Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hamás nevítězí a nezvítězí

Momentálně se vede intenzivní spor mezi feministkami, které znásilnění s nějakým přívlastkem nebo bez něj je horší, lepší nebo snad spravedlivější. Každé znásilnění je jenom sprostý zločin a neexistuje pro něj omluva.

Odsuzuji všechny zločiny 7.10. letošního roku. Pro tyto činy neexistuje nějaká omluva nebo výmluva. Je, byl a vždycky bude, to čirý bezprávný teror. Světové mínění se ovšem neshoduje na tom, zdali mělo toto násilí příčinu, což neznamená, že by mělo oprávnění. Zkrátka, zdali se dalo 7.10. vyhnout například vstřícným mírovým jednáním, chytrou diskreditací Hamásu, získáváním palestinského veřejného mínění v neprospěch Hamásu.

Evropa, která se považuje za nejsofistikovanější, nejspravedlivější a nejsvobodnější společnost na světě stála také u zrodu nynějšího násilí. Jakkoli zapíraný kolonialismus, který v mysli nynějších konzervativců, jako by nikdy nebyl, byl také o znásilňování a jeho dlouholeté beztrestnosti na kolonializovaných územích, když se ho dopustil „bílý sáhib“. V Evropě se založil nutný exodus židovské komunity. Poválečné osvobození se sice věnovalo zločinům spáchaným na židech, ale mnohem méně jejich skutečné rehabilitaci ve všech evropských státech. V této atmosféře vznikl Izrael a dnes je entitou, která tu je a bude, protože někde má právo existovat každý. Stejně tak je zde entita palestinská, které i OSN přiznalo status existujícího pozorovatele, který ovšem nemá vlastní stát.

V tomto kontextu dnes iDnes vydalo dobrý komentář, což se nepovede vždy. Zmíněný článek, bohužel jen v sekci Premium, popisuje dva protivné tábory, údajnou pravici – prožidovskou a levici údajně propalestinskou. Naštěstí zmiňuje také rozumné názory např. francouzské ministryně pro genderovou rovnost Berangere Couillardové, která zdůraznila, že státní dotace pro lidskoprávní skupiny jsou podmíněny respektováním univerzálních hodnot. „Člověk si nevybírá, které násilí odsoudí podle národnosti nebo typu konfliktu.“ Obecně se pokládá otázka střízlivé části, podle mne mlčící většiny, veřejného mínění: Proč by si člověk měl vybírat jednu stranu?

Podle Hanny Assoulineové ze skupiny Bojovnice za mír, jež pořádá tichá shromáždění za mír bez vlajek a hesel, je třeba opustit rozšířenou tendencí mít zcela jednostranný postoj. „Jsme svědky smutné podívané na selektivní empatii a stavění zármutku a smrti jedné strany proti zármutku a smrti té druhé strany. Je to, jako bychom nebyli schopni ukázat jednotnou frontu lidskosti tváří v tvář všem těm hrůzám.“

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/izrael-hamas-palestina-pasmo-gazy-znasilneni-sexualni-nasili-zeny-feminismus-zenska-prava.A231207_130930_zahranicni_jhr?zdroj=otvirak

Místní proizraelský bloger Vodvářka však zatahuje své politické postoje za hranici univerzální lidské morálky. Nenazývá humanoidy (jakýmisi podlidmi) nejen teroristy ze 7.10., ale i současný celý Hamás a všechny Palestince bez ohledu na postoje jednotlivců a jejich reálnou situaci. Chtěl bych mu říci, že naopak Izrael možná zvítězí v této bitvě, ale prohraje v celkovém kontextu, bude-li se řídit jenom hněvem a odvetou. Rozhodně to není cesta z násilí k nějakému trvalejšímu míru. I pan Vodvářka by si měl připustit, že účel neposvětí prostředky existujícího židovského extrémismu. Věci nijak nepomohly výkřiky, že na Gazu je třeba shodit atomovku, což řekl člen současné izraelské vlády.

Extrémisté v řadách izraelské společnosti nepochybně jsou dnes a byli i dlouho, dlouho před 6.10.2023. Bohužel se tyto kruhy neštítí postojů, které velmi těsně sousedí s nacionálním socialismem. Snaha o židovský náboženský stát by měla být považována za zločin, protože vede nutně k represím „jinověrců“. Tedy ano, existují příčiny, které vedly až k eskalaci naprosto nelidského výbuch násilí. Tou hlavní byl nástup nesmiřitelných politiků a návrat k expanzivnímu Izraeli. Bohužel tento proces trvá velmi dlouho a začal již atentátem na Jicchaka Rabina po podpisu mírových dohod. Nevím, co bude říkat pan Vodvářka, až se na veřejnosti zjeví nějaký izraelský Breivik. Norská společnost si tehdy také konečně uvědomila, že není jen nevinná. Hra s pohrobky zastánců konečného řešení všeho druhu prostě takto končí vždy. V tom nás až nadměrně poučuje historie, ale zdá se zbytečně.

Nejde o to neustále volat po uznání pocitů jedné strany. Dnes jde prý dokonce i o to v jakém pořadí a časové posloupnosti se odsoudí to, které násilí. Proto jsem odsouzením násilí 7.10. začal i tento článek. Nicméně odsuzuji současně i Izrael. Nevede mírovou politiku. Není schopen sebereflexe v otázce vhodného či nevhodného řešení tzv. okupace Palestiny, kterou vytrvale popírá. Vlastně co bychom chtěli pro humanoidy, kteří jsou,  slovy pana Vodvářky,  svým chováním pod úrovní prasat, která zvěrstva ze 7.10. nepáchají. Vlastně z toho plyne, že takoví byli vždy všichni Palestinci. Tedy vysoká zeď mezi nimi a Izraelci je spravedlivé a jediné možné řešení. Naprosté desítky let trvající vymezované řízení palestinských možností rozvoje nelze uznat za okupaci, ale přátelskou normalizaci? Ano, Izrael toho v minulosti Palestincům mnoho neuznal a za to dnes sklízí také jen omezené uznání či neuznání. Nakonec podle sebe soudím druhé. Podle postojů k druhým vždy je jasně vidět, kam sahá morální hladina toho, kterého brouzdaliště. Tedy někteří Palestinci se zachovali 7.10. neoddiskutovatelně nelidsky. Ovšem mnozí izraelští extrémisté jsou dlouhodobě těsně druzí.

Lidskost se po Izraeli žádá právem, právě pro jeho zkušenost s nelidskostí. Mnohé Izraelce a jejich sympatizanty tak čeká velký úkol sebereflexe zpět směrem k humanismu.

 

Autor: Zdenek Horner | čtvrtek 7.12.2023 22:29 | karma článku: 15,31 | přečteno: 498x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 24,29 | Přečteno: 605x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

21.6.2024 v 2:40 | Karma: 23,54 | Přečteno: 571x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Naprosto šokující fakta z vyšetřování střelby na UK

Jsem v podstatě již opatrný člověk, ale přiznám se, že dosud zveřejněná fakta z vyšetřování střelby na UK mě naprosto převálcovala a moje důvěru v policii, vnitro i vládu je na nule.

18.6.2024 v 4:49 | Karma: 40,46 | Přečteno: 4557x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 29,63 | Přečteno: 817x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 35,08 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 842
  • Celková karma 25,34
  • Průměrná čtenost 969x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik