Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nekonečno je "koneckonců" velmi užitečné, i když neexistuje :-)

Možná si někteří už všimli, že mám za to, že nekonečno neexistuje ani v realitě ani v abstrakci, třeba v matematice. Tak co má znamenat tento zdánlivě opačný názor?!

Nekonečno je problém kontroverzní, tedy přesněji, většina lidí má zřejmě za to, že popírat jeho existenci třeba i jen v realitě je bláznovství. Přitom je tak zřejmé, že nekonečno v realitě není ani vědecká hypotéza, nejde totiž jeho existenci nijak ověřit. Zkuste si představit, jak byste třeba v praxi měřili nekonečný vesmír. Těžko, že. :-) A taková ověřitelnost je zcela nutný základ toho, aby bylo nějaké tvrzení v empirické vědě pravdivé.

Dokonce i Popperovo kritérium vědeckosti, falsifikovatelnost, jasně říká, že nekonečno není věda. Vědecké může být totiž jen tvrzení (či teorie), které není absolutně platné, neboli dá-li se pro něj najít způsob, třebaže velmi teoretický, kterým ono tvrzení jde alespoň částečně popřít. Příkladem je třeba Newtonova fyzika. Ano, teorie relativity i kvantová mechanika Newtona překonaly a jeho klasickou fyziku částečně negovaly. Neplatí při rychlostech srovnatelných s rychlostí světla, velmi silných gravitačních polích a pro velmi malé částice či extrémně nízké teploty. Newtonova fyzika je jen zjednodušený model, a právě proto to byla (a je) věda. Věda neumí dávat definitivní odpovědi a je dosti rozumná, aby si to přiznala. Víra a idealismus to taky neumí, jen si to nepřiznají a tím dávají mnohem horší odpovědi než věda.

Je vesmír nekonečný?

Pokusíme-li se falsifikovat nekonečno, máme pro něj jen dvě možnosti. Jednu špatnou a druhou ještě horší. :-) Buď empiricky přijdeme na to, že to, o čem jsme se domnívali, že je to nekonečné (třeba vesmírný prostor nebo vesmírný čas), je konečné, nebo představa jejich nekonečnosti není věda, neboť nejde potvrdit ani vyvrátit (falsifikovat), tedy je to nepravdivé tvrzení. Výsledek je pořád stejný, nekonečno je jen idealizovaná "pohádka" v lidských hlavách.

Ale co pak plácám o tom, že mimořádný génius se projeví tak, že nalezne nějaké nekonečno? Aktuální nekonečno sice neexistuje, ale velmi spolehlivě ukazuje na nějakou hodnotu, která je mimo náš horizont, mimo naše poznání. Aktuální nekonečno je tedy jen naše zjednodušení nějaké velké konečné hodnoty, která překračuje naše chápání a poznání. Je to směrník do neznáma!

Chcete příklady? Už onen vzpomínaný Newton vzal jako základ své klasické fyziky absolutní prostor a absolutní čas. Z toho vyplývala možnost nekonečné rychlosti, protože v absolutním prostoru a čase musí existovat absolutní, tedy absolutně velká rychlost. Sice tuto možnost Einstein po pár stoletích vyvrátil, ale tím vlastně potvrdil vědeckost Newtonova pojetí překonáním jeho zjednodušeného modelu. Tím nevyvrátil genialitu sira Izáka, ba jen potvrdil, že jeho přístup by vědecký. Nevědecké by bylo tvrdit, že Newton bude platit pro všechny budoucí jevy.

Dalším příkladem je singularita vesmíru či černých děr, tento nekonečně malý bod s nekonečnou hustotou. Většina fyziků se shodne na tom, že nic takového neexistuje, že jestliže zohledníme pro tyto případy kvantovou mechaniku, je jasné, že singularita má nenulové rozměry a obrovskou, leč konečnou hustotu.

Každá správná vědecká teorie či vědecké tvrzení musí obsahovat absolutní entity, mezi nimiž se často objevuje absolutní, tedy nekonečná velikost (třeba ona nekonečná rychlost u Newtona). Tyto absolutní charakteristiky (absolutně malá singularita, absolutní prostoročasový úsek ve speciální teorii relativity, atd.) jsou nutné pevné základy pro celou teorii. Jsou to ale jen idealizace. Ve skutečnosti se pouze jako absolutní jeví v rámci dané zjednodušené teorie (a zjednodušená je každá teorie). Jestliže ale objevíme nějaké nové absolutní (třeba nekonečné) parametry, dostali jsme se k základům nové teorie, otevírá se nám cesta dalšího poznání.

Tak Einsteinova speciální teorie relativity vyjevila "absolutní" prostoročasovou vzdálenost, kvantová mechanika "absolutní" náhodu a "absolutní" Heisenbergovy relace neurčitosti nebo nekonečně malou singularitu nám ukázala obecná teorie relativity. A nemáme-li zůstat jen u fyziky, můžeme připomenout Euklidovu geometrii s rovnoběžkami protínajícími se v nekonečnu. Nebo Cantorovu klasickou teorii množin.

P.S.: A kdybyste chtěli téma nekonečna dále zkoumat, zkuste třeba tyto články:
Kde končí nekonečnoNekonečno jako mechanický bůhProč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikolivNevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečnoProč je nekonečno pavědaJsme mrchožrouti nekonečnaChcete Nobelovu cenu? Najděte nějaké nekonečno a odstraňte ho!Tajemné nekonečno jednoduše (1)Tajemné nekonečno jednoduše (2)Tajemné nekonečno jednoduše (3)Je vesmír nekonečný?Jak vědci (ne)dokázali nekonečnost vesmíru

Autor: Jan Fikáček | úterý 15.9.2020 9:07 | karma článku: 38,18 | přečteno: 2469x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Stojí pro fotony čas?

Ze speciální teorie relativity plyne, že čas se se vzrůstající rychlostí zpomaluje. Říkáme tomu dilatace času. Když dosadíme do vzorce pro dilataci času rychlost světla, dostaneme, že se čas zastavil. Fotonu tedy čas stojí, ne?

26.9.2023 v 9:07 | Karma: 28,96 | Přečteno: 1175x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak mravenci umí řešit kvantové záhady

Kvantová mechanika je stále záhada. Je třeba podivné, jak částice ve fotosyntéze najde vždy tu správnou cestu do cíle. Nicméně právě proto je efektivita jádra fotosyntézy nějakých 98%. Vysvětluje se to tím, že...

2.8.2023 v 10:05 | Karma: 27,79 | Přečteno: 1343x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Proč jsou dnešní mouchy geniální

Tak jo, už mám nějaký ten pátek. To mi ale dává na druhé straně příležitost k dlouhodobým "empirickým studiím". Ne zrovna, že bych mohl pozorovat pohyb kontinentů, ale něco pro mnoho lidí neviditelného jsem už zachytil.

26.7.2023 v 9:33 | Karma: 27,84 | Přečteno: 1086x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Proč perpetuum mobile není to, co říká Wikipedie, aneb nevěřte (všechno) fyzikům :)

Když otevřete na Wikipedii heslo perpetuum mobile, můžete číst, že: "Perpetuum mobile je stroj, který vykonává práci bez vnějšího zdroje energie." Ale je to opravdu tak? Má tuto definici člověk přijmout bez přemýšlení?

4.7.2023 v 9:07 | Karma: 27,51 | Přečteno: 1483x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma: 34,99 | Přečteno: 8636x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  10:28

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20,  aktualizováno  10:24

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.