přinutit k uznání palestinského státu. Dokazuje to neřešitelnost situace a neochotu akceptovat základní lidská práva. Co tedy Netanjahu chce? A chce to celý Izrael a bude to tak vždy chtít? Netanjahu byl již ve vedení tehdejší opozice proti dohodám v Oslo, kde byly podepsány dohody o dvoustátním uspořádání. Následně byl protagonista dobrovolné dohody ze strany Izraele zavražděn izraelským extrémistou a plán byl postupně úplně odložen k ledu.

 

z kontinuálního zpravodajství iDnes

 

Ale co tedy chce Izrael v rukách Netanjahua udělat? Vytvořit nevratný proces odsunu Palestinců z území „homogenního židovského“ Izraele. Chce Palestince odsunout do Egypta? Myslí si, že je to řešení? Může to vést až ke ztrátě mírového soužití s Egyptem. Představa, že Izrael nikoho na světě nepotřebuje zřejmě pronásleduje Netanjahua na každém kroku a irituje tím i svoje skalní spojence v USA. Současně se děje vlastně plíživá demontáž demokracie v samotném Izraeli. Kvůli vládě jednoho muže se začínají ohýbat zákony, ve vládě se ocitají extrémisté volající po jaderné likvidaci Gazy apod. To snad některým šílencům na západě imponuje? Vláda jednoho muže se přece v Rusku naprosto vymkla kontrole i zpětné vazbě.

Mnozí jednostranní pozorovatelé podceňují paradox, že demokracie není samospasitelná a má i některé nevýhody. V boji za své zájmy jsou ochotni likvidovat občanské svobody. Nemusí je úplně likvidovat, protože udržovat něco naoko funguje také dlouho, i když podstata může být již úplně jiná. Případně hrozí, právě i v Izraeli, že vyhraněný politik svou pozici neudrží a dojde k restauraci předchozích podmínek, postupů i názorů. Tuto slabinu si neuvědomují mnozí politici ve světě i u nás. K čemu je nějaká revoluční záchrana financí nebo reforma školství či zdravotnictví, když nová reprezentace tyto výsledky prostě revokuje? Demokracii posiluje konsens v zásadních otázkách, kde je třeba kontinuity, resp. udržitelné kontinuity. Jinak se koná politika ode zdi ke zdi.

Měli bychom si připustit, že Netanjahu má asi svůj tajný historický plán, který nepůjde zrušit, může to být genocida, odsun nebo kdo ví co. Právě proto se musíme ptát. Co realizovatelného a trvalého chce Netanjahu dokázat? Neustávající teroristické útoky poukazují na snadnou reálnou popiratelnost údajného rozpoznání teroristů. Spící buňky, vydíratelní normální občané, zmanipulovaní jedinci, ti všichni mohou mít budoucí úkol a naprosto čistou minulost. Aby takové akce mohly ustat je třeba změnit přesvědčení potenciálních teroristů a podporující veřejnosti. K tomu v základu vede jedině dohoda a respekt. (IRA v Severním Irsku nikdo neporazil, dosáhli politické dohody a ta omezila teror na minimum.)

Taková je moje kritika. Myslím si, že vláda Netanjahua je nebezpečná a bez budoucnosti, ba dokonce bez současné reálné představy. Tím neříkám nic proti Izraelcům a jejich právu na bezpečí a mír. Likvidace politiky dvou států v sousedství je izraelskou katastrofou v přímém přenosu a je do budoucna naprosto odsouzena k nezdaru. Nemusíte to tak vidět. Nemusíte se k mému názoru nutně přidat, ale podsouvat této myšlence nějaký antisemitismus je nesmysl a svévolná zlovůle. Jistě antisemité existují, ale to nejsou nějací političtí, filozofující kritici, ale rasově podbarvení aktivisté. Semité nejsou jen Židé, ale i různé arabsko asijské okolní národy. Takže antisemitismus coby anti židovství ani není nějaké přesné označení něčeho reálně existujícího.

To, že současná politická reprezentace tento falešný obraz kritiky podporuje a umožňuje je ještě větší chybou, než neprojednání reforem a sjednání shody s opozicí. Je to zjevně chtěná slepota, která zřejmě bude ve volbách, doufám, voliči patřičně oceněna.

 

Autor: Zdenek Horner | sobota 17.2.2024 0:32 | karma článku: 15,10 | přečteno: 370x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 28,66 | Přečteno: 736x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 34,67 | Přečteno: 1224x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Svoboda projevu ve starém Řecku

Málokdo si uvědomuje, jaké podmínky svoboda projevu potřebuje, jak se vyvíjela a co je s ní spojeno. Svoboda projevu je každý den ohrožena všude na světě.

4.6.2024 v 10:38 | Karma: 13,04 | Přečteno: 304x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Fauly v knize Prokletí impéria a ruská lež I.

Za vydáním knihy můžeme najít nakladatelství Books & Pipes (Brno), Pravý břeh institut Petra Fialy a finanční podporu IPPO – Institut pro pravicovou politiku.

3.6.2024 v 4:55 | Karma: 13,38 | Přečteno: 241x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Koordinátor strategické komunikace vlády Faltýn nezačal zrovna šťastně

Na iDnes si můžete poslechnout i shlédnout představu koordinátora vlády pro strategickou komunikaci, jak bude vykonávat své poslání. Představení jeho názorů nedopadlo šťastně. Odkopal se víc, než chtěl.

31.5.2024 v 22:20 | Karma: 30,17 | Přečteno: 731x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

  • Počet článků 839
  • Celková karma 24,35
  • Průměrná čtenost 965x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik