Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gratulace legendárnímu sboru

Vysokoškolský umělecký soubor UK včera večer oslavil 75. výročí založení. Oslavil více než důstojně Rachmaninovou Liturgií sv. Jana Zlatoústého a dechberoucím provedením kantáty Carmina Burana skadatele Carla Orffa.

Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze  je tělesem neprofesionálních zpěváků vedený nanejvýš profesionálním sbormistrem a znamenitým manažerským zázemím. Zpěváci se rekrutují ze studentů univerzity, absolventů a zaměstnanců, dnes již i ostatní veřejnosti.

Sborovému zpěvu se v Evropě věnuje odhadem více než milion neprofesionálních sborů, což představuje okolo 37 milionů zpěváků. Jde o mimořádné amatérské (v dobrém slova smyslu, kdy amare znamená milovat, z lat.) milovnictví hudby, které se zdá hnedle nezanikne, protože podle mých zkušeností stále láká i přílivy nejmladších generací. V přepočtu na obyvatele nejsme v Evropě na špici, spíše na spodu průměru v počtu sborů i zpěváků, přesto si kvalitou sborů se světem nezadáme.

Výroční koncert uvedl soubor VUS ve spolupráci s spřáteleným Pražským smíšeným sborem. Citlivé, výběrové až jemně hravé provedení naladilo posluchače, jichž byla plná Betlémská kaple v Praze, na nadcházející burácivou kantátu.  Rachmaninov  je sice ruským skladatelem podle původu, ale pochází z aristokratické rodiny a odešel do emigrace již v roce 1917. Zemřel v roce 1943 v USA (1873 – 1943).  Liturgie sv. Jana Zlatoústého  není ruská, byť se samozřejmě i v Rusku provozuje, jde o hlavní byzantský ritus mnohem starší, zavedený jazykově před kanonizovanou ruštinou.

Vrcholem večera bylo ovšem provedení kantáty  Carmina Burana skladatele Carla Orffa.  Provádění této kantáty je ošidné. Její nápěvy byly zpopularizovány např. filmovým soundtrackem Excalibur. Provádí se i dramatická varianta s doprovodem baletu. Textovým podkladem kantáty je výběr ze souboru 254 středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných i pijáckých básní a písní. V tomto smyslu jsou obrazem středověku i díky jazykovému zakotvení ve středověké latině, horní němčině, dialektech francouzštiny, a dokonce i dobové makarónštiny (promísené jazyky). Do jisté míry jde o vlastně o takový středověký předrenesanční Dekameron, který kombinuje postmoderně celou složitou spleť života. Pochopitelně se skladatel Orff zmocnil jen částí textu. Nicméně vytvořil cosi dramaticky poutavého, enervujícího, úderného i satirického v jednom, a to již v roce 1937, kdy se uskutečnila premiéra tohoto díla. Samotný název souboru textů byl vymyšlen německým lingvistou Schmellerem v roce 1847, kde slovo carmina = píseň a slovo burana jest odvozeno od hornoněmeckého Bur, tedy ne písně buranské, ale písně Bavorské.

Titulní list rukopisu Carmina burana, souboru básní z 11. - 13. století

Soubor VUS se zmocnil skladby perfektně dynamicky. Skladba svoje křiklavé motivy ve forte hlasitosti vyvažuje utnutím dynamiky do úplného ticha. To se dirigentu Jakubovi Zichovi dařilo až kouzelnickým mávnutím rukou. Sbor svoje party nasazoval přesně a s vysokou jistotu. Soubor VUS byl přitom doplněn slovenským sborem Collegium Technicum Košice. Sboristé byli rozeznatelní podle svých sborových dresů, takže bylo zajímavé pro mne jako sboristu sledovat i rozestavení a promísení hlasů napříč sbory.

Vysoký respekt ke včerejšímu pojetí skladby mi zůstane v paměti i díky hudebníkům (zejména perkusionistům), ale i díky bravurním výkonům sólistů. Barytonista Pavel Klečka byl účasten sic jen jako záskok, ale nebylo to nijak znát, spíše naopak. Jeho role pijáka byla úchvatná, vtipná i graciézní současně. Sebevědomé a pozorné výkony tenoristy Ondřeje Beneka a sopranistky Zuzany Koš Kopřivové dosáhly velmi podobných kvalit barytonového sólisty, ovšem měly méně prostoru od samotného skladatele Orffa.

Ačkoliv jsem na koncertech spíše delikátně chladným posluchačem, vyskočil jsem ze sedadla snad mezi prvními a tleskaje ve stoje uniklo mi i pár výkřiků Bravo! Zaslouženě. Milý soubore, do příštích 75 let přeji mnoho energie a štěstí.

 

Autor: Zdenek Horner | sobota 10.6.2023 6:30 | karma článku: 18,86 | přečteno: 433x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Děti v Gaze se staly pouhým objektem msty

Msta není morálním dilematem, ale je často úkladnou vraždou. Vysloužilý cynický psychiatr se nám snaží namluvit, že rozhodnutí o útoku armády je soukromé rozhodnutí. Armáda je instituce a vede válku v zákonných dimenzích.

15.7.2024 v 21:58 | Karma: 18,19 | Přečteno: 543x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,45 | Přečteno: 427x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 499x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 779x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 847
  • Celková karma 25,94
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik