Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejdražší papír - bankovky

Kde se tiskly první evropské peníze - a kdy byly zhotoveny první papírové bankovky? Co se stane, když vyžehlíte peníze některé z exotických tropických zemí? (délka blogu 3 min.) 

V minulém blogy byl zmíněn papír, který se zatím moc neprosadil. Pojďme se teď pro změnu věnovat papíru, který zná každý - bankovkám. 

Ceninový papír

Tzv. ceninový papír musí být extrémně odolný. Liší se od obyčejného papíru jak svým složením, tak odolností. Bankovka projde během svého života rukama velkého množství lidí. Občas bývá různě skládána, někdo ji omylem vypere nebo dokonce (tentokrát už schválně) … vyžehlí. Není divu, že běžná eurobankovka vydrží takové zacházení jen odhadem deset měsíců až pět let. Pak musí být vyměněna za novou. 

Aby vydržel takové zacházení, musí se bankovkový papír skládat ze speciální kombinace materiálů. Nejčastěji to bývá 90 % bavlny, doplněné jinými rostlinnými nebo umělými vlákny. 

Ceninové papíry (papír na výrobu pasů, šeků, cenných papírů, známek, atd.), které nejsou vystaveny takovému intenzivnímu namáhání jako bankovky, se mohou skládat z bělené a zušlechtěné celulózy. 

Ceninový papír i bankovky se vyrábějí tak, aby byl materiál chemicky neutrální nebo dokonce lehce zásaditý - viz jeden z minulých blogů o stárnutí papíru. Díky tomu je takový papír vůči působení tepla, vlhka a světla odolnější než jeho běžný kolega. 

Bankovky se dají dokonce i impregnovat. Povrch bankovky bývá opatřený vrstvou, která odpuzuje nečistoty. Přitom takovou vrstvu ani nezaregistrujete, tloušťka papíru nebo jeho struktura se impregnací nemění. 

Kromě toho existují extrémně odolné materiály bankovek, které jsou kombinací papíru a plastu. Pokud jsou v materiálu bankovky použita umělá vlákna, prodlužuje to její životnost na dvojnásobek. Syntetická vlákna jsou totiž delší a pružnější než vlákna bavlny, jsou tedy odolnější.  

Bankovky z exotických materiálů

Kromě cenin, vyrobených z papíru, existují také bankovky vyrobené z polymerů. Jsou ještě odolnější než výše zmiňované materiály. Používají se převážně v tropických zemích s extrémním počasím. Jejich výroba je ovšem dražší a některé jejich vlastnosti vás mohou překvapit. 

Při vysokých teplotách (nad 120 °C) se mohou poškodit - srážejí se. Pokud tedy takovou bankovku vyžehlíte, dočkáte se nemilého překvapení - výrazně se zmenší. 

V Evropě byly takové bankovky poprvé použity v Rumunsku. Dnes se s nimi dá setkat hlavně mimo Evropskou Unii. Používají je exotické země s teplým klimatem - jako například Austrálie, Nový Zéland, Papua Nová Guinea, Brunej, Vietnam, ale také třeba Kanada. V některých zemích jsou z tohoto materiálu vyrobeny jen některé nominální hodnoty bankovek. 

Historie bankovek

Už staří Egypťané prý používali k placení drahé kovy (zlato a stříbro). První peníze tedy existovaly už před téměř pěti tisíci roků. Papírová podoba se ale objevila až mnohem později. Nejspíš nikoho neudiví, že první papírové bankovky používala stará Čína - země, která začala s výrobou papíru jako první. První papírová bankovka byla zavedena v 11. století. Byla o něco větší než dnešní běžný papír formátu A4. V roce 1276 o čínských papírových penězích poprvé informoval cestovatel Marco Polo.  

Na svou první oficiální bankovku musela Evropa ale ještě několik staletí čekat. Poprvé byly uvedeny papírové peníze do oběhu ve Švédsku v roce 1661. 

Předtím se ve Švédsku platilo měděnými pláty, jejichž nominální hodnota odpovídala obsahu mědi. Jistě si umíte představit, že byly takové peníze díky své velikosti a váze velmi neskladné a nepraktické. Největší “mince” vážila přes 20 kilogramů. Není divu, že se hledala skladnější alternativa. Byl to bankéř Johan Palmstruch, kdo přišel s návrhem papírových peněz. V roce 1656 pak získal povolení založit Stockholmskou banku a vydávat papírové bankovky. 

První emise pocházela z roku 1661, do dnešních dnů se z ní ale neuchoval ani jediný exemplář. Dnes můžeme obdivovat jen vydání z roku 1666. 

Už dávní Číňané se mimochodem snažili bankovky chránit proti padělání. Moc úspěchu ale neměli. Na penězích byly jen umělecké ozdoby, které měly být špatně napodobitelné. Navíc byl na  papírových penězích nápis “kdo tyto peníze falšuje, přijde o hlavu”. První švédské peníze z roku 1666 pak chránil v té době moderní prvek - vodoznak. 

Největší sbírka bankovek na světě v Mnichově

Giesecke+Devrient (G+D)

... je mezinárodní firma se sídlem v Prinzregentenstrasse v Mnichově. Zabývá se výrobou bankovek, substrátů, strojů na zpracování bankovek, cenných papírů, občanských průkazů a pasů, platebních karet, apod. 

Celosvětově největší sbírku bankovek můžete obdivovat v Mnichově. Patří firmě Giesecke+Devrient. Nachází se v ní kolem 300 000 exemplářů bankovek. Dají se tu shlédnout čínské bankovky ze 14. století ale i ty nejnovější, pocházející z celého světa. Firma sbírku postupně digitalizuje, takže se na jejích webových stránkách můžete seznámit s některými opravdu vzácnými historickými exempláři papírových peněz. 

Sbírku můžete navštívit také online na adrese německé digitální knihovny: 

https://www.deutsche-digitale-bibliothek.de/organization/2VBT7RZS6WZBNKMABEJELCIT2IIJYWYW

Momentálně se tu nachází obrázky 4715 exponátů. 

 

Zdroje:https://www.geldscheinsammlung.de,https://www.deutsche-digitale-bibliothek.de

 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 9.3.2023 8:00 | karma článku: 23,56 | přečteno: 446x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,15 | Přečteno: 124x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,71 | Přečteno: 212x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,04 | Přečteno: 270x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,69 | Přečteno: 194x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 229x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17

Desetitisíce Francouzů dnes vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Dny v týdnu vidí barevně. Obrazy nelze číst logicky, říká malířka Klára Sedlo

15. června 2024  18:01

Už na vysoké škole se seznámila se svou současnou kurátorkou a začala se uměním naplno živit....

KOMENTÁŘ: Zase školné? Opravdu chceme bariéru bránící ve vzdělání?

15. června 2024

Premium Už je to tu zas. Eurovolby jsou za námi, voliče zase nějaký ten měsíc nepotřebujeme, tak proč po...

Než do jídelny jdou raději do mekáče. Děti jedí hůře, pětina má nadváhu

15. června 2024  16:19

Nevyvážená strava představuje v Česku nejvýznamnější rizikový faktor zodpovědný za mnoho...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,91
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.