Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kým čím jsou nyní Palestinci a kým čím budou?

Podle izraelských politických teorií a prohlášení nejsou Palestinci národ. Možná to netvrdí všichni, ale v Izraeli nyní vládně tato klika. Její šéf již víckrát zopakoval, že odmítá dvojí státnost Izraele vedle Palestiny.

Dobře. V tom případě se poslední desetiletí jednalo o občany Izraele? Nyní je v tom vážně zmatek. V politické i filosofické rovině jde vlastně o neposlušnou část obyvatel Izraele. Stát Palestina je pouhým pozorovatelem v OSN.

Národy vznikají a občas i bezbolestně zanikají. Třeba Lužičtí Srbové se ztrácejí v posledních desetiletích v německé většině. Zdá se, že jsou s tím smířeni. Mladá generace ovládá starý slovanský jazyk spíše výjimečně. Ale na boj to nevypadá. Zřejmě zůstane jen nadšenecká folklorní vzpomínka. Jiný velký národ, Kurdové, je rozprostřen ve více zemích a navzdory své početnosti nemá svůj národní stát. Jedna turecká část má dokonce v Turecku statut teroristické organizace a její představitelé jsou ve vězení v Turecku. Nyní Turecko podporuje teroristickou organizaci ohrožující stát Izrael. V tomto případě ovšem prohlašuje Hamás bojovníky za svobodu. Podobnou proměnou prošlo teroristické hnutí UCK, které se stalo zase bojovníky za svobodu Kosova.

U nás se může každý prohlásit nějakou národností, což je pojem, který neaspiruje na národ usilující na základě nějakých společných ambicí na vlastní stát. Svého času se prohlásily některé ženy za příslušnice jiné národnosti, aby mohly obejít zákon o přechylování ženského příjmení.

Kým / čím jsou tedy Palestinci? Prohlašují se za národ. Někdo zvenčí jim říká nejste národ, což připomíná rétoriku odsuzovaného Putina vůči existenci ukrajinského národa. Pokud budeme filosoficky uznávat právo na subjektivní sebeurčení, pak jsou Palestinci občany, osobnostmi, které nemohou být objektem uvažování zvenčí. Každý musí cítit, jaký je v tom zmatek a jak toto sebeurčení snadno politicky přechází v určení z vnějšku a řekne se: oni nejsou národ a nemají žádný nárok. V tu chvíli se z občanů stává objekt, který se jako beztvará masa bez identity snadněji bombarduje navzdory protestům humanistů, kteří nechtějí nikdy a nikde připustit, že se lidé, ať provedli cokoli, nebudou považovat za lidi.

I zločinci jsou lidé, a jsou mezi nimi jistě bestie. U nás by se jich také pár našlo. Dokonce máme i masové vrahy. Přesto nepozbývají základní lidská práva a nelze je bez soudu popravit nebo mučit. Tedy teoreticky. A propos, proč, kolik a jakých je nyní vězňů ve věznici Guantanamo na Kubě?

Dehumanizace člověka probíhá na mnoha frontách. Ale válečná likvidace je nejhorší, protože mnoho zločinů proti lidskosti se nepodaří nikdy dosoudit. Po řádění Islámského státu nebyl žádný mezinárodní veřejný proces se zločinci, což je největší prohra humanismu po druhé světové válce. Začínáme příliš tolerovat dehumanizaci, kdy se z lidí masově udělají nesvéprávné objekty, které nemohou vyslovit a uskutečnit svoje sebeurčení. Samo sebeurčení není jistě žádným zločinem. V pravdě takové sebeurčení nemusí být okolím akceptováno, což rovněž ještě není zločinem.

Zločinem je ovšem jednání, které ignoruje vážnou seriózní a spravedlivou komunikaci. Na to ovšem máme bohužel dvojí, trojí až -n ojí metr. Podle síly a politického vlivu se tu jedná a jinde válčí. OSN v tom plandá, protože většina silných zemí nemá v těchto otázkách čisté svědomí.

Ale zpět k meritu mé úvahy. Jestliže podle Netanjahua nyní nejsou Palestinci národ a nebude se s nimi jednat o politickém a státním sebeurčení, pak jsou bezprávnými zločinci, masovým objektem bez lidských a politických práv. V každém případě se musíme Izraele ptát, co udělá s občany, které desetiletí držel za zdí, blokovat rozvoje jejich života  a nyní je v rámci kolektivní viny bezhlavě pobíjí? A neptám se jenom já, ale nyní již i britský následník trůnu, což je velmi vzácný případ. Mne lze samozřejmě snadno ukřičet a odnadávat. Jsem tu vlastně bezbranný, protože otázky a argumenty jsou jednoduše ignorovány. Ale bude se nyní volat i na britského prince, že je dezolát a proruský šváb, ne-li neomarxista? Ne, že bych se na to nějak těšil, ale jsem zkrátka zvědavý. Snad to oba přežijeme ve zdraví. Velký dík a poklona,  princi Williame

 

 

Autor: Zdenek Horner | úterý 20.2.2024 21:54 | karma článku: 12,74 | přečteno: 418x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,79 | Přečteno: 1083x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 911x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,22
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik