Z čeho se šije oblečení - modal

Látka, která se vyrábí ze dřeva. Je ušlechtilá a má všechny předpoklady k tomu, aby vytlačila z trhu umělá vlákna, vyráběná z ropy. (délka blogu ca. 5 min.) 

 

Co je vlastně modalové vlákno?

Výroba textilních nití z dřevěných vláken není novinkou ani převratným novým nápadem. Procesy, které dnes umožňují výrobu moderního vlákna modalu, se používají už více než 100 let k výrobě umělého hedvábí a viskózy.

Vlákno se zajímavým názvem “modal” je vlastně modifikovaná viskóza. Na rozdíl od ní prochází modalový materiál při výrobě vyšším stupněm polymerizace. Konkrétně to znamená, že molekula modalu obsahuje 400 - 700 základních jednotek (molekul). Dosahuje se toho trochu odlišnými podmínkami chemické reakce, jinými srážecími lázněmi a pomocí určitých doplňkových chemických komponent. 

Výroba modalového vlákna

K výrobě modalu se používá celulóza - buničina. Získává se z bukového dřeva. Modal tedy patří k umělým vláknům, které se ovšem vyrábějí z přírodních surovin (zde dřevo). 

Používají se většinou zbytky dřeva, které nelze použít pro kvalitnější zpracování (např. kusy nábytku). Nejprve se materiál zbaví kůry. Na to se chemickými procesy (lázeň louhu a později kyseliny sírové) přemění na tekutý materiál. Po filtraci a dozrání se tato hustá hmota protlačí tryskami a tuhne (koaguluje) ve zvlákňovací lázni zředěné kyseliny sírové (v procesu, kterému se říká mokré zvlákňování). Následně se vlákna promývají, zbytky kyseliny, která se spolu se svými solemi ve vláknech nahromadila při předchozích krocích, se neutralizují. 

Síran sodný, vznikající jako vedlejší produkt při výrobě modalu, mimochodem není jen nechtěným odpadem. Nachází další využití ve sklářství a potravinářství.

Vlákna modalu jsou pak zabalena a posílána do přádelen, kde se zpracovávají na přízi. 

Vlastnosti modalu

Modalová vlákna se dělí do dvou skupin (typy HWM a polynosic), které mají odlišné vlastnosti. Principiálně se modalová vlákna podobají bavlně, kterou v některých vlastnostech dokonce předčí. Ve srovnání s podobně vyráběnými viskózovými vlákny absorbují modalová vlákna stejné množství vlhkosti, ale díky hladší struktuře v mokrém stavu méně bobtnají. V porovnání s viskózou jsou odolnější proti mechanickému narušení (roztržení). Nejvíce se tato odolnost projevuje v mokrém stavu po vyprání vláken. 

Z modalového vlákna se dají tkát jak lesklé tak matné textilie, které se dají dobře potisknout nebo barvit. Modalová vlákna se používají v čisté formě nebo ve směsi s bavlnou, hedvábím, lnem, polyesterem, polyakrylem nebo polyamidem.  Modalová vlákna jsou měkká na omak. Hodí se například na výrobu spodního prádla. Textilie vyrobené z modalu dobře absorbují vlhkost. Obecně se z modalu vyrábějí tkaniny, které mají být lehké a vzdušné.

Modalové vlákno je mnohem tenčí než lidský vlas. V průměru váží 10 km vlákniny jen kolem 1,3 g. Vlákna označovaná jako micromodal jsou ještě tenčí a lehčí - stejné množství materiálu váží kolem 1 g. 

Podle výrobce je látka z modalového vlákna dokonce kompostovatelná. Než se kus oblečení úplně rozloží, trvá to prý zhruba 16 týdnů. Doba se může poněkud zkrátit nebo prodloužit podle podmínek v kompostu. 

Péče o modalové textilie

Modal se také velmi snadno udržuje. Dá se prát při 30° ale také klidně i při 60°C. Nejčastěji výrobce doporučuje praní při 40° C. Tím se zamezuje zbytečnému namáhání materiálu. Výhodou modalové látky je fakt, že k vyčištění obvykle stačí kratší prací cyklus s nízkou rychlostí odstřeďování (600 ot./min.). 

Dá se dokonce bez problému sušit v sušičce nebo na šňůře. Pouze větší kusy se mají sušit vleže. V mokrém stavu jsou poměrně těžké a mohly by se při sušení na šňůře deformovat. 

Žehlení je jednodušší než u lnu a bavlny. Modal se jen málo mačká a žehlení zpravidla není nutné. 

Hlavním důvodem, proč modal dosud nevytlačil z trhu klasická syntetická vlákna (polyester, polyamid apod.), je jeho odolnost. Pravděpodobně prostě není tento materiál tak robustní jako polyamid a polyester.

Syntetická vlákna se dají navíc vyrábět rychleji a ve větším množství. Výrobci látek proto raději spoléhají na tyto osvědčené materiály, i když mají v podobě modalu k dispozici rovnocennou a v některých ohledech dokonce daleko lepší… náhražku. 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 14.4.2022 8:00 | karma článku: 24,04 | přečteno: 524x