Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vznik planetárních dvojčat

Objevy dvojplanet, objektů, které ve vesmíru možná nejsou ani zdaleka tak exotické, jak by se mohlo na první pohled zdát. (délka blogu 5 min.)

To, že kolem vzdálených hvězd obíhá velké množství planet, dnes už nikoho nepřekvapí. K dnešnímu dni jich bylo objeveno už přes 5000 - a počet potvrzených pozorování exosvětů neustále stoupá. Udivují také svou různorodostí. Jsou mezi nimi jak objekty podobné spíš Jupiteru - ale i Zemi. Není tedy udivující, že se mezi nimi nacházejí také dvojplanety. 

Pro pojem dvojplaneta zatím neexistuje přesná definice. Často se ale za dvojplanetu považují dvě tělesa podobné velikosti, která jsou gravitačně vázána a obíhají kolem společného těžiště. 

Pluto-Charon

Ostatně i v naší vlastní soustavě jsme našli příklad planetárního dvojčete - je jím vzdálený systém trpasličích planet Pluto a Charon. 

Pluto s poloměrem přibližně 1100 km je větší ze dvou těles, zatímco Charon má zhruba poloviční poloměr než Pluto, tedy kolem 580 km. Liší se samozřejmě také hmotností. Poměr jejich hmotností je přibližně 0,12:1. Pluto a Charon obíhají kolem společného těžiště, které leží vně Pluta. Obě tělesa vykazují synchronní rotaci, která je následkem působení vzájemně působících slapových sil.

U vzdálených hvězd dnes můžeme samozřejmě objevit spíše velice hmotné objekty, které se podobají výše zmiňovanému Jupiteru než malé kamenné planetce. Nemůžeme tedy přesně říci, jak jsou ve skutečnosti časté. Není vyloučeno, že se menší binární planety nacházejí ve většině planetárních systémů. 

Počítačové simulace

Vzhledem k tomu, že mají zatím problémy s přímým pozorováním dvojplanet, věnují jim vědci pozornost alespoň v počítačových simulacích. 

V nedávné studii byly zveřejněny optimistické vývody. Podle simulací by mohl dvojplanetu hostit dokonce každý desátý planetární systém. 

Vědci například nasimulovali vývoj systémů, které mají na svém počátku různé množství planet. Průměrně se pak ve více než 14 procentech případů vytvořila dvojplaneta. Několik procent z nich se následně rozpadlo díky gravitačnímu působení ostatních objektů daného systému - velká část z nich ale přežila i několik miliard simulovaných oběhů (roků). 

Dvojplanety vznikaly gravitačním zachycením, na které následoval vzájemný vliv obou těles díky slapovým efektům. To znamená, že se obě složky nejprve nezávisle na sobě vytvořily v původním disku plynu a prachu, ze kterého se tvoří planetární soustava. V určitém okamžiku se pak obě tělesa ocitla v relativní blízkosti, kde na ně mohla působit vzájemná gravitace. Dál se pak vyvíjejí díky slapovým silám, takže nakonec mohla vytvořit (podobně jako je tomu u páru Pluto-Charon) například i dvojplanetu s vázaným oběhem, kdy k sobě obě složky vzájemně přiklánějí stejnou polokouli. 

Vědci zjistili, že se většina dvojplanet v simulaci vytvořila do 10^3 roků poté, co se vytvořily jednotlivé planety v planetárním disku. 

Zároveň vykazovala většina vytvořených dvojplanet nízkou nebo střední excentricitu oběžné dráhy - ta byla tedy spíše kruhová než eliptická. 

Dvojplanety neměly tendenci migrovat směrem ke hvězdě nebo naopak od ní - pokud se ale migrace uskutečnila, byla trochu pravděpodobnější migrace směrem k centrální hvězdě. 

Na přímé pozorování malých dvojplanet, které by se podobaly Zemi, zatím nejsou pozemské teleskopy dostatečně citlivé. Není ale vyloučeno, že se dočkáme zajímavých objevů poté, co budou uvedeny do provozu nové a ještě dokonalejší přístroje. Ve vesmíru na nás čeká ještě nejedno překvapení. 

 

Zdroje: https://arxiv.org/pdf/2311.01618.pdf, https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2007ApJ...660.1492C, https://en.wikipedia.org/wiki/Oph_162225-240515

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 28.12.2023 8:00 | karma článku: 15,81 | přečteno: 187x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,15 | Přečteno: 535x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 567x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,71 | Přečteno: 196x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 870x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  15:55

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

Ucpaný odpad? Připlaťte si, či měsíce počkejte. Praze chybějí instalatéři

21. července 2024

Premium Instalatérů a zvláště těch schopných je v české metropoli jako šafránu. Lidé si na jejich služby...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.