Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Který minerál obsahuje nejvíce chemických prvků?

Můžete mu říkat nejpestřejší nebo … nejšpinavější. Minerál, který obsahuje nejvíce různých chemických prvků, se ve větším množství nalézá prakticky jen na třech místech na světě. (délka blogu 5 min.) 

Chemické prvky se na naší planetě jen zřídkakdy nacházejí v čisté formě. Výjimkou bývá zlato nebo stříbro, které tvoří žíly v horninách nebo například síra, která kondenzuje v puklinách vulkánů. Naprostá většina chemických prvků tvoří různé minerály - karbonáty, sulfáty nebo třeba sírany, případně i hodně složité minerály, složené z hned několika různých typů. 

A samozřejmě se dá mezi minerály vybrat jeden, který obsadí pomyslnou první příčku hitparády - a obsahuje nejvíce různých chemických prvků. Jeho jméno je … eudialyt. Je po něm dokonce pojmenována celá skupina minerálů, které mají podobné vlastnosti. 

Vlastnosti eudialytu

Eudialyt je poměrně vzácný minerál, který se těší zasloužené úctě mezi znalci drahých kamenů. Eudialyty jsou obvykle zbarveny do jasně červených, karmínových, třešňových nebo fialových tónů. 

Z chemického hlediska je eudialyt komplexní silikát zirkonia, sodíku a vápníku s inkluzemi různých prvků vzácných zemin. 

Kruhové silikáty (cyklosilikáty)

... jsou silikáty, jejichž silikátové anionty se skládají z kruhů rohově spojených tetraedrů SiO4 . Kruhy jsou izolované, nejsou tedy vzájemně spojeny prostřednictvím dalších Si-O vazeb.

Tento růžově až hnědě zbarvený minerál patří mezi tzv. cyklo-silikáty a je (díky svému pestrému složení) zdrojem surovin různých ceněných kovů, mezi nimi například zirkonu. 

Eudialyt má jedinečnou strukturu: obsahuje tři typy kružnic, z nichž dvě – devítičlenná z křemíkových tetraedrů a šestičlenná z vápenatých oktaedrů – jsou tak neobvyklé, že se dokonce nenacházejí v žádném jiném minerálu.

V dutinách kostry, postavené z atomů křemíku, zirkonia a vápníku,  se pak nacházejí kationty různých velikostí s mocenstvím od 1 do 6, stejně jako velké anionty, aniontové skupiny a molekuly vody. 

Zdá se vám to komplikované? To ještě není všechno. Kromě toho se v dutinách struktury minerálu nacházejí různé “nečistoty”, tedy další atomy chemických prvků, které se ve struktuře samy organizují a zaujímají optimální pozice, které jsou v každém vzorku minerálu odlišné. Tomu napomáhají ve struktuře eudalitu hned dvě různé „pasti“ na kationty – jedna z nich je trojúhelníková a druhá čtyřúhelníková. V této neobvykle složité struktuře eudialytu bylo nalezeno už i více než 46 různých chemických prvků - patří mu tedy prvenství v žebříčku chemicky nejpestřejších minerálů.

Nikoho proto nejspíš neudiví, že je eudialyt také slabě radioaktivní se specifickou aktivitou kolem 158,2 Bq/g (pro srovnání: přírodní draslík má aktivitu 31,2 Bq/g).

Naleziště a využití

Na celém světě se nachází eudialit jen na zhruba 250 místech, větší zásoby se ale nacházejí jen v Grónsku, Kanadě a v Rusku na poloostrově Kola. Eudialyty se běžně používají ve šperkařství, vyrábějí se z nich prsteny, náušnice a přívěsky. Možná ho máte doma coby jednoduchý ohlazený kámen nebo vypouklý cabochon. 

Eudialyt je zdrojem chemického prvku zirkonia, které se uplatňuje například při výrobě žáruvzdorné keramiky. Nejvíce eudialytů budou ale nejspíše vlastnit různí sběratelé, minerál je totiž velice oblíbený nejen mezi odborníky, ale také mezi ezoteriky, kteří mu připisují (samozřejmě nepotvrzené) léčivé vlastnosti. 

Eudialyt - kámen rozpustný v kyselině

Tento zajímavý kámen má také jednu poměrně exotickou vlastnost - podléhá vlivu kyselin. Rozpouští se například v kyselině chlorovodíkové, při kontaktu s jinými kyselinami ztrácí barvu a mění se na hmotu s konzistencí gelu. 

Pokud zkusíte eudialyt tavit, stane se z něj světle zelená skelná perlička barvy špinavého skla, což je pro silikát se nejrůznějšími příměsemi logické. Pokud vlastníte šperky s eudialytem, vyplatí se chránit je před kyselým prostředím a žárem. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 16.2.2023 8:00 | karma článku: 25,26 | přečteno: 523x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,70 | Přečteno: 479x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,90 | Přečteno: 660x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,24 | Přečteno: 160x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,23 | Přečteno: 229x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,51 | Přečteno: 288x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Miliony na účtech, ale také dluh mamce. Jaký majetek mají čeští europoslanci

22. června 2024

Premium Nově zvolené europoslance nečeká v Bruselu v červenci jen první zasedání, ale také majetkový...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  11:25

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Expert: Méně nálepek. Nazývat opozici bez důkazů dezinformátory je špatné

22. června 2024  10:05

Vysíláme Dezinformace se zneužívají v politickém boji. Ale nejen ve smyslu šíření lží, ale také v...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

  • Počet článků 986
  • Celková karma 18,53
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.