Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Radiokarbonové datování - poslední hřebíček do rakve kreacionismu

Země nevznikla před 6000 lety, jak tvrdí kreacionisté. Jak funguje a k čemu je dobré radiokarbonové datování? (délka blogu 5 min.)

Poslední dva blogy popisovaly datování hornin, tedy neživé přírody. Jak je to s datováním artefaktů, skládajících se z organických sloučenin? Málokterá metoda umí vyloučit pohádky z Bible a uvést věci na pravou míru tak dobře, jako radiokarbonové datování

Radiokarbonové geologické hodiny

Tyto geologické hodiny jsou asi nejznámější. Přesto možná mnozí neví, jak přesně fungují. S trochou nadsázky by se dalo říci, že tyto hodinky všichni nosíme na ruce. Radiokarbonová metoda je založena na měření koncentracíurčitého izotopu uhlíku.

Uhlík, základní prvek, který tvoří organické sloučeniny, se v přírodě vyskytuje v podobě tří izotopů. Všechny mají stejné množství protonů (počet protonů určuje podstatu chemického prvku - každý prvek má v jádře svůj vlastní specifický počet protonů) a liší se jen počtem neutronů.

Pro datování starých předmětů je nejzajímavější (nestabilní) izotop C-14. V jeho jádře se nachází 6 protonů a 8 neutronů. Má o dva neutrony více než jeho stabilní kolega C-12. Dalo by se říci, že má nadváhu. Není divu, že se snaží zhubnout. Přitom má tendenci své neutrony pozbýt pomocí jevu, kterému se říká radioaktivní rozpad. Přitom se neutrony mění na protony, zatímco z materiálu unikají elektrony (beta rozpad).

Tikot radiokarbonových hodin

Poločas rozpadu, tedy doba, za kterou se podaří “zhubnout” prvku o polovinu, je u C-14 5730 roků.

Přitom je u všech žijících organismů poměr izotopů C-12 a C-14 poměrně nezměněný. Výměnou s okolím (například dýcháním) totiž neustále přijímají nový C-14, který nahrazuje ten, co se už rozpadl. Po smrti organismu (zvířete nebo rostliny) už další příjem C-14 neprobíhá, poměr mezi oběma izotopy se tedy začíná měnit v neprospěch C-14.

Poměr obou izotopů tedy prozrazuje, jak dlouho už daný vzorek nevyměňuje atomy uhlíku se svým okolím - jak dlouho už je po smrti.

Metoda dnes běžně pokrývá časové pásmo mezi 300 a 60000 lety. Je to logické. Spodní hranice vyplývá z možností analytické metody, která zjišťuje koncentraci jednotlivých izotopů. Ve vzorku se musí rozpadnout určité množství C-14 a toto množství musí být dostatečně vysoké na to, aby se změna dala určit. Citlivější (budoucí) metody by tedy mohly analyzovat i vzorky mladší než 300 let. Horní hranice je daná zhruba desetinásobkem poločasu rozpadu C-14. Po proběhnutí deseti takových poločasů už z původní koncentrace zbývá jen nepatrné množství, které se (podobně jako u spodní hranice) registruje jen těžko. Zvýšení citlivosti přístroje může i tuto hranici trochu posunout.

Aby se vyloučil vliv dlouhodobého kolísání koncentrace C-14 v atmosféře, provádí se korektura, stejně jako se samozřejmě zohledňuje vliv, který má samo naleziště. Také druhy vzorků mohou mít vliv na výsledek zkoumání: krátce žijící rostlina je datována jednoznačně, zatímco dřevo z dlouhověkého stromu může ve svém jádře vykazovat vyšší stáří než na povrchu.

 

Tohle všechno samozřejmě musí vědět experimentátor, provádějící analýzu vzorků. Musí kromě toho zohlednit, že nemá cenu měřit vzorky, u kterých se předpokládá stáří vyšší, než 60 000 let. Metoda může vždy dodat jen jeden jediný výsledek: ve vzorku není měřitelné množství C-14, je tedy starší než přibližně 60 000 let.

 

Průkopníky této metody byla v padesátých a šedesátých letech minulého století například univerzita v Heidelbergu, Bernu a Groningenu.

Metoda dovolila prozkoumat a osvětlit posledních 50 000 let vývoje lidstva. Mimo jiné se podařilo například vysvětlit, kdy vymřeli Neandrtálci, jak se v Evropě šířili lidé Kromaňonští a jak probíhala přeměna lovců a sběračů na zemědělce.

Analytické metody se samozřejmě vyvíjejí. Od sedmdesátých let je k dispozici AMS (hmotnostní spektrometrie kombinovaná s urychlovačem  částic), která umí měřit přímo izotop C-14, aniž by se musel rozpadat. Touto metodou se mohou měřit také daleko menší vzorky - což dovoluje nová a další využití. Na analýzu pomocí AMS stačí už i jen 1 miligram vzorku. Měření trvá jen asi hodinu. Přesnost měření je kolem 0,5 % - podle stáří vzorku to odpovídá několika desetiletím. Analýza pomocí AMS je samozřejmě o mnoho dražší - to je cena, kterou platíme za lepší a přesnější výsledky.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 22.1.2018 8:00 | karma článku: 26,44 | přečteno: 1352x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Hledání helia v exosférách exoplanet

Kolem hvězd v naší Galaxii krouží velké množství různých planet. Vědci se nyní věnují jejich atmosférám. Nová studie zaznamenala 17 planet s heliovou atmosférou a 40 planet bez ní. (délka blogu 4 min.)

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,71 | Přečteno: 118x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 169x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,95 | Přečteno: 198x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,72 | Přečteno: 159x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,08 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Migranti přitvrdili, útočí na Poláky přes plot i klacky s noži, ukázalo video

28. května 2024  21:09,  aktualizováno  21:15

Na polsko-běloruské hranici přituhuje. Migranti, kteří se pokoušejí proniknout do Polska, jsou...

Wagnerovci se zapojili do hromadné potyčky v Čeljabinsku, zněla i střelba

28. května 2024  20:53

Na ruských sociálních platformách se během víkendu rozšířilo video, které ukazuje potyčku na ulici...

Parlament v Gruzii přehlasoval veto, zákon o zahraničním vlivu projde

28. května 2024  18:12,  aktualizováno  20:18

Gruzínský parlament v úterý přehlasoval veto kontroverzního zákona o zahraničním vlivu. Prezidentka...

VIDEO: Francouzský poslanec mával palestinskou vlajkou, vykázali ho

28. května 2024

Dolní komora francouzského parlamentu v úterý na patnáct dní vyloučila poslance z krajně levicové...

  • Počet článků 979
  • Celková karma 18,71
  • Průměrná čtenost 1286x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.