Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vznik planetárních dvojčat

Objevy dvojplanet, objektů, které ve vesmíru možná nejsou ani zdaleka tak exotické, jak by se mohlo na první pohled zdát. (délka blogu 5 min.)

To, že kolem vzdálených hvězd obíhá velké množství planet, dnes už nikoho nepřekvapí. K dnešnímu dni jich bylo objeveno už přes 5000 - a počet potvrzených pozorování exosvětů neustále stoupá. Udivují také svou různorodostí. Jsou mezi nimi jak objekty podobné spíš Jupiteru - ale i Zemi. Není tedy udivující, že se mezi nimi nacházejí také dvojplanety. 

Pro pojem dvojplaneta zatím neexistuje přesná definice. Často se ale za dvojplanetu považují dvě tělesa podobné velikosti, která jsou gravitačně vázána a obíhají kolem společného těžiště. 

Pluto-Charon

Ostatně i v naší vlastní soustavě jsme našli příklad planetárního dvojčete - je jím vzdálený systém trpasličích planet Pluto a Charon. 

Pluto s poloměrem přibližně 1100 km je větší ze dvou těles, zatímco Charon má zhruba poloviční poloměr než Pluto, tedy kolem 580 km. Liší se samozřejmě také hmotností. Poměr jejich hmotností je přibližně 0,12:1. Pluto a Charon obíhají kolem společného těžiště, které leží vně Pluta. Obě tělesa vykazují synchronní rotaci, která je následkem působení vzájemně působících slapových sil.

U vzdálených hvězd dnes můžeme samozřejmě objevit spíše velice hmotné objekty, které se podobají výše zmiňovanému Jupiteru než malé kamenné planetce. Nemůžeme tedy přesně říci, jak jsou ve skutečnosti časté. Není vyloučeno, že se menší binární planety nacházejí ve většině planetárních systémů. 

Počítačové simulace

Vzhledem k tomu, že mají zatím problémy s přímým pozorováním dvojplanet, věnují jim vědci pozornost alespoň v počítačových simulacích. 

V nedávné studii byly zveřejněny optimistické vývody. Podle simulací by mohl dvojplanetu hostit dokonce každý desátý planetární systém. 

Vědci například nasimulovali vývoj systémů, které mají na svém počátku různé množství planet. Průměrně se pak ve více než 14 procentech případů vytvořila dvojplaneta. Několik procent z nich se následně rozpadlo díky gravitačnímu působení ostatních objektů daného systému - velká část z nich ale přežila i několik miliard simulovaných oběhů (roků). 

Dvojplanety vznikaly gravitačním zachycením, na které následoval vzájemný vliv obou těles díky slapovým efektům. To znamená, že se obě složky nejprve nezávisle na sobě vytvořily v původním disku plynu a prachu, ze kterého se tvoří planetární soustava. V určitém okamžiku se pak obě tělesa ocitla v relativní blízkosti, kde na ně mohla působit vzájemná gravitace. Dál se pak vyvíjejí díky slapovým silám, takže nakonec mohla vytvořit (podobně jako je tomu u páru Pluto-Charon) například i dvojplanetu s vázaným oběhem, kdy k sobě obě složky vzájemně přiklánějí stejnou polokouli. 

Vědci zjistili, že se většina dvojplanet v simulaci vytvořila do 10^3 roků poté, co se vytvořily jednotlivé planety v planetárním disku. 

Zároveň vykazovala většina vytvořených dvojplanet nízkou nebo střední excentricitu oběžné dráhy - ta byla tedy spíše kruhová než eliptická. 

Dvojplanety neměly tendenci migrovat směrem ke hvězdě nebo naopak od ní - pokud se ale migrace uskutečnila, byla trochu pravděpodobnější migrace směrem k centrální hvězdě. 

Na přímé pozorování malých dvojplanet, které by se podobaly Zemi, zatím nejsou pozemské teleskopy dostatečně citlivé. Není ale vyloučeno, že se dočkáme zajímavých objevů poté, co budou uvedeny do provozu nové a ještě dokonalejší přístroje. Ve vesmíru na nás čeká ještě nejedno překvapení. 

 

Zdroje: https://arxiv.org/pdf/2311.01618.pdf, https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2007ApJ...660.1492C, https://en.wikipedia.org/wiki/Oph_162225-240515

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 28.12.2023 8:00 | karma článku: 15,81 | přečteno: 187x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 22,58 | Přečteno: 429x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,88 | Přečteno: 147x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 220x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,05 | Přečteno: 273x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,70 | Přečteno: 196x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

  • Počet článků 985
  • Celková karma 17,92
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.