Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Největší katastrofa v dějinách Země

Dnes si život bez něj nedokážeme představit, když se ale poprvé objevil v naší atmosféře, vyvolal pravou a nefalšovanou katastrofu. (délka blogu 5 min.)

Za nejhorší katastrofu v dějinách naší planety nemůže ani srážka s asteroidem, ani výbuch sopky. Na vině byl dnes nepostradatelný plyn, který považujeme za podmínku k existenci života - kyslík.

První atmosféra Země

V první pozemské atmosféře, která se vytvořila těsně po jejím vzniku, bychom nepřežili ani pár minut. Skládala se hlavně z vodíku a helia. Jednotvárná ale rozhodně nebyla, spíše by se dala označit za nechutnou. O to se postaraly příměsi čpavku a metanu. Hlavními komponentami byly vodík a helium, prvky, které tvoří většinu běžné vesmírné hmoty a které logicky tvořily také většinu hmoty, ze které kdysi vznikala Sluneční soustava.

Země byla v té době velice nehostinnou a horkou planetou. Nejen že měla tekutý a žhavý povrch, horká byla také její atmosféra. To mělo zajímavé následky.

Vodík a helium, ze kterých se tehdejší atmosféra převážně skládala, jsou dva nejlehčí chemické prvky. Čím lehčí jsou molekuly plynu, tím větší střední rychlosti dosahují při nahřátí. Část molekul vodíku a helia mohla v první pozemské atmosféře díky vysoké teplotě dosahovat relativně vysokých rychlostí.  Malá, ale nezanedbatelná část horkých molekul první pozemské atmosféry měla dokonce dostatečně vysokou rychlost na to, aby mohla opustit gravitační pole Země. Planeta tak postupně ztrácela oba lehké plyny a tím i většinu své první atmosféry.

Proces dokončilo Slunce, které se tou dobou přeměnilo z protohvězdy na mladou a velice aktivní hvězdu, produkující silný sluneční vítr. Ten nekompromisně odvál veškerou zbylou prvotní atmosféru Země. V některých publikacích se dokonce tato původní atmosféra ani nezmiňuje, vytratila se tak rychle, že se za "první" označuje až v pořadí druhá atmosféra.

Druhá první atmosféra Země

Poté, co se zemský povrch začal ochlazovat, ztvrdl a vytvořil víceméně pevnou kůru. Zároveň se z nitra planety stále ještě uvolňovaly plyny, které byly dosud součástí hmoty, z níž se naše Země vytvořila.

Atmosféra, která se teď na Zemi objevila, obsahovala 80 % vodní páry, 10 % CO2, 6 % H2S a jiných plynů. Ani v ní pořád ještě nebyl téměř žádný kyslík.

Na první pohled je jasné, že tato první (nebo už druhá) atmosféra obsahovala hlavně skleníkové plyny. Ty nedovolovaly dodatečné ochlazení povrchu planety. Podobně na tom byla i Venuše, sousední planeta, která se nachází o něco blíže Slunci než Země. Naše vlastní planeta měla v této fázi svého vývoje ale více štěstí. Stalo se totiž něco, co zabránilo Zemi, aby se stala rozžhavenou a nehostinnou pouští, podobně jako se to stalo u Venuše. Země se šťastnou náhodou srazila s planetkou, kterou měli vědci mnohem později pojmenovat Theia.

Náraz Theiy se postaral o vznik Měsíce, zbavil ale také Zemi atmosféry, která se do té doby uvolnila z jejího nitra. Následovalo ještě velké množství srážek s různými vesmírnými hosty. S každou srážkou,

která Zemi zbavila také malé části skleníkových plynů, se zvyšovala pravděpodobnost, že jednou teplota na naší planetě poklesne natolik, aby na jejím povrchu mohla existovat tekutá voda.

Průtrž mračen, která Zemi čekala, se nedá srovnávat s žádným dnešním klimatickým jevem. Extrémní srážky trvaly mnoho desítek tisíc, možná dokonce stovky tisíc let. Výsledkem byl rozsáhlý oceán, který později zabydlely první mikroorganismy.

