Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je radioaktivita pouze škodlivá? Rozhovor s očitým svědkem

Pohled na radioaktivitu, která léčí. Radioaktivita - to není je krutá pomalá smrt. Někteří z nás jí naopak vděčí - za život.  (délka blogu 8 min.)

Proč se vlastně člověk nechá vystavit radioaktivitě když „každý ví“, že je to nebezpečné a je z toho například rakovina?

Tak v mém případě to bylo proto, že chemoterapie je sice vysoce účinná když má člověk tumory jak holubí vejce. Ty pak mizí doslova před očima, ale potíž nastane, když už jsou hodně maličké a zůstane doslova jen pár rakovinných buněk. Tam už chemo moc nefungovala a lékaři usoudili, že bylo třeba pomoci tomu zářením. Samozřejmě druhotný efekt takové léčby může být vyvolání další rakoviny, to se nedá zastírat a musíte podepsat informovaný souhlas. Ale pozitiva jednoznačně převažují, protože právě v takovém stavu je záření účinné. Zlikviduje prostě ty zbytky nemocné tkáně které jsou sice nenápadné ale jsou tam a dokáží rozjet nemoc klidně až na zpět do původní smrtící podoby. Myslím, že konkrétně tomuhle typu zákroku se říká adjuvantní radioterapie.

Čím tě tedy ozařovali?

Ionizujícím zářením.  Tam se využívá toho základního efektu, že se šíří přímočaře a s druhou mocninou vzdálenosti klesá intenzita.

Chápu… při ozařování se paprsek zaostřuje do jednoho bodu, pak intenzita nejprve roste a pak klesá. Můžeš vysvětlit, čím to dělají?

Lineárním urychlovačem. Ten tě trefí vysokoenergetickým proudem fotonů a kdo dával pozor při čtení tvých článků, teď mám na mysli konkrétně pasáž o brzdném záření, ten ví, jak vzniká. Pomocí clon se pak proud tvaruje.  Jinak aby nevznikla mýlka, na podobném principu pracuje třeba výbojka nebo slavný van der Graaffův generátor a těmi pochopitelně nemocné ozařovat nemá smysl. Leda bychom se chtěli v utrpení potěšit žertíky se zježenými vlasy. Ale vlasy jsme my pacienti zase většinou neměli, takže… no, konec černohumorné vsuvky, zkrátka  na léčení to musí být ten nemocniční typ.

Van de Graaffův generátor

je elektrostatický stroj umožňující nabíjet kovovou kouli na velmi vysoké napětí. Vynalezl jej americký fyzik nizozemského původu R. J. Van de Graaff, první model sestrojil v roce 1929, v roce 1931 získal patent na zlepšenou verzi. Do konce 30. let 20. století byly sestrojeny obří generátory vyrábějící až 5 MV. Stroj má využití při fyzikálních experimentech, ale i pro urychlování elektronů pro sterilizaci.

To přece musí zasáhnout tkáň po celé délce působení svazku záření?

Ano, proto je vhodné intenzitu modulovat podle stavu okolní zdravé tkáně, to to zařízení dovede. Dneska už je možné ozařovat svazky urychlených protonů, tam je pak zacílení na konkrétní  místo nesrovnatelně přesnější. Leksellův gama nůž to dokáže také přesně. Moje diagnóza ale na tyhle druhy terapií nebyla.

To zní napínavě, jak konkrétně to probíhalo?

Věř mi, že na tom nic napínavého není, je to docela prozaické. Nejdřív tě položí do simulátoru, ten  vypadá skoro stejně jako skutečný ozařovač. Upřesní lékařům klinickou situaci, dostanou referenční obraz pro tvou polohu při léčbě. Tehdy se ještě používalo domalování  jakýchsi „záměrných křížů“ na tělo pacienta obtížně smytelnou barvou. Jestli se to dělá ještě dnes, to nevím. No a pod samotným zářičem je to nuda. Nesmíš se ani pohnout zatímco kolem tebe se otáčí ten emitor, nebo jak tomu říkat…to by mohlo vychýlit ošetřované ložisko z dráhy svazku záření. Nevím jak ty, ale já když se nesmím hýbat tak mám v té chvíli největší chuť se pohnout.  Mě se ještě ke všemu jednou dokonce začalo chtít kýchnout. To se ale dá potlačit například stisknutím bodu těsně pod nosní přepážkou. Silnější hepčík nezastaví ale ani to. Trvá to zhruba 20 minut, už si přesně nevzpomínám, a opakuje se to kolikrát je třeba. Pokud chceš přesné hodnoty v Gy, tak nemohu sloužit, to se totiž liší případ od případu, je to různé u různých diagnóz, přičemž ty diagnózy nemusí být nutně onkologického charakteru.

Co spáleniny z opakované expozice?

Já žádné neměl. Nicméně záleží samozřejmě na použité intenzitě. Těm kteří spáleniny mají, doporučují ošetřování rakytníkovými přípravky, mají skvělý účinek a v lékárnách jsou k dostání. Slyšel jsem často od spolupacientů, že si je připravují i doma. Tak rakytník je u nás běžný, není to nic, co by člověk v přírodě těžce hledal.

Jde léčit radioaktivním zářením i vnitřně? Kůže je bariéra ale sliznice to schytají naplno.

