Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

*) Drakeova rovnice je matematický vztah, který teoreticky umožňuje určit počet komunikace schopných mimozemských civilizací existujících ve stejném okamžiku. Formuloval ho americký astronom Frank Drake v 60. letech 20. století.

Ve známé Drakeově rovnici *) se vyskytuje mimo jiné také komponenta „čas“.

To znamená, že se dvě na sobě nezávislé civilizace musí vyvíjet paralelně v přibližně stejných časových úsecích, aby spolu mohly komunikovat. Pokud se obě vyvíjejí v různých časových obdobích, může se stát, že jedna civilizace už vymřela v době, kdy se s ní snaží navázat kontakt druhá civilizace.

V praxi to znamená, že pokud například naši Zemi navštívili mimozemšťané před dvěma miliardami roků, nalezli jen stopy po aktivitě jednoduchých organismů. Nenalezli inteligentní civilizaci, se kterou by mohli navázat kontakt.

V té době se na Zemi nacházely jen archaické bakterie a eukaryotní buňky (buňky s jádrem). A pokud naši Zemi viděli jen z velké dálky pomocí svých obřích teleskopů - mohlo se stát, že si existence života dokonce ani nevšimli. Stejně tak, jako si ho nemůžeme dnes všimnout my - na exoplanetách, na kterých dosud život nepostoupil do takového stádia, aby se jeho fotosyntéza projevila na chemickém složení atmosféry.

Na Zemi změnily chemické složení atmosféry první organismy, které začaly produkovat kyslík, který byl odpadní látkou jejich metabolismu. Tyto organismy žily v mořích a oceánech, kyslík se tedy nejprve dostal tam. Pak reagoval s kovy, které se nacházely ve vodním prostředí oceánů - a až poté, když už nebylo v mořích co oxidovat, mohl se kyslík dostat i do atmosféry planety a upozornit na přítomnost života některou z potenciálních vzdálených inteligentních civilizací.

My se nyní nacházíme v té fázi vývoje, kdy sami aktivně zkoušíme detekovat na cizích planetách stopy života. Zatím ale žádné stopy po kyslíku (který by se tam mohl nacházet díky aktivitě živých organismů) nevidíme.

Vysvětlení nabízí překvapivě … geologie. Možná musíme jednoduše počkat ještě 10 nebo 20 miliard roků - až se vyvine život i na planetách, kde není rychlý vývoj možný.

Případ Superzemě

Jako Superzemě se označují kamenné planety, které jsou větší a těžší než Země. Přitom je jen logické, že čím větší je planeta, tím více obsahuje železa, vnitřního tepla a tím déle trvá její aktivní geologická aktivita. Čím pomaleji slábne tako geologická aktivita, tím déle se dostává na povrch neoxidovaný materiál z nitra planety. To znamená, že fáze, během které se kyslík absorbuje v oceánech nebo i na kontinentech v horninách, je delší - a vývoj živých organismů, které potřebují dostatek kyslíku v atmosféře planety je tedy opožděný ve srovnání se Zemí.

Případ červený trpaslík

Také vývoj planet, které obíhají kolem početných červených trpaslíků, tedy hvězd, které jsou menší než Slunce s chladnějším povrchem než má Slunce, není příliš rychlý.

Způsobuje to méně energeticky výhodný druh energie, které získávají ze své malé chladně hvězdy. Fotosyntéza tu může probíhat pomaleji a tím se také zpomaluje přísun kyslíku do atmosféry a vývoj dalších komplikovaných živých organismů.

Na planetách, které obíhají kolem červených trpaslíků (k této třídě patří mimochodem většina hvězd ve vesmíru, odhadem je jich kolem 75 procent), tedy vývoj komplexních organismů může trvat i 10 nebo 20 miliard roků.

To samo o sobě nemusí být překážkou. červení trpaslíci mají k dispozici dlouhou dobu, po kterou jsou relativně stabilní a umožňují tím i poměrně stabilní podmínky k životu.

Na rozdíl od nich jsou hvězdy, podobné našemu Slunci, stabilní jen několik miliard roků. Později se přemění na rudé obry a jejich rozpínání ovlivní negativně podmínky života na jejich blízkých kamenných planetách (ke kterým patří i Země).

Případ měsíců velkých planet

Život se může vyvíjet také na měsících obřích planet, pokud se nacházejí v obyvatelné zóně.

Takové měsíce musí být dostatečně velké na to, aby si mohly udržet svou vlastní atmosféru. Musí tedy dosáhnout určité velikosti, jinak ztratí atmosféru podobně, jako se to stalo na Marsu.

Můžeme vycházet z toho, že pokud měsíce velkých planet dosáhnou velikosti Země, může se na nich v dostatečně krátké době (v řádu miliard roků) začít vyvíjet život.

Bude ale záležet na tom, jestli se při akreci hmoty takových měsíců při jejich vývoji nasbírá dostatečné množství železa - kovu, který tvoří později jádra pevných planet. Pokud se měsíc podobá našemu Měsíci, má železa v jádru poměrně málo. To by pak mohlo logicky znamenat, že se k oxidaci železa nemusí vynaložit moc dlouhá doba - a život se na takových měsících může vyvíjet poměrně svižně - kyslík je poměrně rychle k dispozici v atmosféře a může se tedy účastnit dalšího vývoje živé hmoty.

Z pohledu geologa tedy nic nebrání tomu, aby se na cizích planetách vyvíjel život. Při určitých speciálních podmínkách může být vývoj dokonce i o něco rychlejší než byl na Zemi.

Je tu ovšem daleko vyšší pravděpodobnost, že na cizí planetě k vývoji ještě nedošlo nebo bude trvat daleko déle než na Zemi.

Můžeme vycházet z toho, že v našem blízkém vesmírném okolí patříme k jedné z prvních civilizací, která se vyvinula až k sebeuvědomění a k ochotě kontaktu se svými vesmírnými sousedy.


Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 2.5.2024 8:00 | karma článku: 21,77 | přečteno: 422x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,12 | Přečteno: 121x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,71 | Přečteno: 212x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,03 | Přečteno: 269x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,69 | Přečteno: 194x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 228x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Začíná mírová konference o Ukrajině, Harrisová oznámila další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  14:37

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Lidé si v Lidicích pietní vzpomínkou připomněli 82. výročí vyhlazení obce

15. června 2024  11:55,  aktualizováno  14:30

Lidé si v sobotu v Lidicích pietní vzpomínkou připomněli 82. výročí vyhlazení obce nacisty. Program...

Budeme se snažit být vidět, řekl Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30

Piráti budou muset dojednat a představit změny, které povedou ke změnám struktury ve vedení...

Ruská periferie děkuje válce, konečně bohatne. Na Kreml však číhá hrozba

15. června 2024  13:53

Přechod Ruska k válečné ekonomice má jeden výrazný vedlejší účinek. Těží z něj odlehlé chudé...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,91
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.