Atmosféra naší planety se opět začala pomalu měnit. Tato změna je patrná dodnes. Z nitra Země uvolněné atmosférické plyny, ochuzené o vodu (jejíž většina zkondenzovala na povrchu planety), byly rozkládány silným UV zářením. Výsledkem bylo navyšování koncentrace atmosférického CO2 a dusíku.

Dusík je málo aktivní plyn, jen nerad se účastní chemických reakcí. Zatímco se CO2 rozpouštěl ve vodě a reagoval s horninou, dusík díky své poměrně vysoké netečnosti zůstával v atmosféře. Před několika miliardami let se atmosféra skládala dokonce z téměř čistého dusíku a z velké části se skládá z dusíku i dnes.

V oceánech se mezitím zabydlely bakterie, které začaly využívat sluneční světlo k získávání energie. Tzv. fotosyntéza probíhala zpočátku bez účasti kyslíku. Idylická situace ale trvala jen do té doby, než některé z bakterií objevily nový druh fotosyntézy. Její odpadní látkou byl kyslík. Právě tyto bakterie pak odstartovaly nejhorší a nejrozsáhlejší katastrofu v dějinách života. Vymřel při mí téměř všechen tehdejší život na naší planetě.

Velká kyslíková katastrofa

Přitom situace zpočátku nevypadala vůbec dramaticky. Všechny tehdejší organismy žily ve vodě. Ta je chránila před ultrafialovým zářením Slunce, které se tehdy ještě mohlo volně dostávat až na zemský povrch (chyběla ochranná ozónová vrstva). Stejně tak je ale zpočátku chránila i před kyslíkem.

Kyslík se ochotně rozpouští ve vodě - podobně jako například CO2. Objemný oceán byl schopen pohltit obrovské množství kyslíku. Vyšší koncentrace se mohla objevit jen v místech se silným výskytem mikroorganismů.  

Kyslík je na rozdíl od dusíku silně aktivní chemický prvek. Čile reagoval jak s kovy, tak s tehdejší horninou a okysličoval všechno, s čím přišel do styku. Je ovšem logické, že tento stav nemohl trvat donekonečna. Jednoho dne se zásoby sloučenin, se kterými mohl kyslík v oceánech reagovat, musely nutně vyčerpat. Kyslík se ve vodě dál koncentroval a začal poškozovat všechny původní organismy, které nebyly na tento aktivní a pro ně jedovatý plyn ničím připravené. Kyslík, který považujeme za podmínku pro existenci dnešní biosféry, pak způsobil největší vymírání živých organismů v historii naší planety.

Na Zemi vymřel téměř všechen život. Dřívější kolonie anaerobních (starších typů) bakterií nahradily bakterie, provozující fotosyntézu a zároveň obsahující určitou chemickou sloučeninu, která je chránila před vlivem agresivních kyslíkových radikálů.

Kyslíkový „odpad“, který se dostal do atmosféry, vyvolal ale i pozitivní změny. Atmosféra, do které se teď uvolňovalo relativně velké množství kyslíku, začala ve své horní části tvořit ozónovou vrstvu. Od jejího vzniku je povrch naší planety relativně dobře chráněn proti UV záření, které ho do té doby víceméně sterilizovalo. Živé organismy tohoto ochranného filtru využily a začaly osídlovat nejen moře, ale také pevniny.

To, co původně vypadalo jako obrovská katastrofa, se ukázalo být obrovským štěstím. Nepatrné, modrozelené sinice, které začaly s výrobou kyslíku, vlastně umožnily všechen dnešní život na pevninách – i když kvůli němu musely zemřít téměř všechny tehdy existující živé organismy. 

Zdroje: astronomie.de, spektrum.de, obrázky: Wikipedia.de a pixabay.com

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 24.8.2017 8:00 | karma článku: 29,51 | přečteno: 2133x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.