Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

První lidé, kteří přišli do Evropy - nové datování hornin

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že lidstvo začalo osídlovat Evropu z východu kontinentu. Jak ale vědci určili stáří vzorků? Na datování pomocí radioaktivních izotopů uhlíku totiž byly moc staré. (délka blogu 5 min.) 

Nejstarší objevená lidská osada v Evropě se nachází na území dnešní Ukrajiny. Nedaleko města Králova odhalily vykopávky ve vrstvě spraše, silné až 14 metrů, tisíce kamenných objektů, které tu zanechali první lidé, kteří přišli osídlit evropský kontinent. 

Archeologové tu objevili celkem devět různě starých osad. Pravěcí lidé tu museli žít zhruba v období mezi 1 400 000 až 30 0000 roků před naším letopočtem. 

Jak ale vědci datování provedli? Vždyť na datování pomocí karbonové metody jsou vzorky moc staré. 

Datování pomocí izotopů uhlíku

Radiokarbonovou metodu vyvinul v roce 1946 Willard Frank Libby. V roce 1960 za svůj objev dokonce dostal Nobelovu cenu za chemii. Metoda se zakládá na skutečnosti, že se v naší atmosféře díky působení kosmického záření neustále tvoří nestabilní izotop uhlíku-14. Živé organismy neustále absorbují malá množství tohoto izotopu, takže se jeho podíl v živých organismech neustále doplňuje, zatímco v odumřelých organismech jeho podíl padá díky neustálému rozpadu. Pokud se tedy porovná podíl tohoto radioaktivního izotopu oproti běžnému stabilnímu izotopu v daném vzorku - dá se zjistit, jaké časové období uplynulo od úmrtí organismu. 

Metoda má ale jeden zásadní problém. I naše moderní technologie má své hranice. Jednoho dne se rozpadne tolik atomů C14, že se tento izotop už nedá ve vzorku prokázat. Dojde k tomu zhruba po deseti poločasech rozpadu, který trvá u C14 zhruba 5730 roků. Pomocí této metody se tedy dají datovat vzorky, které obsahují uhlík a jsou staré mezi 300 a 60 000 roky. Starší vzorky se musí datovat jinak. 

Nová metoda datování

Pro určení stáří vzorků z Královce vědci použili novou zajímavou metodu. I ona je založena na působení kosmického záření - tentokrát na atomy, které obsahují minerály. 

Vyvinu ji česko-německý výzkumný tým. Vědci použili k experimentům AMS - urychlovací hmotnostní spektrometrie. 

Hmotnostní spektrometrie, která používá urychlovač (AMS) je jedna z forem hmotnostní spektrometrie. Spektrometr (přístroj, který umí rozeznat atomy a jejich izotopy podle hmotnosti) pracuje společně s urychlovačem částic. 

Poprvé byl takový přístroj vyvinut na univerzitě v Oxfordu v roce 1977 a byl využit ke zdokonalení výše zmiňovaného radiokarbonového datování. Dnes se tato metoda používá i pro jiné izotopy. AMS se tedy podobně jako radiokarbonová metoda používá k měření poměru nestabilního izotopu k jinému - obvykle stabilnímu - izotopu stejného prvku. 

Datování prováděli vědci na křemenných částech vzorků. Ty nebyly součástí přímo archeologických nálezů - na to byly nálezy nejspíše moc cenné, ale na vzorcích materiálu, který dané archeologické nálezy obklopoval, pochází tedy ze stejné doby jako samotné nálezy. 

Princip metody je založený na podobném jevu jako u radiokarbonové metody. Kosmické záření vytváří v atomech křemíku a kyslíku v křemenu (chemicky oxidu křemičitému - SiO2)  radionuklidy beryllium-10 a hliník-26. To je možné jen tak dlouho, dokud se hornina nachází přímo na povrchu země. Když je později materiál překryt sedimenty nebo se dostane pod zem nějakým jiným způsobem, přestane se přísun nových radionuklidů obnovovat - kosmické záření už se k materiálu nedostane. Množství radioaktivních atomů se pak začne snižovat díky jejich rozpadu. V dnešní době připadá na jeden gram křemene už jen několik miliónů atomů berylia-10 a hliníku-26. Tyto radioizotopy se rozpadají různou rychlostí. U berylia-10 je to 1,39×10^6 roků a u hliníku-26 7,17x10^5 roků. Vědci pak už jen musí zjistit poměr těchto nuklidů, což dovolí zjistit, jak dlouho byl vzorek pohřben pod zemí. 

Zdroje: DOI: 10.1038/s41586-024-07151-3

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 14.3.2024 8:00 | karma článku: 25,83 | přečteno: 591x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,92 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,43 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 232x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.