Příjemci dotací jsou novodobí otrokáři
Obvykle platí, že když si něco chcete koupit, musíte si na to vydělat. Například boty, ty kupodivu dotované nejsou (přestože se pravděpodobně jedná o užitečnější statek než třeba cyklostezka) – je proto třeba směnou píle, důvtipu a času shromáždit dostatečné finanční prostředky a vysněné střevíce zakoupit. Stát si z této transakce samozřejmě vezme svou daň, protože prodávat a kupovat boty nelze jen tak.
Moderní stát je bohužel tzv. „sociální“, čili značnou část svého úsilí věnuje údajné péči o naše blaho. Politici se sejdou, zahledí se do nějakých statistik a uvažují, po čem občan České republiky touží. Tato přání a potřeby se posléze snaží plnit na dvou rovinách: a) celorepublikové ve formě státních podniků typu Česká pošta nebo České dráhy, které vůbec nejsou ztrátové a neposkytují mizerné služby, b) individuální, zaměřené na konkrétní skupiny či jednotlivce. Tento článek pojednává o druhé zmíněné rovině.
Funguje to tak, že se určí oblasti lidského konání, které jsou v souladu s oficiální ideologií, například „obnovitelné zdroje“, cyklistika nebo vhodné umění, a ty se začnou „podporovat“. Vřelé slovo a poplácání po rameni nestačí, jsou zapotřebí finance. Stát (ani jeho nižší instance, jako jsou místní samosprávy, nebo nadřazené celky typu EU) přirozeně žádný vlastní majetek negeneruje (vynechejme výjimky jako nucený nákup monopolních služeb státu nebo zaklínadla typu „fiat pecunia“, kterými centrální banky kouzlí s inflací a tím pádem hodnotou peněz, u nás naposledy loni v listopadu). Aby bylo možno někde dát, je zkrátka nutné nejprve jinde vzít.
A nyní si dovolím vysvětlit onen poněkud provokativní titulek. Máme zde tři skupiny. Lidi, kteří mezi sebou vyměňují zboží, služby a peníze a nad rámec toho nic nechtějí. Stát, který peníze zcela libovolně bere, ale aby si udržel legitimitu a vlídnou tvář, musí také dávat. A pak lidi nebo skupiny, kterým vlastní důvtip, píle a čas nestačí k tomu, aby získali, co chtějí. Lidi, co pro své nároky a vize nedokáží sehnat vlastní prostředky ani sponzory – a jejich mecenáši se tak prostřednictvím státu stávají ostatní.
Lze kritizovat míru zdanění, způsob, jakým stát s „veřejnými financemi“ nakládá, lze zpochybnit i samotnou existenci soudobé formy státu, avšak tento článek chci věnovat osobám a institucím, co ze společné kasy přijímají a neuvědomují si, že si dopřávají na úkor někoho jiného. Že 50 tisíc na kotel na biomasu, případně 12 milionů na provoz divadla nevznikne z ničeho nic, ale někdo ty peníze nejprve musel vydělat a zaplatit státu na daních. A že individuální přání rozhodně nepředstavuje sféru veřejného zájmu, o kterou by stát měl pečovat. Když jeden člověk nedobrovolně odevzdává plody své práce, aby byla uspokojena přání jiného jednotlivce, jejich vztah velmi připomíná nevolnictví či otroctví.
Média a mnozí příjemci dotací se přitom tváří, jako by skutečně existoval nárok na cizí peníze a jakási vyšší sorta lidí, jejichž potřeby jsou naléhavější a projekty velkolepější, než je tomu u běžného občana, pročež tento občan pozbývá části svého majetku, aby mohly být tyto cizí záměry uskutečněny. Není tomu tak a je to v rozporu jak s přirozeným řádem („každý svého štěstí strůjcem“), tak s ekonomickou teorií (potřebné věci vznikají spontánně proto, že jsou opravdu potřeba, ne na základě dotačních programů, které lidské preference naopak křiví a nutí příjemce přizpůsobovat se úředně stanoveným podmínkám).
Až si příště půjdete pro dotaci, považte, jak dlouho byste danou částku vydělávali v práci, a uvědomte si, že tuto dobu si pravděpodobně „odkroutil“ někdo jiný, jen bez benefitu, který jste získali vy. Možná špatně vyplnil žádost, možná měl dotační úředník blbý den a žadatel neměl připravené dostatečné všimné – a možná někomu nepřijde morální požívat nezasloužené výhody na úkor ostatních.
Jaromír Fajkus
Europropaganda, aneb proč mě netrápí agenti z Kremlu

Už několik let se s vzrůstající intenzitou hovoří o ovlivňování zdejších nálad a voleb východními mocnostmi za účelem „destabilizace“ a nasměrování zahraniční politiky směrem k Rusku (a Číně). Něco je ale přehlíženo...
Jaromír Fajkus
Tři časté omyly související s volbou prezidenta

V následující stati se pokusím vyvrátit tři kompetence, které se prezidentovi České republiky mylně přisuzují a které do debat o kandidátech vnášejí zbytečné emoce.
Jaromír Fajkus
Krátká polemika se 30 programovými prioritami Zelených

Zelení svůj program sebevědomě označují za „dobrý“ nebo „jeden z nejvíce oceňovaných“. Co ale do letošních voleb nabízejí a kam je zařadit? Nabízím kritický pohled.
Jaromír Fajkus
Co znamená přijetí solidarity s uprchlíky?

Nedávno jsem na Facebooku zaznamenal iniciativu, v rámci které se lidé fotili s cedulkou „solidaritu s uprchlíky #přijímám“. Hesla, zkratky a hashtagy namísto logické argumentace, to je nešvar obou stran názorového konfliktu...
Jaromír Fajkus
Počítačové hry vs. bojovníci za politickou korektnost

Herní byznys v posledních několika dekádách zažil ohromný rozkvět, svými rozpočty předhonil ten filmový a s rozšířením mobilních zařízení a velmi levných počítačů se mu daří stále lépe. Stejně jako u ostatních odvětví IT se dříve jednalo o hájemství svobody, kreativity, originality a individuality – hráči zde nacházeli radost a také únik z často nepříjemné reality. Virtuální světy byly tak nějak víc „v pořádku“. Bohužel, časy se mění a svědectví o tom se lze dopátrat na každém rohu.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
V Kanadě začaly parlamentní volby, výrazně je ovlivňují Trumpovy výpady
Kanaďané od jedné hodiny odpoledne SELČ hlasují v předčasných parlamentních volbách. Více než kdy...
Visegrádskou čtyřku záměrně zlikvidovali, tvrdí Fico. Viní velké hráče EU
Spolupráce středoevropských zemí z uskupení V4 byla záměrně likvidována, protože velcí hráči v EU...
Číňan se po záchraně z hory Fudži vrátil hledat telefon. Museli pro něho znovu
Dvakrát během čtyř dnů se museli japonští záchranáři vypravit na horu Fudži na pomoc...
Nadšenec čekající na otevření Popeyes v Brně trhne rekord, další má u sebe i petardy
Padesát hodin je ochoten čekat na chodníku devětadvacetiletý Filip z Bratislavy, aby byl první ve...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!