Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO)

Na oběžnou dráhu posílá satelity a do Sluneční soustavy automatické sondy. Daří se jí to přitom s rekordně nízkými náklady. Co je ISRO a jak vznikla? (délka blogu 3 min.)

Aktivita ISRO začala kupodivu už v roce 1962, v době kdy se začaly vesmírnými projekty zabývat tehdejší supermocnosti USA a SSSR. První indický premiér Jawaharlal Nehru tehdy pověřil fyzika Vikrama Sarabhaie, aby založil Indický národní výbor pro výzkum vesmíru (INCOSPAR). Samotná Indian Space Research Organization (ISRO - indická vesmírná agentura), byla založená v roce 1969. Dnes sídlí v Bengalúru. Senzory a užitečné zatížení jsou vyvíjeny v Centru vesmírných aplikací v Ahmadabádu, satelity jsou navrhovány, vyvíjeny, sestavovány a testovány v UR Rao Satellite Center v Bengalúru, nosné rakety jsou vyvíjeny ve vesmírném středisku Vikram Sarabhai v Thiruvananthapuramu. Starty probíhají ve vesmírném středisku Šríharikota (Satish Dhawan Space Centre - SDSC).  

Začátky byly těžké. Při prvním indickém raketovém startu byla vypuštěna testovací raketa, která se tehdy ani nedostala na orbitu Země. Jmenovat se  Nike-Apache a její součástky byly vyrobeny v NASA. 

Už šest roků po svém oficiálním vzniku ale vypustila ISRO první družici, která se skutečně dostala na oběžnou dráhu Země. Jmenovat se Aryabhata a na místo určení ji vynesla sovětská raketa. Ve svých počátcích se tedy indická vesmírná společnost musela spoléhat na cizí nosné rakety. To se mělo v průběhu let změnit. 

V roce 1979 provedla ISRO první testy své vlastní orbitální rakety Satellite Launch Vehicle-3 (SLV-3). 

Její výkon byl na dnešní poměry poměrně malý. Na oběžnou dráhu mohla vynést užitečný náklad, odpovídající zhruba 40 kg. Svůj první úspěch zaznamenala 18. července 1980, když vynesla na oběžnou dráhu první náklad (družici Rohini-1, experimentální družici určenou k testování technologie v podmínkách, panujících na oběžné dráze). Tím se Indie zařadila mezi (tehdy) šest zemí, které byly schopné létat na orbitu Země. 

Indie má také jednoho jediného astronauta - a i v tomto případě se musela spoléhat na jednu z vesmírných velmocí. Rakesh Sharma, pilot indického letectva, letěl v roce 1984 spolu se dvěma ruskými kosmonauty na sovětskou vesmírnou stanici Saljut 7. 

Co se týká automatických misí a průzkumu Sluneční soustavy - tady se Indie na nikoho spoléhat nemusí. ISRO má na kontě několik misí, které mířily k Měsíci a Marsu. 

V roce 2008 to byl orbiter Chandrayaan-1. Sonda, jejíž jméno znamená ve starověkém sanskrtu „měsíční plavidlo“, byla velká asi jako lednička. Fungovala bezmála jeden rok (od října 2008 do srpna 2009). Proslavila se tím, že na Měsíci objevila vodu. 

O pět let později ISRO vyslala na Rudou planetu sondu Mars Orbiter, přezdívanou Mangalyaan. Mise úspěšně doletěla na Mars v roce 2014. Díky ní se Indie dostala do ještě exkluzivnějšího “klubu”. Stala se teprve čtvrtou zemí, které se podařilo umístit na orbitu Marsu fungující sondu. ISRO přitom jednoduchá mise stála neuvěřitelně málo - jen zhruba 74 milionů dolarů. 

Další lunární mise, Chandrayaan-2, startovala 22. července 2019. Měla na povrch Měsíce vysadit přistávací modul Vikram. 2. září se přistávací modul sice oddělil od orbitální části sondy, měkké přistání se ale 6. září 2019 nepodařilo. Sestup směrem k měsíčnímu povrchu nejprve probíhal podle plánu - a to až do výšky kolem 2,1 kilometru. Pak ale došlo ke ztrátě spojení. Přistávací modul se nejspíše při přistání roztříštil. Orbitální část ovšem pracuje bez problémů. 

Indie se snaží poslat na oběžnou dráhu kosmonauty pomocí vlastních raket. Nově naplánovaná série misí se nazývá Gaganyaan. ISRO už pro tyto účely vyvinula vhodnou raketu s označením GSLV Mk III. Ta v minulosti například vynesla na oběžnou dráhu různé telekomunikační satelity a sondu Chandrayaan-2. ISRO už otestovala také záchranný únikový modul, který by astronauty zachránil v případě problémů při startu. 

Dnes už známe také jméno, které indičtí astronauté dostanou. Posádky, které startují v NASA si říkají astronauté. Jejich ruští kolegové si říkají kosmonauté. Čínským posádkám se říká taikonauté - a Indové by se měli jmenovat vyomanauté. Název se odvozuje ze sanskrtu od slova “nebe”. Indové, kteří navštíví oběžnou dráhu, si tedy budou říkat “nebeští lidé”. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 19.12.2022 8:00 | karma článku: 15,84 | přečteno: 148x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.