Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se vyvíjejí mladé planety?

Jaký osud čeká na mladé planety, které krouží kolem hvězd, podobných Slunci? Vědci objevili v našem vesmírném sousedství hvězdu, která nabízí další střípek do mozaiky našich znalostí. (délka blogu 4 min.)

V několika prvních stech milionech roků procházejí planetární systémy různými napínavými změnami. Nejprve se v nich formují planetesimály, které se mohou vzájemně srážet a vytvářet větší planety. Ty pak mění své parametry, v jejich nitru probíhá diferenciace - tedy oddělení jádra od pláště planety. Na povrchu planet probíhají neméně drastické změny. Některé z nich ztrácejí své původní atmosféry a mohou dokonce dostat novou (sekundární) atmosféru s úplně jiným složením - tak jako tomu bylo například u Země. 

Planetární systémy, které se nacházejí nedaleko jiných hvězd, mohou navíc zažívat různé interakce s blízkými vesmírnými sousedy. Pozorování mladých planetárních systémů je tedy velice napínavé. To vysvětluje, proč jsou vědci nadšeni z objevu každého dalšího takového systému. 

I když už známe více než 5000 různých exoplanet, těch opravdu mladých je v katalozích jen zhruba 50. Přitom pod slovem “mladý” chápeme dobu, která odpovídá zhruba 500 milionům roků. 

Hvězda HD 63433

HD 63433 je dobře prostudovanou hvězdou, protože se jedná o poměrně jasný exemplář (její magnituda na našem nebi má hodnotu 6,9). Je podobná Slunci - má spektrální typ G5V. Také ostatní její vlastnosti se nápadně podobají slunečním parametrům. Má například hmotnost 0,99 ± 0,03 hmotnosti Slunce. 

Vzhledem ke svému mládí se od Slunce ale některé její vlastnosti také liší. Vykazuje kratší dobu rotace (6,4 ± 0,6 dne) a emituje silnější rentgenové záření, což je u mladé hvězdy tohoto typu normální. 

Také planetární systém hvězdy HD 63433 je často předmětem různých studií. 

Nejmenší a nejbližší mladá planeta

V systému byly donedávna známy dvě tranzitující planety s názvy HD 63433b a HD 63433c. Obě se podobají našemu Neptunu a jsou známy od roku 2020. 

Nyní astronomové ovšem objevili mladou kamennou planetu velikosti Země, která obíhá svou hvězdu daleko těsněji než ony. Stala se tak zajímavým příkladem pro vývoj planetárních atmosfér mladých planet v systémech, které jsou podobné našemu vlastnímu.

Ukázalo se, že se planeta, která dostala jméno HD 63433d, nejspíš musí nacházet v tzv. vázané rotaci. Její poloměr by se měl podobat poloměru Země. Svou hvězdu obíhá velice rychle - jednou za 4,209075 pozemského dne. Tuto hodnotu umějí astronomové určit velice přesně - s chybou zhruba 1 sekundy. Má také malou excentricitu oběhu - její dráha je tedy prakticky kruhová. 

Pokud by na planetě měla existovat rovnovážná teplota, odpovídala by 1040 ± 40 K.

Pokud se u planety HD 63433d skutečně jedná o skalnatou planetu, neměla by mít žádnou hustou atmosféru, která by mohla teplo z hvězdě přilehlé strany převádět na odlehlou stranu. U planety s vázanou rotací (která je v tomto případě velice pravděpodobná) by to mělo za následek jeden zajímavý fakt. 

Denní teplota, tedy teplota na horké straně planety HD 63433d, by měla při její vzdálenosti ke hvězdě dosahovat přibližně 1530 K. To znamená, že by byl její povrch roztavený a dosahoval by teploty magmatu, který vyvrhují pozemské sopky. Denní strana této planety je tedy nejspíše pokrytá rozsáhlým oceánem tekutého magmatu. 

Vlastnosti HD 63433d

Předpoklad, že tato mladá planeta vykazuje vázanou rotaci a ke své hvězdě přiklání stále stejnou polokouli, je oprávněný. V systémech podobného typu nastává vázaná rotace během tisíců až desetitisíců roků - tedy mnohem rychleji, než je odhadované stáří systému. 

Vědci provedli různé počítačové simulace a průzkumy. Pokud by například měla mít sousední sesterská planeta  HD 63433b původní atmosféru, která se obyčejně skládá z vodíku a hélia, muselo by se to už dávno zjistit. Na základě pozorování se ale zdá, že svou atmosféru už ztratila. 

Ve srovnání s ní dostává planeta HD 63433d od centrální hvězdy dokonce dvojnásobné množství energie a záření - je totiž daleko blíže. Vzhledem k tomu, že zároveň není těžší než její planetární sestra, je více než pravděpodobné, že i ona svou prapůvodní atmosféru ztratila. 

Zatím není úplně jasné, které fyzikální procesy jsou pro ztrátu atmosféry rozhodující a jak rychle taková ztráta u mladých kamenných planet probíhá.

V úvahu přicházejí ztráty díky silnému UV záření mladých hvězd, které může atmosféru planety doslovat odfouknout. Ztráta atmosféry může ale nastat také díky horkému jádru planety, které produkuje tepelné záření a to zahřívá molekuly plynů a dodává jim potřebnou rychlost, aby opustily gravitační pole planety. 

Vědci doufají, že díky objevům různých velice mladých exoplanet budou moci určit, které jevy převládají. Budoucí pozorování pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba by mohla přinést další nové poznatky. Situace tedy zůstává i nadále napínavá a my se můžeme těšit na další zajímavé objevy. 

 

align="justify"Zdroje:doi: 10,3847 / 1538-3881 / ad1039,https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/ad1039#ajad1039s6

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 15.1.2024 9:06 | karma článku: 17,69 | přečteno: 211x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,07 | Přečteno: 116x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,03 | Přečteno: 269x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,68 | Přečteno: 193x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 228x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Ramaphosa byl opět zvolen prezidentem JAR, země se potýká s velkými nerovnostmi

15. června 2024  6:58

Cyril Ramaphosa byl v pátek zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,91
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.