Hele, dělá se to, myslím, že se to jmenuje brachyterapie. Zdroj záření lékaři voperují do těsné blízkosti nádoru, je konfigurován tak, že září na velmi krátkou vzdálenost a riziko zasažení zdravého okolí se tím opět významně snižuje. Já jsem se ale s tímhle nesetkal. Vnitřně jsem radioaktivní látky užíval až při diagnostice pozitronovým tomografem.

Výborně, pozitrony, antihmota!! Povídej!

No to je přístroj který dokáže spolehlivě odhalit, jestli ti ještě nějaké rakovinné buňky zbyly. Píchnou ti do oběhu radiofarmaka, konkrétně radioaktivní glukózu, která se od té běžné liší tím, že je v její molekule kyslík nahrazen izotopem fluoru.  Využívá se pažravosti rakovinných buněk. Ty se na tuhle látku vrhnou jak výběrčí daní na tvoje prachy a tím se prozradí. Požírají podstrčenou látku daleko rychleji než zdravé buňky. Nemohou jinak. Beta-plus-rozpadem nashromážděné látky v buňce se uvolní pozitron. No a co se stane, když se pozitron setká se svým protějškem ve světě hmoty, tedy s elektronem, to se píše v každé slušné sci-fi – dojde k anihilaci. Uvolní se tím dva fotony, mají energii 511 kiloelektronvoltů – kdo chce vědět co to znamená, toho opět odkazuji na tvé nedávné články. No pak stačí detektor uvolněných fotonů a lékař ví, kde podezřelé buňky jsou.  Zbylý produkt je skoro normální glukóza, liší se snad jen tím, že obsahuje těžší kyslík, a buňka si ji v klidu sežere. Vyšetření nebolí, ale je to pekelná nuda a 24 hodin před tím nesmíš jíst cukry a tím nemyslím jen to že nesmíš sladké, ale nesmíš prostě nic co cukry obsahuje, takže třeba ani rohlíky. A to si piš, že jako na potvoru dostaneš šílenou chuť na čokoládu. Je to proto, aby buňky byly dostatečně hladové po podstrčené glukóze. Po vyšetření jsem musel čekat až lékař schválí kvalitu vzniklého obrazu a bavil jsem se tím, že jsem roztikával Geigerovy počítače umístěné rovnoměrně po čekárně. Je dobré se pak aspoň dva dny moc nepřibližovat třeba k těhotným ženám a taky pro různé jiné případy ti samozřejmě nemocnice vystaví potvrzení.

Shrnul bys to nějak?

Víš, třeba MOÚ v Brně na Žlutém kopci je nemocnice která je určená jen pro onkologické pacienty. Zlomené nohy a natlučené nosy tam nevozí. A je narvaná  pacienty a získat tam termín k čemukoliv není vůbec snadné.

Hodně, hodně lidí s tím dneska bojuje. Shrnul bych to tak, že radioaktivita je v boji s touhle hnusnou hydrou obrovsky silný pomocník, když se ví jak na to. Potřebujeme ji pro tyhle lidi a je nenahraditelná.

No, nenahraditelná...uvědom si, že teď budeš kárán různými lidmi kteří úspěšně léčí rakovinu třeba džusem.

Ale to víš, že o tomhle a jiných podobných způsobech takzvaného léčení rakoviny jsem slyšel od spolupacientů, ale nebaví mě o tomto tématu vtipkovat protože to byly vesměs moc smutné příběhy o zanedbání řádné léčby, kdy lidé přivedli svou nemoc až do terminálního stadia. Já dovedu pochopit, že nevzdělaný člověk se bojí a že volba mezi džusem a radioaktivním či chemickým strašákem je pro něj  jasná a tím spíš ti patří velké díky za tvoje osvětové články.

Pokud i jen jednoho jediného člověka přivedou na cestu rozumu, že se přestane nesmyslně bát - a v případě onkologického problému mu to může i zachránit život,  pak měly smysl. Rakovina není novodobá civilizační nemoc. Znali ji staří Egypťané, Římané a dokonce i neanderthálci. Jejich jedinými metodami léčby byly nedokonalé chirurgické zákroky, my dnes máme díky poctivému dlouholetému výzkumu nesrovnatelně větší možnosti a tím pádem i nesrovnatelně větší úspěšnost vyléčení nebo aspoň prodloužení života, nezbavujme se té úspěšnosti pitím džusu místo řádné léčby jen ze zbytečného strachu.

K tomu není co dodat. Děkuju za rozhovor, tvou osobní zkušenost - a za další facetu v debatě o radioaktivitě.

 

Další informace:https://cs.wikipedia.org/wiki/Pozitronov%C3%A1_emisn%C3%AD_tomografiehttps://www.wikiskripta.eu/w/Protonov%C3%A1_terapie?fbclid=IwAR352J39zxQuGwztPE3D5XmxPzK1AatCzYX7yj4W42N7vhgIiNWYkbvpqPc

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 28.3.2019 8:00 | karma článku: 23,41 | přečteno: 768x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,03 | Přečteno: 112x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,03 | Přečteno: 269x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,68 | Přečteno: 192x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 228x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  20:54

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Summit G7 zkritizoval agresi Ruska a praktiky Číny. Papež varoval před AI

14. června 2024  6:16,  aktualizováno  20:50

Lídři skupiny zemí G7 na své schůzce v jižní Itálii zdůraznili svou trvající podporu bránící se...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,91
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.