Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Potřebujeme vesmírné lety s lidskou posádkou? (3)

Úvahy o tom, zda se člověk opravdu musí do vesmíru vypravit osobně. Co si o tématu myslíte vy? Napište svůj názor do diskuze. (délka blogu 5 min.) 

V minulém blogu jsem nastínila situaci vědy na oběžné dráze. Není příliš růžová. Nebýt toho, že státy dotují vědecké experimenty nejrůznějších univerzit, nebyl byl o vědu na ISS velký zájem - podobně, jako tomu bylo u projektu Space Shuttle. Přílišný zájem o experimenty ve stavu beztíže se jednoduše… nekonal. 

Přesto si myslím, že nesmíme s podobnými aktivitami skončit. Vždyť lidstvo pohání nejen okamžitý profit, ale také touha poznat bílá místa na mapě. Dalším cílem, který byl na řadě hned po obsazení oběžné dráhy Země, se stal Měsíc. A dodnes je vlastně stále aktuální. 

Průzkum Měsíce 

Tady je třeba odlišit průzkum na oběžné dráze a průzkum na měsíčním povrchu. 

Z principu věci je výzkum na oběžné dráze lépe automatizovatelný a obsluha se ho může účastnit zpovzdálí. Levnější a efektivnější je v tomto případě nasazení satelitů. A právě to probíhá i dnes. Kolem Měsíce krouží satelity různých zemí, i když první z nich patřily USA. 

Co se týká plánů na orbitální stanici (Lunar Gateway) - ta je pro vědecké účely zbytečná, protože se na ní nedá zkoumat prakticky nic, co by nezvládly automatické sondy na oběžné dráze Měsíce nebo astronauti na ISS. 

Samotný povrch Měsíce je samozřejmě pro vědu zajímavý. Ale i tady se dají odebírat vzorky a pořizovat fotografie pomocí automatických systémů. Ani zde tedy není osobní přítomnost lidských bytostí nevyhnutelná. Vozítko, které by provádělo vědecký průzkum povrchu Měsíce, bude mít daleko lepší spojení se Zemí - než když pracuje na Marsu. Povely letí k Měsíci jen několik vteřin, v případě Marsu jsou to minuty až desítky minut. Někdy se rovery na Marsu nedají kontaktovat vůbec - to když se Mars nachází na opačné straně oběžné dráhy kolem Slunce. Navíc by se takový rover na Měsíci dal používat 24 hodin denně, nepotřebuje totiž na rozdíl od lidských posádek klidovou dobu. Byl by sice jistě pomalejší než člověk, zato úspornější. Ani na průzkum Měsíce tedy v dnešní době nejsou potřeba živí lidé. 

Když se srovnají finanční náklady, je navíc zřejmé, že lidská posádka je daleko dražší než využití automatů. Mise Artemis 1 zatím stála přes 4 miliardy dolarů a trvala tři týdny. Dobře vybavené rovery na Marsu stojí polovinu a pracují často mnoho roků, některé více než 10 let. 

Projekty automatických sond jsou zároveň daleko jednodušší a proto rychlejší. Mise Artemis je připravována už kolem 10 roků, zatímco běžnou automatickou misi mohou vědci zaslat na Měsíc už během 5 let. Výsledky vědeckého bádání tedy obdrží daleko rychleji, než kdyby se spolehli na lidskou posádku.

Průzkum Marsu

To všechno platí samozřejmě také v případě dalšího cíle, který si lidé vytyčili -  Marsu. Tady je situace navíc ještě daleko komplikovanější tím, že se Mars nachází ve větší vzdálenosti - let k němu je tedy daleko delší. A přiznejme si, navzdory nadšení, které máme pro podobné mise - zatím je let lidské posádky neuskutečnitelný. 

Velké vzdálenosti a skutečnost, že Mars je samostatnou planetou a ne jen souputníkem Země, prodlužují misi na Mars na minimálně tři roky. Z toho bude připadat na samotný pobyt na povrchu planety rok a půl, zhruba tři čtvrtě roku pak trvají lety tam a zpět. 

Je logické, že lidská posádka bude potřebovat mnohonásobně větší množství vybavení a podpůrných systémů, než je tomu v případě mise na Měsíc. Navíc musí veškerá technologie pracovat bezchybně po dobu tří let, optimálně ještě déle pro případ, že se z nějakého důvodu nepodaří odstartovat zpět k Zemi hned při první výhodné vzájemné poloze obou planet (startovacím okně). 

Problém bude spočívat také v nepřizpůsobivosti lidského organismu na vysoké dávky kosmického záření a beztíži. Dnešní technologie nedovoluje tak rychlou dopravu, která by zaručila, že se lidská posádka dostane na Mars živá, zdravá a akceschopná. 

Automatické sondy mají jiný problém - výše zmiňované časové období, kdy se Mars nachází na opačné straně oběžné dráhy a je schovaný za Sluncem. Aktivita Slunce ruší všechny signály, takže vědci nemají se svými rovery a orbitálními stanicemi v tomto období žádné spojení. Tento problém odpadá ve chvíli, kdy se vědci (lidská posádka) nacházejí přímo na Marsu -  a jedná se tedy o skutečnou výhodou pilotovaných letů na Mars. Pokud se podaří vyvinout motory nových generací, které budou schopny dorazit k Rudé planetě v rámci týdnů, dalo by se o pilotovaných misích k Marsu skutečně uvažovat. 

V tomto případě se pak jistě podaří zjistit, jestli byl kdysi na Marsu život - nebo tu dokonce vznikl a na Zemi se dostal spíše šťastnou náhodou. 

Na Mars a na Měsíc se lidé jednoho vzdáleného dne určitě vydají, i když je průzkum obou zmiňovaných cílů levnější při použití automatických sond. Budou totiž odrazovým můstkem pro daleko náročnější cíle - výlety na měsíce Jupiteru nebo Saturnu, kolonizaci pásu asteroidů nebo stavbu meziplanetárních stanic, na kterých bude ve vzdálené budoucnosti hledat lidstvo útočiště před starým a aktivním Sluncem. 

Jednoho velice vzdáleného dne budou lidé nostalgicky vzpomínat na dobu, kdy lidstvo teprve začínalo objevovat bílá místa na mapě Sluneční soustavy - a budou nám závidět všechna dobrodružství, která nás ještě čekají. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 2.1.2023 8:00 | karma článku: 19,41 | přečteno: 279x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.