Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vznik planetárních dvojčat

Objevy dvojplanet, objektů, které ve vesmíru možná nejsou ani zdaleka tak exotické, jak by se mohlo na první pohled zdát. (délka blogu 5 min.)

To, že kolem vzdálených hvězd obíhá velké množství planet, dnes už nikoho nepřekvapí. K dnešnímu dni jich bylo objeveno už přes 5000 - a počet potvrzených pozorování exosvětů neustále stoupá. Udivují také svou různorodostí. Jsou mezi nimi jak objekty podobné spíš Jupiteru - ale i Zemi. Není tedy udivující, že se mezi nimi nacházejí také dvojplanety. 

Pro pojem dvojplaneta zatím neexistuje přesná definice. Často se ale za dvojplanetu považují dvě tělesa podobné velikosti, která jsou gravitačně vázána a obíhají kolem společného těžiště. 

Pluto-Charon

Ostatně i v naší vlastní soustavě jsme našli příklad planetárního dvojčete - je jím vzdálený systém trpasličích planet Pluto a Charon. 

Pluto s poloměrem přibližně 1100 km je větší ze dvou těles, zatímco Charon má zhruba poloviční poloměr než Pluto, tedy kolem 580 km. Liší se samozřejmě také hmotností. Poměr jejich hmotností je přibližně 0,12:1. Pluto a Charon obíhají kolem společného těžiště, které leží vně Pluta. Obě tělesa vykazují synchronní rotaci, která je následkem působení vzájemně působících slapových sil.

U vzdálených hvězd dnes můžeme samozřejmě objevit spíše velice hmotné objekty, které se podobají výše zmiňovanému Jupiteru než malé kamenné planetce. Nemůžeme tedy přesně říci, jak jsou ve skutečnosti časté. Není vyloučeno, že se menší binární planety nacházejí ve většině planetárních systémů. 

Počítačové simulace

Vzhledem k tomu, že mají zatím problémy s přímým pozorováním dvojplanet, věnují jim vědci pozornost alespoň v počítačových simulacích. 

V nedávné studii byly zveřejněny optimistické vývody. Podle simulací by mohl dvojplanetu hostit dokonce každý desátý planetární systém. 

Vědci například nasimulovali vývoj systémů, které mají na svém počátku různé množství planet. Průměrně se pak ve více než 14 procentech případů vytvořila dvojplaneta. Několik procent z nich se následně rozpadlo díky gravitačnímu působení ostatních objektů daného systému - velká část z nich ale přežila i několik miliard simulovaných oběhů (roků). 

Dvojplanety vznikaly gravitačním zachycením, na které následoval vzájemný vliv obou těles díky slapovým efektům. To znamená, že se obě složky nejprve nezávisle na sobě vytvořily v původním disku plynu a prachu, ze kterého se tvoří planetární soustava. V určitém okamžiku se pak obě tělesa ocitla v relativní blízkosti, kde na ně mohla působit vzájemná gravitace. Dál se pak vyvíjejí díky slapovým silám, takže nakonec mohla vytvořit (podobně jako je tomu u páru Pluto-Charon) například i dvojplanetu s vázaným oběhem, kdy k sobě obě složky vzájemně přiklánějí stejnou polokouli. 

Vědci zjistili, že se většina dvojplanet v simulaci vytvořila do 10^3 roků poté, co se vytvořily jednotlivé planety v planetárním disku. 

Zároveň vykazovala většina vytvořených dvojplanet nízkou nebo střední excentricitu oběžné dráhy - ta byla tedy spíše kruhová než eliptická. 

Dvojplanety neměly tendenci migrovat směrem ke hvězdě nebo naopak od ní - pokud se ale migrace uskutečnila, byla trochu pravděpodobnější migrace směrem k centrální hvězdě. 

Na přímé pozorování malých dvojplanet, které by se podobaly Zemi, zatím nejsou pozemské teleskopy dostatečně citlivé. Není ale vyloučeno, že se dočkáme zajímavých objevů poté, co budou uvedeny do provozu nové a ještě dokonalejší přístroje. Ve vesmíru na nás čeká ještě nejedno překvapení. 

 

Zdroje: https://arxiv.org/pdf/2311.01618.pdf, https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2007ApJ...660.1492C, https://en.wikipedia.org/wiki/Oph_162225-240515

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 28.12.2023 8:00 | karma článku: 15,81 | přečteno: 186x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,62 | Přečteno: 271x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

29.4.2024 v 8:00 | Karma: 24,59 | Přečteno: 512x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jsou poškrábané teflonové pánve nebezpečné?

Mají se pánve, které mají teflonový povrch, vyhodit poté, co se poškrábaly? A proč se vlastně teflonový povrch tak lehce poškodí? (délka blogu 3 min.)

25.4.2024 v 8:00 | Karma: 35,39 | Přečteno: 2647x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 19,20 | Přečteno: 401x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 25,32 | Přečteno: 707x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

„Můžete nás grilovat.“ Koalice SPOLU zahájila kampaň u piva a klobás

2. května 2024  20:41

„Ááá, náčelník přijíždí,“ zahlásil europoslanec ODS Alexandr Vondra. K poděbradské kolonádě, kterou...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:19

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Trump se vidí jako disident, soud je pro něj marketingová sklizeň, tvrdí expert

2. května 2024

Premium Pokud dojde na televizní debatu Donalda Trumpa a Joea Bidena, jako jednoznačný vítěz z ní vzejde...

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,75
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.