Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Meteorit 2024 BX1 byl už nejspíš nalezen

Nedávno byl oznámen nález předpokládaných zbytků meteoritu 2024 BX1. Ten zazářil jako jasný bolid na noční obloze v noci z minulé soboty na neděli. (délka blogu 3 min.)

Na sociální síti X byl publikován dokonce jeho obrázek. Nalezený kámen se vejde do dlaně a vypadá že se skládá z malých, náhodně a poměrně rovnoměrně rozložených zrnek různých materiálů. 

Obrázek zde

Přesně takhle si představujeme původní materiál, ze kterého se kdysi tvořila Sluneční soustava a který se nestihl sdružit do velkých objektů jako jsou planety. 

Nález dělá čerstvý a neopotřebovaný dojem. Povrch kamene je hladký a lesklý. Mohl by patřit do skupiny meteoritů, kterým se říká aubrity. 

Aubrity

… patří do skupiny kamenných meteoritů. Jsou to tzv. achondrity, tedy tělesa, která sice vznikla stejně jako chondrity sdružením malých zrnek materiálu, ale následně byla navíc ještě pozměněna magmatickými procesy. Jen zhruba 7 procent všech nalezených meteoritů patří do skupiny achondritů. Jedním z prvních nalezených achondritů byl meteorit, který spadl blízko francouzského města Aubres. Podobné objekty dostávají od té doby název aubrity. 

Materiál aubritů je světlý a připomíná brekcii - rozdrcený materiál, který na Zemi nacházíme v místě pádu velkých meteoritů a který se znovu poskládal do typického minerálu. 

Aubrity tedy mohou pocházet buď z velkých meteoritů nebo dokonce z povrchů planet. U aubritů se nejčastěji jako místo původu odhaduje buď měsíční povrch nebo povrch Merkuru. 

Meteoroid a asteroid 

Těleso, které se srazilo se zemí a ze kterého nález pochází, mělo mít původně velikost zhruba jeden metr. Taková tělesa dostávají název meteoroid. 

U materiálu meteoroidu se přitom může jednat o malý kus původně většího asteroidu nebo komety. Pokud se jedná o odštěpený kus komety, skládá se z ledu, kamene, prachu a zmrzlého plynu. Při střetu se Zemí ze zbytku komety moc materiálu nezůstane - plyn roztaje při letu atmosférou a malé částečky prachu v ní shoří. Dobrou šanci na dopad až na povrch Země mají naopak tělesa, která se skládají z pevného materiálu - zbytky asteroidů. 

Lovci meteoritů z Polska

Meteorit nebo skupina menších meteoritů měla dopadnout na zem západně od braniborského města Nauen, několik desítek kilometrů západně od Berlína. První nálezy oznámil tým studentů z Polska. Médiím také sdělili, že chtějí meteorit prodat a financovat tím hledání dalších úlomků. 

Jiné fragmenty prý měli nalézt i vědci z muzea v Berlíně.

Přírodovědné muzeum v Berlíně 

… je největší podobné německé muzeum.  Nabízí návštěvníkům pohled na více než 30 milionů objektů. Původně bylo částí Humboldtovy univerzity v Berlíně. Nachází se v Invalidenstrasse, v okrese Berlín-střed a dá se k němu velice dobře dostat veřejnou dopravou, což z něj dělá často navštěvovaný cíl. Kromě obrovské sbírky minerálů se tu dá nalézt také neobyčejná sbírka meteoritů, kterým je vyděleno vrchní patro centrální haly. 

Jak poznáte že jste našli meteorit?

Jistotu budete mít až poté, co vnitřek meteoritu prozkoumají odborníci. Tyto objekty mají často velice typické složení, které je odlišné od pozemských hornin. 

Ledacos může napovědět ale také vnější dojem z nálezu. Pokud je objekt obzvláště těžký a v čerstvém stavu (krátce po dopadu) zároveň není rezavý, může se jednat o kovový meteorit. 

Nález by měl mít také hladký a matný povrch se stejnoměrně rozloženou barvou. Tuto vlastnost mají jak kovové tak kamenné meteority. Vysoké teploty při jejich dopadu a cestě atmosférou totiž povrch tělesa natavily. Často bývá povrch také tmavší než nitro nálezu. 

Materiál čerstvých ale i starších meteoritů může být slabě radioaktivní. Stejně tak může být magnetický - pokud obsahuje větší množství kovu. 

Pokud je nález rozbitý na menší části, dají se u meteoritů často pozorovat kruhové struktury v místě, kde se poškodil a rozštěpil. 

Další průzkum v laboratoři pak může zjistit přesné mineralogické složení nebo odhalit…

Widmanstättenovy obrazce 

To jsou charakteristické struktury v kovových meteoritech, které na první pohled sice nejsou vidět, ale dají se odhalit při leptání řezu materiálu kyselinou. Kovy, které meteorit tvoří, totiž reagují na leptání různou odolností. Díky tomu se zvýrazňuje krystalická struktura kovových slitin meteoritu. Krystaly mimochodem vznikají velice pomalým ochlazováním objektů v meziplanetárním prostředí a v moderních kovech, vyrobených na Zemi, se buď vůbec nevyskytují, nebo jsou tvořeny jinými kovy a vypadají jinak. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 29.1.2024 8:00 | karma článku: 19,96 | přečteno: 411x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,15 | Přečteno: 535x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 567x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,71 | Přečteno: 196x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 870x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Ucpaný odpad? Připlaťte si, či měsíce počkejte. Praze chybějí instalatéři

21. července 2024

Premium Instalatérů a zvláště těch schopných je v české metropoli jako šafránu. Lidé si na jejich služby...

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno 

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.