Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mohly by na Marsu žít pozemské mikroorganismy?

Život, který se vyvinul na naší planetě, mohl v dávné minulosti existovat i na Marsu. Přežil ale změnu tamního klimatu a může i nadále přežívat v suchých a extrémně chladných podmínká

Mars je dnes suchou a nehostinnou planetou. Kdysi byla ale část jeho povrchu pokryta mělkým oceánem, zjistili vědci. Nacházejí se tu kanály vymleté vodou, údolí, nebo útvary, vzniklé pohybem ledovců. Byly tu nalezeny minerály, které se mohou tvořit jen v přítomnosti vody - a tak je jen logické, že tu vědci očekávají přítomnost života, tak jak ho známe na Zemi. Mars vznikal z podobného materiálu jako Země, ze stejných chemických prvků mohly vznikat podobné organické sloučeniny. Mohly ale jednoduché formy života přežít do dnešních dní? 

Problém s nedostatkem vody

Jeho počáteční klima bylo jistě vlhké a pro život příznivé - pokud tu ovšem vznikl život, musel se v průběhu dalších miliard roků potýkat se stále nepříznivějšími podmínkami. Mars ztratil magnetické pole - a poté také naprostou většinu atmosféry a oceánů. 

Mikroorganismy by se tedy musely přizpůsobit postupnému snižování dostupnosti kapalné vody. K dnešnímu dni už by měly k dispozici jen nepatrná množství vody, kterou by mohly čerpat z velice řídké atmosféry. Pod povrchem Marsu se sice s největší pravděpodobností nacházejí určité zásoby ledu (nebo i vody v tekutém stavu), o té ale teď neuvažujme. Jaká je situace na povrchu planety nebo v její povrchové vrstvě? 

Naději na život na Marsu dávají soli, které, mají hygroskopické vlastnosti - jsou schopny pohlcovat vodu z okolní atmosféry. 

Mars se podobá vaší slánce

Tento jev jistě každý zná. Sůl ve slánce postupně vlhne - i kuchyňská sůl (NaCl) totiž umí z okolního vzduchu pohlcovat vodu. 

Na Marsu bylo objeveno hned několik druhů silně hygroskopických solí. Nejintenzivněji si mohou vodu z atmosféry “přitáhnout” chloristany, které byly nalezeny například v oblasti přistání sondy Phoenix. Nacházejí se tu v koncentracích kolem 0,4–0,6 hmotnostních procent. Chloristanová solanka má zároveň velmi nízký bod tuhnutí, až -77,5 °C pro roztok chloristanu vápenatého. To znamená, že může být tekutá také v podmínkách, které panují na povrchu Marsu. 

Na rozdíl od Marsu je na Zemi jen velmi málo oblastí, kde byla zjištěna existence chloristanů. Jednou z nich je například poušť Atacama v Chile nebo Suché údolí v Antarktidě. 

Na naší planetě ale nikde neexistují stejné podmínky, jaké se dají nalézt na Marsu. Pokud chtěli vědci prozkoumat chování živých organismů v marsovských podmínkách, museli je vytvořit uměle - v laboratoři. 

Testy na živých organismech

Vědci nedávno otestovali chování jednoho specifického druhu kvasinek - Debaryomyces hansenii - o kterém se ví, že je extrémně odolný vůči působení solí. 

Debaryomyces hansenii je zajímavým mikroorganismem, který umí například produkovat toxiny, včetně těch, které zabíjejí jeho přímé konkurenční kvasinkové kolegy. Určitě se s ním znáte. Nachází se totiž ve všech sýrech. Je mimo jiné také nejběžnější kvasinkou v salámech nebo mletém hovězím mase. Tyto kvasinky dokonce přispívají ke kvašení sudových piv. Je známo,  že se vyskytují v extrémně slaném prostředí - např. v továrně na výrobu mořské soli na atlantickém pobřeží Namibie nebo ve Velkém solném jezeře v Utahu. Umí přežít a rozmnožovat se v až 25 procentním roztoku NaCl nebo 18 procentním roztoku glukózy. Přežijí v roztocích s různou kyselostí - nevadí jim pH mezi 3 a 10. 

Kromě toho je Debaryomyces hansenii známa coby kvasinka s nejvyšší tolerancí vůči chloristanu, což by ho dělá zajímavým právě pro vědce, kteří zkoumají obyvatelnost Marsu. 

Zkoumali tedy, jak se tyto mikroorganismy vypořádávají se stresovým faktorem - chloristanem. Zjistili, že stresové reakce na chlorid sodný a chloristan sodný mají mnoho společných rysů. Zdá se, že kvasinky zkoumaného typu by se mohly na Marsu přizpůsobit  měnícím se podmínkám, obzvlášť, pokud by tyto změny proběhly dostatečně pomalu. 

Je pravděpodobné, že mikroorganismy, pokud by se kdysi nacházely na Marsu, mohly měnit své vlastnosti tak, že nakonec přežily i v podpovrchových slaných vodních zásobách Rudé planety. 

Přímo v povrchové vrstvě nejspíš přežívat nemohly, působením kosmického záření se totiž chloristan rozkládá - a vytváří se daleko agresivnější chemické sloučeniny, se kterými si už kvasinky poradit nedovedou. 

Situace tedy zůstává napínavá. Němečtí vědci prokázali, že příbuzní kvasinek, které se nacházeji v pivu, mohly na Marsu přežít až do dnešní doby. Mají schopnost se přizpůsobovat vnějších vlivům a vytvářet si strategie k přežití. Mohly se adaptovat na vysoké koncentrace chloristanů a možná nás jednou překvapí svou přítomností ve vzorcích marťanského regolitu. 

 

Zdroje: https://ami-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1462-2920.16152

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 23.1.2023 8:00 | karma článku: 21,39 | přečteno: 288x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,15 | Přečteno: 535x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 567x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,71 | Přečteno: 196x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 870x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  15:55

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

Ucpaný odpad? Připlaťte si, či měsíce počkejte. Praze chybějí instalatéři

21. července 2024

Premium Instalatérů a zvláště těch schopných je v české metropoli jako šafránu. Lidé si na jejich služby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.