Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak tisk ztrácí autoritu

Je pravda, že titulek prodává, ale neměl by být v kontraproduktivním rozporu s pravdou a vyvracet samotné znění titulku. To, co si mohou dovolit blogeři a amatérští štváči na sociálních sítích by neměl tisk kopírovat.

Kdysi se hovořilo o nezávislém tisku, který vyvolává na světlo nešvary a neduhy společnosti a hlídá rovněž úroveň demokracie. Podle úrovně tisku se také dá dobře rozpoznat, jak si v dané zemi demokracie vede. Zájemci o moc ve státě ale nedokážou odolat, a tak se snaží tisk zglajchšaltovat, uplatit zakoupit či vyhladovět. Náš vyhladovělý tisk bude jistě brzy nahrazen umělou inteligencí. Již dnes mám podezření, že mnoho článků musí psát nějaký automat, který navíc neumí ani pořádně česky a doslovně překládá či papouškuje ideje chlebodárců.

Předstupněm ztráty veškeré samostatnosti tisku byla již před časem totální redukce umělecké kritiky. Společnost se pak pohodlně stala postfaktickou, protože polemika přestala být možná, když nikdo nedostane dnes možnost cokoli kontinuálně a důsledně dokázat v tisku.

A dobře nám tak. My jsme dokonce ochotni se vrátit k vedoucí úloze strany, kterou u nás nyní hraje anonymní establishment NATO. Máme demokratické zákony, nesmíme připravovat válku (sami), ale se spojenci a ve spojeneckém zájmu, můžeme překročit jakýkoli zákon. Můžeme dokonce mimo zákon usnesením vlády využít represivního zákona k naprostému umlčení diskuse o faktech, které nebyly a nejsou veřejně ověřeny. Rozhodli jsme za nepřítele, že se nemůže a nesmí cítit čímkoli vyprovokován. Znemožňujeme tím jakékoli úvahy o míru. Chybí už jen vyvrácení faktu o nesmyslnosti jaderné války, k čemuž máme nakročeno. Jaderná válka je brnkačka, kterou lze přežít na základě rad nějakého vládního úřadu pro oblbování občanů. Přitom se světové velmoci nedovolí vážně odhodlat ani k útoku na Severní Koreu, i když se má za to, že má sotva jaderný polotovar a nemá jej jak za hranice účinně poslat. Co kdyby to ale nebyla pravda? Dokonce i jen špinavý výbuch odstavené jaderné nálože je hrozbou pro přilehlý region.

Na druhé straně je nepochybné, že by dávno k intervenci do Severní Koreje došlo, kdyby tu jadernou nálože neměla či nepřipravovala. Takový je svět. Jejich pravdy ani režim si nikdo nepřeje, ale pokud by neměli absolutní zbraň, dávno by byli ve stavu Libye, Iráku, Srbska. Z toho důvodu je jasné, že Ukrajina nemůže svou válku proti Rusku vyhrát, pokud se ovšem NATO nerozhodne přiznat, že je útočnou aliancí. Samozřejmě se Ukrajina může dohodnout třeba s Polskem a vytvořit polsko-ukrajinskou federaci a do hodiny bude po válce. Po zavedení míru mohou referendem federaci zase rozpustit. Jenomže to by se pak nemohla vést nesmyslná válka. Nakonec naši podnikatelé zbohatnou na obnově Ukrajiny patřičně více než na obnově Iráku, (slibuje ministr Lipavský).

Lži vyhřeznou vždy v bezstarostné fázi režimu, když už si nahoře myslí, že dole nikdo nemyslí. Ale ono to je tak, že vždy existují a budou existovat jedinci či skupinky, které se nenechají opít kdejakým rohlíkem. Náš hostitelský  iDnes vydal článek, že soud rozhodl, že nádvoří Pražského hradu není veřejné prostranství,  ale vůbec to není pravda. Tuto otázku soud vůbec neřešil a jen na základě procesních pravidel rozhodl o zamítnutí stížnosti. Tak dnes žijeme a myslíme. Vůbec se nedopracujeme k problému. Stejně jako v ekonomice. Máme sice statistický úřad, ale nemá žádnou prestiž. Každý politik si do diskuse přinese svou vítězoslavnou tabulku a interpretaci reality, se kterou nikdo nemůže předem počítat, tudíž k diskusi vůbec nemůže dojít. Proč ten úřad živíme? Rozpustit a ušetřit! Proto nám z toho vyjde třeba i tvrzení pravicové vlády, že nynější reforma důchodů zachrání důchody na věčné časy. Vy tomu všemu fakt věříte? Že je tato vláda zachráncem důchodů, respektive sociálních jistot? Já ne. Ale jistě věří zastánci zdravého selského rozumu.

Autor: Zdenek Horner | pátek 28.7.2023 18:02 | karma článku: 28,99 | přečteno: 578x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Děti v Gaze se staly pouhým objektem msty

Msta není morálním dilematem, ale je často úkladnou vraždou. Vysloužilý cynický psychiatr se nám snaží namluvit, že rozhodnutí o útoku armády je soukromé rozhodnutí. Armáda je instituce a vede válku v zákonných dimenzích.

15.7.2024 v 21:58 | Karma: 17,92 | Přečteno: 504x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,44 | Přečteno: 421x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 498x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 778x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Výbuch domu se vyšetřuje jako pokus o vraždu, mohly za ním být spory partnerů

17. července 2024  10:02,  aktualizováno  12:21

Úterní výbuch propanbutanového vařiče v rodinném domku v Moravských Knínicích na Brněnsku vyšetřují...

Novým majitelem Vítkovických sléváren se má stát ostravská firma Calves Group

17. července 2024  12:11

Reorganizace ostravské společnosti Vítkovické slévárny, která je od listopadu v úpadku, pokročila...

Žádný nový Green Deal ani závazky nad rámec toho, nač kývl Babiš, říká Fiala

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  11:57

Kabinet Petra Fialy zatím nerozhodne o trojici materiálů souvisejících s Green Dealem, jen o nich...

Neprojevil lítost, řekl soud a potvrdil muži za brutální vraždu soka 18 let

17. července 2024  11:48

Za obzvlášť trýznivou vraždu partnera své bývalé manželky z loňského léta potvrdil odvolací Vrchní...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 847
  • Celková karma 25,93
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik