Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Staré knihy, zničené … klížením papíru

Bez klížení by se na papír nedalo psát. Co je to klížení, jak se dělá dnes a čím se klížil papír před staletími? (délka blogu 3 min.)  

Klížení papíru

Klížení má něco společného s lepením, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proces, kterému se říká klížení, má ale s lepením, tak jak si ho dnes představujeme, málo společného. 

V němčině se používá název Leimung, který se odvozuje od slova Leim, označujícího původně živočišný produkt - klih. Ten se vyráběl z kůží zvířat, případně zbytků, které nezpracovalo potravinářství (nožky, apod.) Populární byl zaječí klih, ale třeba také klih z rybích kůží. 

V anglicky mluvících zemích se používá slovo sizing (místo gluing), což je vlastně příhodnější. Klížení je vlastně impregnace papíru. 

Klížení je jedním z nejdůležitějších procesů při výrobě papíru, na který chceme tisknout nebo psát. Co se stane při nedostatečném naklížení listu papíru, se dá lehce vysvětlit praktickou zkouškou: vezměte pár listů toaletního papíru a zkuste na něj něco napsat inkoustovým perem nebo fixou. Inkoust nebo jiná tekutina se do takového papíru vsakuje, vzlíná v něm a rozpíjí se. Papír je navíc málo stabilní a trhá se. Všechny tyto nechtěné vlastnosti se dají odstranit právě... klížením. Zároveň se stabilizuje povrch papírového listu, takže se snižuje jeho prašnost. 

Nasákavost (ať už klíženého nebo neklíženého) papíru se dnes vyjadřuje pomocí tzv. Cobbovy hodnoty. Ta udává, kolik gramů vody se vsákne do jednoho čtverečního metru papíru při 23 °C a 50% vlhkosti. Neklížený papír vsákne kolem 100–120 g/m2 vody, zatímco správně naklížený jen asi 20–25 g/m2.

Klížení se dá samozřejmě i přehnat. Do papíru, který byl příliš intenzivně klížen, se pak inkoust nebo tuše nevsáknou a zůstávají na jeho povrchu. To způsobuje rozmazání nebo perlení inkoustu, podobně, jako byste se snažili psát na kus igelitu. 

Klížení kdysi a dnes

Moderní klížení je úprava, která se týká jak povrchu papíru, tak i samotné papírové hmoty. V dávnější minulosti se ovšem upravoval pouze povrch papíru. 

Při klížení samotné suroviny, ze které se papír vyrábí, dochází k usazení částeček klihu na povrchu jednotlivých vláken papírové hmoty. Díky obalení konců vláken se zamezuje dalšímu plstění materiálu. Volné částečky klihu, které se nikde neusadily, dál snižují pevnost papíru. Na první pohled se to může zdát nevhodné - ve skutečnosti to ale zlepšuje mechanické vlastnosti výsledného papíru - očekává se od něj koneckonců, že bude poddajný a bude se dát trhat. 

V minulosti byl pro klížení prvních druhů čínského papíru využíván škrob nebo výtažky z rostlin. Poté, co znalosti o výrobě papíru dorazily do Evropy, se začal používat výše zmíněný živočišný klih. Provádělo se ovšem jen povrchové klížení už hotových listů papíru. Až zhruba do roku 1810 proces probíhal tak, že se jednotlivé už zformované listy papíru vázaly do vějíře a pak se máčely do horkého roztoku klihu. 

Od roku 1806 se používaly pryskyřice, které se vařily s louhem za účelem zmýdelnění. Ty se daly přidávat i do samotného materiálu, ze kterého se později lisovaly listy papíru. 

Celý proces měl ale jednu chybu. Zmýdelnatělá pryskyřice na vláknech celulózy sama od sebe nedrží. I v tomto případě ale naši předkové našli řešení. Vlákna se před klížením zpracovala pomocí kamence - síranu draselno-hlinitého, AlK(SO4)2.

A jak už to často bývá, řešení problému vyvolalo další problém. Aby celý proces fungoval, muselo se pracovat s určitým nadbytkem kamence, tedy s větším množstvím chemické sloučeniny, než jakého  je potřeba k samotné chemické reakci. 

Tento přebytek síranu je pak v papíru zodpovědný za pozdější žloutnutí a křehnutí. Když totiž přijde papír do styku s vlhkostí (a stačí i vlhkost, obsažená ve vzduchu), vytváří se v takto zpracovaném papíru kyselina sírová, která napadá vlákna celulózy ale hlavně vlákna dřeviny, ze které se začal papír ve velkém vyrábět v 19. století. 

Výsledkem jsou nestabilní, silně zažloutlé knihy a dokumenty, které jsou dnes často v daleko horším stavu, než obdobné a o několik století starší písemnosti. 

Dnešní klížení je daleko šetrnější. Dovoluje to vývoj moderních technologií v chemickém průmyslu. Dnes se například ke klížení používají polymery s hydrofobním účinkem (hydrofobní - vodu odpuzující) a další chemikálie. Ani dnešní knihy tedy nejspíš nebudou po desítkách let v tak špatném stavu jako ty, které vznikaly na přelomu 19. a 20. století. 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 13.3.2023 8:00 | karma článku: 18,57 | přečteno: 327x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.