Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak dlouho může “žít” vylepšená mýdlová bublina?

Mýdlové bubliny rozhodně nejsou symbolem stability a dlouhověkosti. Jak dlouho může vlastně existovat mýdlová bublina, které vědci dopomohli k vyšší životnosti? (délka blogu 3 min.) 

Běžné mýdlové bubliny  (vznikající z běžné mýdlové vody) obvykle prasknou už po několika vteřinách. Existují i vylepšené směsi k výrobě bublin, které používají například pouliční umělci. Ty mohou přežít i několik minut. Vědci ovšem před nedávnem stanovili nový rekord - jejich mýdlové bubliny vydržely déle než rok. Použili samozřejmě několik triků - a své znalosti fyziky a chemie. Protože je to právě ona (a vás to neudiví), kdo může za krátkou životnost mýdlových bublin. 

Obyčejná mýdlová bublina

I když to tak na první pohled nevypadá, jsou mýdlové bubliny složitými fyzikálními systémy, které vědci studují už po staletí. Není to samoúčelné - fyzikální vlastnosti mýdlových bublin jsou totiž důležité pro různé obory - ať už to jsou lékařské přístroje nebo třeba věda, která generuje nové a vylepšené materiály. 

Mýdlové bubliny jsou určitým typem pěny. Jedná se o bubliny plynu, obklopené tenkou vrstvou kapaliny. Pěna je stabilizována povrchovým napětím této kapaliny. V běžných mýdlových bublinách se například tenký kapalný film skládá z mýdla a vody. Molekuly mýdla vytvářejí na povrchu bubliny tenkou vrstvu, která snižuje povrchové napětí a umožňuje bublině zůstat stabilní po dobu několika sekund, než gravitace donutí vodu z obalu bubliny odtéct, takže bublinka nakonec praskne.

Je známo, že pouliční umělci používají speciální bublinové směsi, které vytvářejí bubliny, které jsou daleko odolnější - existují i několik minut. Tyto směsi se obvykle skládají z mýdla, vody a dalších přísad, jako je glycerol (který znáte možná pod jiným názvem - glycerín) a cukr. 

Pokročilá bublina

Tým francouzských fyziků nedávno vyvinul speciální směs, která vytváří bubliny s překvapivou stabilitou. Některé z nich nepraskly ani za rok. Směs vznikla smícháním mýdla, vody, glycerinu a malých plastových částic. 

Ke svému výzkumu si vybrali tzv. plastové bublinky - jev, který byl popsán už v roce 2017. Tehdy byli vědci schopni vyrobit bublinky plynu, potažené malými plastovými korálky. Už i tyto bublinky měly daleko delší životnost než běžná mýdlová bublina. 

Tentokrát šlo ve výzkumu o to, stabilizovat bublinky pokud možno co nejdéle. Tým studoval tři různé typy bublin: tradiční mýdlové bubliny, plynové plastové bublinky na vodní bázi a plynové plastové bublinky zhotovené z vody a glycerolu.

Glycerol

(starší název glycerin) je systematickým názvem pro propan-1,2,3-triol. Je to hygroskopická bezbarvá viskózní kapalina bez zápachu. Chutná sladce a je lehce jedovatá. Díky přítomnosti tří hydroxylových skupin (skupin -OH) je molekula glycerolu polární a proto se může dobře mísit s vodou. 

Obyčejné mýdlové bubliny žily asi minutu než praskly, což nikoho nepřekvapí. Přesně takové chování se od nich očekává. 

Plynové bublinky s plastovými částicemi vydržely o něco déle a zhroutily se za zhruba 6 až 60 minut. Naopak při dostatečně vysoké koncentraci glycerolu zůstaly bubliny neporušené daleko déle. Nejstarší z nich přežívala ještě 465 dní po dni výroby.

Vysvětlení poskytuje … a vás to neudiví - fyzika a chemie. Vysoká životností bublinek se dá částečně vysvětlit stabilizačními účinky glycerolu. Ten má silnou afinitu k vodě a je známo, že je schopný absorbovat i vodu ze vzduchu. Tým se domnívá, že tato absorpce vody kompenzuje odpařování vody z bublinky, zatímco přítomnost pevných plastových částic brání odtoku vody ze skořápky, což jsou právě ty nejdůležitější příčiny, které způsobují praskání mýdlových bublin.

K předvádění na dětských narozeninách se ovšem takové mýdlové bubliny nejspíš moc nehodí. Jsou totiž (díky plastovým částicím) neprůhledné. Zato se dají s trochou opatrnosti dokonce povalovat v ruce. Zajímavé je také, že se podobné bublinky dají tlakovat - vědci například propíchli bublinku jehlou a podařilo se jim zvýšit vnitřní tlak plynu zhruba 10x než ztratila stabilitu a praskla. Podobný materiál by se mohl dát použít ke stabilizaci pěny nebo dokonce jako úložiště plynů. Nechme se překvapit - o stabilních mýdlových bublinách určitě časem ještě uslyšíme… 

Zdroje:https://physics.aps.org/articles/v10/62, https://www.nature.com/articles/35082026, https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.99.188301

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 20.2.2023 8:00 | karma článku: 20,15 | přečteno: 349x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 12,95 | Přečteno: 105x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,03 | Přečteno: 268x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,68 | Přečteno: 192x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  14:46

V Poslanecké sněmovně pokračovalo jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá....

Jednat s Kyjevem budeme, až stáhne vojáky z východu země, podmínil Putin

14. června 2024  12:52,  aktualizováno  14:41

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu...

Nezákonnými dotacemi získali třicet milionů, viní policie osm lidí a šest firem

14. června 2024  14:36

Krajská kriminálka Olomouckého kraje zahájila trestní stíhání osmi fyzických a šesti právnických...

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,90
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.