Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neantisemitská kritika Izraele

Svou kritikou nebo vznášením otázek rozhodně nekritizuji obranu Iraele proti terorismu či dalšímu ohrožení z kterékoli strany. Kritizuji ovšem, když se Izrael stává sám agresorem případně zapomíná na lidskost záměrnými akcemi.

Kritizuji postoj Benjamina Netahjahua, který oznámil, že se nedá Izrael přinutit k uznání palestinského státu. Dokazuje to neřešitelnost situace a neochotu akceptovat základní lidská práva. Co tedy Netanjahu chce? A chce to celý Izrael a bude to tak vždy chtít? Netanjahu byl již ve vedení tehdejší opozice proti dohodám v Oslo, kde byly podepsány dohody o dvoustátním uspořádání. Následně byl protagonista dobrovolné dohody ze strany Izraele zavražděn izraelským extrémistou a plán byl postupně úplně odložen k ledu.

 

z kontinuálního zpravodajství iDnes

 

Ale co tedy chce Izrael v rukách Netanjahua udělat? Vytvořit nevratný proces odsunu Palestinců z území „homogenního židovského“ Izraele. Chce Palestince odsunout do Egypta? Myslí si, že je to řešení? Může to vést až ke ztrátě mírového soužití s Egyptem. Představa, že Izrael nikoho na světě nepotřebuje zřejmě pronásleduje Netanjahua na každém kroku a irituje tím i svoje skalní spojence v USA. Současně se děje vlastně plíživá demontáž demokracie v samotném Izraeli. Kvůli vládě jednoho muže se začínají ohýbat zákony, ve vládě se ocitají extrémisté volající po jaderné likvidaci Gazy apod. To snad některým šílencům na západě imponuje? Vláda jednoho muže se přece v Rusku naprosto vymkla kontrole i zpětné vazbě.

Mnozí jednostranní pozorovatelé podceňují paradox, že demokracie není samospasitelná a má i některé nevýhody. V boji za své zájmy jsou ochotni likvidovat občanské svobody. Nemusí je úplně likvidovat, protože udržovat něco naoko funguje také dlouho, i když podstata může být již úplně jiná. Případně hrozí, právě i v Izraeli, že vyhraněný politik svou pozici neudrží a dojde k restauraci předchozích podmínek, postupů i názorů. Tuto slabinu si neuvědomují mnozí politici ve světě i u nás. K čemu je nějaká revoluční záchrana financí nebo reforma školství či zdravotnictví, když nová reprezentace tyto výsledky prostě revokuje? Demokracii posiluje konsens v zásadních otázkách, kde je třeba kontinuity, resp. udržitelné kontinuity. Jinak se koná politika ode zdi ke zdi.

Měli bychom si připustit, že Netanjahu má asi svůj tajný historický plán, který nepůjde zrušit, může to být genocida, odsun nebo kdo ví co. Právě proto se musíme ptát. Co realizovatelného a trvalého chce Netanjahu dokázat? Neustávající teroristické útoky poukazují na snadnou reálnou popiratelnost údajného rozpoznání teroristů. Spící buňky, vydíratelní normální občané, zmanipulovaní jedinci, ti všichni mohou mít budoucí úkol a naprosto čistou minulost. Aby takové akce mohly ustat je třeba změnit přesvědčení potenciálních teroristů a podporující veřejnosti. K tomu v základu vede jedině dohoda a respekt. (IRA v Severním Irsku nikdo neporazil, dosáhli politické dohody a ta omezila teror na minimum.)

Taková je moje kritika. Myslím si, že vláda Netanjahua je nebezpečná a bez budoucnosti, ba dokonce bez současné reálné představy. Tím neříkám nic proti Izraelcům a jejich právu na bezpečí a mír. Likvidace politiky dvou států v sousedství je izraelskou katastrofou v přímém přenosu a je do budoucna naprosto odsouzena k nezdaru. Nemusíte to tak vidět. Nemusíte se k mému názoru nutně přidat, ale podsouvat této myšlence nějaký antisemitismus je nesmysl a svévolná zlovůle. Jistě antisemité existují, ale to nejsou nějací političtí, filozofující kritici, ale rasově podbarvení aktivisté. Semité nejsou jen Židé, ale i různé arabsko asijské okolní národy. Takže antisemitismus coby anti židovství ani není nějaké přesné označení něčeho reálně existujícího.

To, že současná politická reprezentace tento falešný obraz kritiky podporuje a umožňuje je ještě větší chybou, než neprojednání reforem a sjednání shody s opozicí. Je to zjevně chtěná slepota, která zřejmě bude ve volbách, doufám, voliči patřičně oceněna.

 

Autor: Zdenek Horner | sobota 17.2.2024 0:32 | karma článku: 14,84 | přečteno: 369x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,72 | Přečteno: 1082x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 911x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

byt s terasou
byt s terasou

Velvarská, Horoměřice, okres Praha-západ
7 450 000 Kč

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,22
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik