Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potřebujeme vesmírné lety s lidskou posádkou? (3)

Úvahy o tom, zda se člověk opravdu musí do vesmíru vypravit osobně. Co si o tématu myslíte vy? Napište svůj názor do diskuze. (délka blogu 5 min.) 

V minulém blogu jsem nastínila situaci vědy na oběžné dráze. Není příliš růžová. Nebýt toho, že státy dotují vědecké experimenty nejrůznějších univerzit, nebyl byl o vědu na ISS velký zájem - podobně, jako tomu bylo u projektu Space Shuttle. Přílišný zájem o experimenty ve stavu beztíže se jednoduše… nekonal. 

Přesto si myslím, že nesmíme s podobnými aktivitami skončit. Vždyť lidstvo pohání nejen okamžitý profit, ale také touha poznat bílá místa na mapě. Dalším cílem, který byl na řadě hned po obsazení oběžné dráhy Země, se stal Měsíc. A dodnes je vlastně stále aktuální. 

Průzkum Měsíce 

Tady je třeba odlišit průzkum na oběžné dráze a průzkum na měsíčním povrchu. 

Z principu věci je výzkum na oběžné dráze lépe automatizovatelný a obsluha se ho může účastnit zpovzdálí. Levnější a efektivnější je v tomto případě nasazení satelitů. A právě to probíhá i dnes. Kolem Měsíce krouží satelity různých zemí, i když první z nich patřily USA. 

Co se týká plánů na orbitální stanici (Lunar Gateway) - ta je pro vědecké účely zbytečná, protože se na ní nedá zkoumat prakticky nic, co by nezvládly automatické sondy na oběžné dráze Měsíce nebo astronauti na ISS. 

Samotný povrch Měsíce je samozřejmě pro vědu zajímavý. Ale i tady se dají odebírat vzorky a pořizovat fotografie pomocí automatických systémů. Ani zde tedy není osobní přítomnost lidských bytostí nevyhnutelná. Vozítko, které by provádělo vědecký průzkum povrchu Měsíce, bude mít daleko lepší spojení se Zemí - než když pracuje na Marsu. Povely letí k Měsíci jen několik vteřin, v případě Marsu jsou to minuty až desítky minut. Někdy se rovery na Marsu nedají kontaktovat vůbec - to když se Mars nachází na opačné straně oběžné dráhy kolem Slunce. Navíc by se takový rover na Měsíci dal používat 24 hodin denně, nepotřebuje totiž na rozdíl od lidských posádek klidovou dobu. Byl by sice jistě pomalejší než člověk, zato úspornější. Ani na průzkum Měsíce tedy v dnešní době nejsou potřeba živí lidé. 

Když se srovnají finanční náklady, je navíc zřejmé, že lidská posádka je daleko dražší než využití automatů. Mise Artemis 1 zatím stála přes 4 miliardy dolarů a trvala tři týdny. Dobře vybavené rovery na Marsu stojí polovinu a pracují často mnoho roků, některé více než 10 let. 

Projekty automatických sond jsou zároveň daleko jednodušší a proto rychlejší. Mise Artemis je připravována už kolem 10 roků, zatímco běžnou automatickou misi mohou vědci zaslat na Měsíc už během 5 let. Výsledky vědeckého bádání tedy obdrží daleko rychleji, než kdyby se spolehli na lidskou posádku.

Průzkum Marsu

To všechno platí samozřejmě také v případě dalšího cíle, který si lidé vytyčili -  Marsu. Tady je situace navíc ještě daleko komplikovanější tím, že se Mars nachází ve větší vzdálenosti - let k němu je tedy daleko delší. A přiznejme si, navzdory nadšení, které máme pro podobné mise - zatím je let lidské posádky neuskutečnitelný. 

Velké vzdálenosti a skutečnost, že Mars je samostatnou planetou a ne jen souputníkem Země, prodlužují misi na Mars na minimálně tři roky. Z toho bude připadat na samotný pobyt na povrchu planety rok a půl, zhruba tři čtvrtě roku pak trvají lety tam a zpět. 

Je logické, že lidská posádka bude potřebovat mnohonásobně větší množství vybavení a podpůrných systémů, než je tomu v případě mise na Měsíc. Navíc musí veškerá technologie pracovat bezchybně po dobu tří let, optimálně ještě déle pro případ, že se z nějakého důvodu nepodaří odstartovat zpět k Zemi hned při první výhodné vzájemné poloze obou planet (startovacím okně). 

Problém bude spočívat také v nepřizpůsobivosti lidského organismu na vysoké dávky kosmického záření a beztíži. Dnešní technologie nedovoluje tak rychlou dopravu, která by zaručila, že se lidská posádka dostane na Mars živá, zdravá a akceschopná. 

Automatické sondy mají jiný problém - výše zmiňované časové období, kdy se Mars nachází na opačné straně oběžné dráhy a je schovaný za Sluncem. Aktivita Slunce ruší všechny signály, takže vědci nemají se svými rovery a orbitálními stanicemi v tomto období žádné spojení. Tento problém odpadá ve chvíli, kdy se vědci (lidská posádka) nacházejí přímo na Marsu -  a jedná se tedy o skutečnou výhodou pilotovaných letů na Mars. Pokud se podaří vyvinout motory nových generací, které budou schopny dorazit k Rudé planetě v rámci týdnů, dalo by se o pilotovaných misích k Marsu skutečně uvažovat. 

V tomto případě se pak jistě podaří zjistit, jestli byl kdysi na Marsu život - nebo tu dokonce vznikl a na Zemi se dostal spíše šťastnou náhodou. 

Na Mars a na Měsíc se lidé jednoho vzdáleného dne určitě vydají, i když je průzkum obou zmiňovaných cílů levnější při použití automatických sond. Budou totiž odrazovým můstkem pro daleko náročnější cíle - výlety na měsíce Jupiteru nebo Saturnu, kolonizaci pásu asteroidů nebo stavbu meziplanetárních stanic, na kterých bude ve vzdálené budoucnosti hledat lidstvo útočiště před starým a aktivním Sluncem. 

Jednoho velice vzdáleného dne budou lidé nostalgicky vzpomínat na dobu, kdy lidstvo teprve začínalo objevovat bílá místa na mapě Sluneční soustavy - a budou nám závidět všechna dobrodružství, která nás ještě čekají. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 2.1.2023 8:00 | karma článku: 19,41 | přečteno: 279x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,07 | Přečteno: 116x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,03 | Přečteno: 269x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,68 | Přečteno: 193x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 228x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,91
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.