Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Abrahámovská náboženství selhala

Stará paradigmata bychom měli uložit k ledu a nepokračovat v týrání lidstva pokryteckými idejemi a teoriemi. Oproti vyvolenosti je nutno se zaměřit výhradně na občanský systém akceptace každého jedince.

Podobně jako selhal multikulturalismus, tak je třeba veřejně uznat, že selhala abrahámovská náboženství (židovství, křesťanství a islám). Jako jedno z posledních světových náboženských hnutí inspirovaných abrahámo-vinami selhalo celkem nedávno jasně hnutí neokalvinistů, tzv. bolševici. Všechna tato učení mají jedno společné. Totální boj vyvolených proti nedostatečnému zbytku světa. Věřím, tedy jsem tvůj pán, dokud nedokážeš, že věříš stejně nebo více.

Základním problémem prvotních idejí všech čtyř náboženství je nerespektování individuality člověka. Sice se v základu oněch „monoteismů“ překládá jediný Bůh jako láska, ale praxe církví mají k tomuto základu daleko. Zvábila je politická síla v boji o kus zlatého telete. K tomu si stanovili církevní hierarchie, které kmenovým způsobem hraničícím s postupy mafie drží pevně moc navzdory jakékoli argumentaci či důkazům.

Věřící pevně argumentují svatými texty, které mají tisíciletou, ale i často zcela pochybnou hodnotu. Žárlivý Bůh nemá nic jiného na práci než neustále prověřovat prostřednictvím svých zástupců na zemi pravověrnost svých oveček. Bůh nařídí hned na začátku na zkoušku Abrahamovi, aby zabil – obětoval svého syna. Sice smrtící úder, který sám přikázal, Bůh zastaví, ale pachuť zůstává. Přes všechny snahy reformací a denominací se nepodařilo zakotvit prostřednictvím výlučných (exkluzivních) náboženství kýženou lásku k bližnímu, která se slibuje nakonec již jen až na onom světě, protože současné sliby kazatelů se prostě nevyplnily a nevyplní.

Jediným náboženstvím, které odolává panství vyvolených vůči nevyvoleným, zůstává budhismus. I ten má ovšem bohužel již leckde v Asii tuhou církevní hierarchii i závazné náboženské texty, ale naštěstí ve své mainstreamové světové volné neorganizované podobě zůstává jediným neútočným konceptem soužití lidí ve světě.

V průběhu času se ale nedá na nic s konečnou platností spoléhat. Možná je spolehnutí jen na selhávání člověka, který stojí za korupcí všeho druhu a zbavil tak všech nadějí postupně gnosticismus, kacířství i vědu. Všude se nechali nějak podplatit či motivovat, aby hlásali protagonisté pokrokových hnutí zanedlouho staré restaurační myšlenky. Vydíratelní jsme již díky svým rodinám, které milujeme a nechceme jim nechat ubližovat. Jisté studie po druhé světové válce objasnily, že mučící techniky vyvinuté vůči člověku jsou tak účinné, že jim odolávají jen výjimeční jednotlivci, a možná ani ti ne, nejspíš budou jen za vším hrdinstvím jen legendy, aby bylo možné poslat agenty opět do boje.

Nepřestávám obdivovat Karla Čapka. Ten zejména ve své hře Ze života hmyzu vystavil nelichotivé zrcadlo svatým válkám za de facto jakousi hovniválskou kuličku. Žádné svaté nároky na území neexistují. Jsou to jen účelové fráze. Přes všechna území Země se přehnaly hordy nových a nových hladových barbarů. Tam a sem. Přitom vždy v mezidobí existovaly úspěšné mnohonárodní říše, v nichž se v mírovém období pěstovalo soužití, motivace, začlenění do společnosti i armády, prostě asimilace všeho druhu.

Mnohá území jsou ukázkou soužití i dnes. Velká Británie stále spojuje ve svém království Skotsko a dokonce i Severní Irsko. I Španělsko nějak drží zatím pohromadě s Katalánskem. Jinde se to díky bídě nebo hlouposti naprosto nedaří. Jsou to bezohledné často jen krátkodobé ba dokonce i jen osobní zájmy, které naprosto rozbíjí jednotu území a soužití obyvatel.

I u nás má politika pěkně nakročeno. Vedeme momentálně zase účelový spor o volební právo občanů Česka. Podmínkou je samozřejmě nutné určit spolehlivě a jednoznačně, kdo je oprávněným voličem. Diskuse se ovšem zvrhává v obviňování dvou stran, které se jenom nechtějí dohodnout na ničem, protože jejich iracionální antagonismy mají zcela osobní povahu. Tak jedni tvrdí, že ti druzí chtějí zabránit volebním možnostem občanů žijících momentálně v zahraničí. Bohužel při tom zamlčují, že tam současně jedni nakladli nové rozšíření palety zahraničních voličů. Navrhují prohloubit historické možnosti přistoupení k občanství a rozšířit tak paletu voličů o zjevně špatně identifikovatelné a nekontrolovatelné množství „nakloněných“ voličů. Prostě patová situace jako vyšitá. Přitom jde o otázku, na které by se mělo stavět jakési České paradigma napříč politickými stranami. Protože jakou cenu má nynější rozhodnutí, které následující reprezentace bude revokovat? Stejné je to s úsporami nebo s válkou.

Z politiky by měli být červenou kartou (měsíc neúčasti ve veřejných diskuzích) vyloučeni všichni, kdo zneužíjí nevěcný osobní argument. Toho se bojí ovšem všichni politici jako čert kříže. (Však oni by si nezávislou radu udělující červené karty převolili k obrazu svému.) Proboha zavedení přísné politické kultury! Jaká hrůza. To by politika jinak fungovala. Například by nebyla prvotní stranická disciplína, ale logika té, které věci nebo situace. Pak by ji mohli dělat i slušní lidé. Do doby, než se toto podaří budou žít slušní politici jen v undergroundu.

Autor: Zdenek Horner | sobota 3.2.2024 21:51 | karma článku: 15,36 | přečteno: 531x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,79 | Přečteno: 1083x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 911x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,22
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik