Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO)

Na oběžnou dráhu posílá satelity a do Sluneční soustavy automatické sondy. Daří se jí to přitom s rekordně nízkými náklady. Co je ISRO a jak vznikla? (délka blogu 3 min.)

Aktivita ISRO začala kupodivu už v roce 1962, v době kdy se začaly vesmírnými projekty zabývat tehdejší supermocnosti USA a SSSR. První indický premiér Jawaharlal Nehru tehdy pověřil fyzika Vikrama Sarabhaie, aby založil Indický národní výbor pro výzkum vesmíru (INCOSPAR). Samotná Indian Space Research Organization (ISRO - indická vesmírná agentura), byla založená v roce 1969. Dnes sídlí v Bengalúru. Senzory a užitečné zatížení jsou vyvíjeny v Centru vesmírných aplikací v Ahmadabádu, satelity jsou navrhovány, vyvíjeny, sestavovány a testovány v UR Rao Satellite Center v Bengalúru, nosné rakety jsou vyvíjeny ve vesmírném středisku Vikram Sarabhai v Thiruvananthapuramu. Starty probíhají ve vesmírném středisku Šríharikota (Satish Dhawan Space Centre - SDSC).  

Začátky byly těžké. Při prvním indickém raketovém startu byla vypuštěna testovací raketa, která se tehdy ani nedostala na orbitu Země. Jmenovat se  Nike-Apache a její součástky byly vyrobeny v NASA. 

Už šest roků po svém oficiálním vzniku ale vypustila ISRO první družici, která se skutečně dostala na oběžnou dráhu Země. Jmenovat se Aryabhata a na místo určení ji vynesla sovětská raketa. Ve svých počátcích se tedy indická vesmírná společnost musela spoléhat na cizí nosné rakety. To se mělo v průběhu let změnit. 

V roce 1979 provedla ISRO první testy své vlastní orbitální rakety Satellite Launch Vehicle-3 (SLV-3). 

Její výkon byl na dnešní poměry poměrně malý. Na oběžnou dráhu mohla vynést užitečný náklad, odpovídající zhruba 40 kg. Svůj první úspěch zaznamenala 18. července 1980, když vynesla na oběžnou dráhu první náklad (družici Rohini-1, experimentální družici určenou k testování technologie v podmínkách, panujících na oběžné dráze). Tím se Indie zařadila mezi (tehdy) šest zemí, které byly schopné létat na orbitu Země. 

Indie má také jednoho jediného astronauta - a i v tomto případě se musela spoléhat na jednu z vesmírných velmocí. Rakesh Sharma, pilot indického letectva, letěl v roce 1984 spolu se dvěma ruskými kosmonauty na sovětskou vesmírnou stanici Saljut 7. 

Co se týká automatických misí a průzkumu Sluneční soustavy - tady se Indie na nikoho spoléhat nemusí. ISRO má na kontě několik misí, které mířily k Měsíci a Marsu. 

V roce 2008 to byl orbiter Chandrayaan-1. Sonda, jejíž jméno znamená ve starověkém sanskrtu „měsíční plavidlo“, byla velká asi jako lednička. Fungovala bezmála jeden rok (od října 2008 do srpna 2009). Proslavila se tím, že na Měsíci objevila vodu. 

O pět let později ISRO vyslala na Rudou planetu sondu Mars Orbiter, přezdívanou Mangalyaan. Mise úspěšně doletěla na Mars v roce 2014. Díky ní se Indie dostala do ještě exkluzivnějšího “klubu”. Stala se teprve čtvrtou zemí, které se podařilo umístit na orbitu Marsu fungující sondu. ISRO přitom jednoduchá mise stála neuvěřitelně málo - jen zhruba 74 milionů dolarů. 

Další lunární mise, Chandrayaan-2, startovala 22. července 2019. Měla na povrch Měsíce vysadit přistávací modul Vikram. 2. září se přistávací modul sice oddělil od orbitální části sondy, měkké přistání se ale 6. září 2019 nepodařilo. Sestup směrem k měsíčnímu povrchu nejprve probíhal podle plánu - a to až do výšky kolem 2,1 kilometru. Pak ale došlo ke ztrátě spojení. Přistávací modul se nejspíše při přistání roztříštil. Orbitální část ovšem pracuje bez problémů. 

Indie se snaží poslat na oběžnou dráhu kosmonauty pomocí vlastních raket. Nově naplánovaná série misí se nazývá Gaganyaan. ISRO už pro tyto účely vyvinula vhodnou raketu s označením GSLV Mk III. Ta v minulosti například vynesla na oběžnou dráhu různé telekomunikační satelity a sondu Chandrayaan-2. ISRO už otestovala také záchranný únikový modul, který by astronauty zachránil v případě problémů při startu. 

Dnes už známe také jméno, které indičtí astronauté dostanou. Posádky, které startují v NASA si říkají astronauté. Jejich ruští kolegové si říkají kosmonauté. Čínským posádkám se říká taikonauté - a Indové by se měli jmenovat vyomanauté. Název se odvozuje ze sanskrtu od slova “nebe”. Indové, kteří navštíví oběžnou dráhu, si tedy budou říkat “nebeští lidé”. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 19.12.2022 8:00 | karma článku: 15,84 | přečteno: 148x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 24,62 | Přečteno: 535x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,89 | Přečteno: 148x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 221x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,26 | Přečteno: 276x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,92 | Přečteno: 198x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Udělejme Evropu opět skvělou, vybízí maďarské předsednictví s Rubikovou kostkou

18. června 2024  15:34

Maďarsko představilo priority svého předsednictví v Radě EU, jež začíná 1. července. Jeho logem je...

Většina Čechů je pro konec války na Ukrajině i za cenu ztráty území, říká průzkum

18. června 2024  15:23

Přibližně dvě třetiny Čechů by podpořily rychlé ukončení války na Ukrajině i za cenu územních...

Pchjongjang se chystá na Putina, Rusko zahájilo manévry v Pacifiku

18. června 2024  10:25,  aktualizováno  15:23

Ruský prezident Vladimir Putin míří do Severní Koreje na dlouho očekávanou návštěvu. Předchází ji...

Biden otevře nelegálním migrantům v manželství s Američany cestu k občanství

18. června 2024  15:14

Americký prezident Joe Biden hodlá poskytnout nelegálním imigrantům, kteří jsou v manželském svazku...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 985
  • Celková karma 18,02
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.