Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přepólování magnetického pole Země. Mýty a fakta (5)

?Mechanismus, který nás během přepólování magnetického pole planety ochrání před škodlivým zářením, byl popsán v jednom z minulých blogů... (délka blogu 5 min.)

Zjednodušeně - sluneční vítr vytvoří interakcí s vrchní částí atmosféry (ionosférou) náhradní magnetické pole. Zatímco bude povrch Země tímto polem chráněn, bude samozřejmě situace satelitů na oběžné dráze úplně jiná. 

Ionosféra

… je část atmosféry Země. Obsahuje velké množství iontů a volných elektronů. Začíná nad mezosférou ve výšce kolem 80 km. Největší hustotu elektronů vykazuje ve výšce kolem 300 km. Na své horní hranici přechází do meziplanetárního prostoru.

Satelity krouží po oběžné dráze Země v různých výškách. Některé z nich (bohužel to budou právě velice důležité systémy) se budou nacházet nad nově vzniklým náhradním magnetickým polem.

Obrázek: Porovnání oběžných drah satelitů GPS , GLONASS , Galileo a COMPASS s Mezinárodní vesmírnou stanicí, Hubbleovým vesmírným teleskopem, geostacionárními a hřbitovními oběžnými drahami. Zdroj: cmglee, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/license

Patří k nim například dnešní geostacionární satelity, které slouží ke komunikaci. Ty krouží kolem Země ve vzdálenosti zhruba 36 000 km. Dnešní magnetické pole to dovoluje - jeho vnější hranice leží ve vzdálenosti přibližně 60 000 km nad zemským povrchem. 

To se v budoucnosti změní. Krátce před přepólováním naše magnetické pole zeslábne a na kratší dobu zmizí úplně. 

Už dnes máme poměrně dobrou představu, co se pak stane s našimi satelity. 

Registrujeme totiž různé změny v intenzitě slunečního větru a jejich následky. Silný sluneční vítr deformuje ochrannou magnetosféru, takže se už dnes mohou satelity ocitnout v oblasti, kde je magnetické pole chrání jen nedostatečně. 

Ocitají se pak v proudu nabitých částic, přicházejících od Slunce. Satelit se díky nim nabíjí statickou elektřinou. Následují výboje, které pak mohou zničit jednotlivé komponenty družic. 

Kladně nabité protony mohou navíc proniknout do nitra přístrojů, kde poškozují elektroniku a řídící počítače tím, že vyvolávají bitové chyby a někdy i zkraty. 

Známe případy výpadků přenosu dat například u GPS satelitů. Jindy byly poškozeny solární panely. Japonsko muselo dokonce odepsat jeden ze svých pozorovacích satelitů. V roce 1994 byl zaregistrován totální výpadek kanadského satelitu ANIK, v roce 1997 Telstar 401.

Možná jste už někdy slyšeli o tzv. Carringtonově události. Ta se udála v roce 1859. Silná magnetická bouře tehdy vyřadila na několik dní z provozu celou telegrafickou síť … na povrchu naší planety. Kdysi byla síť telegrafů jedinou technologií, která mohla utrpět škody. Dnes by byly škody při jevu takového rozsahu samozřejmě daleko větší. Osud satelitů by byl během takové události zpečetěn. 

Řešení

Lidstvo bude mít samozřejmě dost času, aby se připravilo a na oběžnou dráhu vyslalo přístroje, které budou mimořádně dobře chráněné. 

Už dnes umí vědci zkonstruovat budou muset mít lepší ochranu než satelity, které se pohybují v daleko silnějších magnetických polích - v polích obřích planet jako Saturn nebo Jupiter. Tam jim hrozí daleko intenzivnější poškození. 

Satelity ostatně nejsou v bezpečí ani v dnešních podmínkách. V roce 1996 musely být například počítače vesmírného Hubbleova teleskopu resetovány hned několikrát. Také sonda Cassini, která obíhala Saturn, měla v roce 2006 podobný osud. Poškodily se některé kontrolní moduly a dokonce i záznamník dat. Snímky, které sonda poslala na Zemi, v sobě měly chyby. 

Řešením pro podobné problémy jsou různé matematické procesy, které pomáhají odstranit bitové chyby. Mají romantická jména jako například Reed-Solomon nebo Manchester-Code. Dokáží odstranit dokonce mnohonásobné chyby. 

Co se týká přímo elektroniky, našli odborníci další způsob, jak ji chránit. Přístroj obdrží duplikát nebo dokonce trojitou verzi počítače. Pokud jeden exemplář ztratí funkčnost, převezme jeho funkci jiný. Původní exemplář se pak snaží odborníci na dálku opravit. 

 

Zdroje: Das Weltraumwetter, seine Ursachen und Folgen: Volker Bothmer Space Weather: Physics and Effects Springer, Berlin 2006

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 18.10.2021 8:00 | karma článku: 21,57 | přečteno: 454x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Hledání helia v exosférách exoplanet

Kolem hvězd v naší Galaxii krouží velké množství různých planet. Vědci se nyní věnují jejich atmosférám. Nová studie zaznamenala 17 planet s heliovou atmosférou a 40 planet bez ní. (délka blogu 4 min.)

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 11,71 | Přečteno: 118x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 169x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,95 | Přečteno: 198x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,72 | Přečteno: 159x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,08 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Atentátníka na premiéra Fica převezli náhle do nemocnice, píšou na Slovensku

28. května 2024  21:51

Pachatele útoku na slovenského premiéra Roberta Fica převezli dnes z vazby do nemocnice. Slovenská...

Migranti přitvrdili, útočí na Poláky přes plot i klacky s noži, ukázalo video

28. května 2024  21:09,  aktualizováno  21:15

Na polsko-běloruské hranici přituhuje. Migranti, kteří se pokoušejí proniknout do Polska, jsou...

Wagnerovci se zapojili do hromadné potyčky v Čeljabinsku, zněla i střelba

28. května 2024  20:53

Na ruských sociálních platformách se během víkendu rozšířilo video, které ukazuje potyčku na ulici...

Parlament v Gruzii přehlasoval veto, zákon o zahraničním vlivu projde

28. května 2024  18:12,  aktualizováno  20:18

Gruzínský parlament v úterý přehlasoval veto kontroverzního zákona o zahraničním vlivu. Prezidentka...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 979
  • Celková karma 18,71
  • Průměrná čtenost 1286x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.