Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hackmanit - jedinečný drahokam … a dozimetr

Hackmanit je příbuzný minerálu, která se jmenuje sodalit. Na rozdíl od něj má ale jednu zajímavou vlastnost - na světle mění svou barvu. Čím je to způsobeno? 

Hackmanit je zajímavý minerál. Mění totiž svou barvu poté, co byl vystaven ultrafialovému záření - a dokonce také radioaktivitě, jak se nedávno ukázalo. 

Hackmanit se dnes používá k výrobě exotických šperků, které mění barvu poté, co se ocitly na sluníčku. Jeho citlivost k okolnímu ionizujícímu záření z něj ale dělá také jednoduchý a přírodní dozimetr.  

Hackmanit

Hackmanit vzniká metamorfózou jiného minerálu, většinou špátu. Obvykle se vyskytuje v místech, kde je alkalická hornina po dlouhou dobu (často miliony roků) vystavena vysokým tlakům a vysokým teplotám.

Jeho souhrnný chemický vzorec odpovídá Na8Al6Si6O24(Cl2,S). Skládá se tedy z atomů hliníku, chloru, sodíku, křemíku, kyslíku a síry. 

Nejzajímavější vlastností tohoto vzácného minerálu je tenebrescence - vratný fotochromatismus. Touto vlastností se hackmanit liší od některých jiných vzácných minerálů. Slunečního záření v něm totiž barvu vytváří, zatímco běžné minerály působením slunečního světla spíše blednou. Stává se to u materiálů, které za svou barvu vděčí mikroskopickým chybám v krystalické mřížce. Vlivem silného záření a vyšší teploty se může jejich krystalická mřížka regenerovat, takže kámen svou barvu ztrácí. 

Změna barvy

Hackmanit může mít (v závislosti na okolních podmínkách) různé barvy - může být bílý, fialový, růžový, namodralý nebo šedý a dokonce také žlutý. 

U hackmanitu jsou barevné změny způsobeny samotnou vnitřní strukturou krystalické mřížky komplikovaného minerálu. Při ozáření energetickým elektromagnetickým zářením (například ultrafialové světlo) se z části atomů v krystalické mřížce uvolňují valenční elektrony, které pak mají tendenci pohlcovat světlo určité vlnové délky. Krystal se pak následně zdá mít komplementární (opačnou) barvu. Krystal hackmanitu pohlcující zelenou část spektra, se tedy zdá být růžový. 

Když se hackmanit poprvé dostane na světlo (hned po vytěžení z horniny) je ovšem úplně nenápadný - bílý nebo lehce šedivý. Kámen mění barvu až poté, co byl vystaven slunečnímu záření nebo jiným formám UV záření. Intenzita této změny barvy závisí na intenzitě a trvání ozáření. Díky jiné vlastnosti, fosforescenci, vyzařuje světlo také krátce po něm. Po nějaké době se pak vrací do původního bezbarvého stavu. 

Obrázek: Umělý hackmanit před a po expozici UV zářením. Zdroj: Symbioosi, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Tenebrescence_of_synthetic_hackmanite.jpg

Hackmanit - jedinečný dozimetr

Účinek je ještě silnější při použití zdroje rentgenového záření, pod jehož vlivem se barva kamene mění na intenzivně fialovou už během desetin sekundy. 

Toho si všimli finští vědci, kteří v roce 2022 vydali publikaci o použití hackmanitu coby přírodního detektoru ionizujícího záření (lidově nazývaného “radioaktivita”). 

Stejně jako ultrafialové záření, způsobuje ionizující záření vratné zbarvení minerálu. Na rozdíl od UV světla ale radiace vytváří v materiálu dokonce drobné a nevratné škody, takže si kámen vliv radiace … pamatuje - i když se po nějaké době vrací do svého původního bezbarvého stavu. 

Hackmanit se tedy dá používat jako poměrně levný, přírodní dozimetr, tedy zařízení k měření dávek ionizujícího záření. 

Princip dozimetru 

… dozimetr pracuje na principu změny určité aktivní látky. Tou může být aktivní vrstva, která se sama působením ionizujícího záření nevratně mění - nebo naopak jen vysílá signál, který se registruje a vyhodnocuje. 

Látky, které se dnes používají jako aktivní vrstvy v dozimetrech, jsou často toxické nebo se nedají použít opakovaně, protože změny v nich probíhají nevratně. U hackmanitu toxičnost nehrozí.  

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 1.2.2024 8:00 | karma článku: 22,07 | přečteno: 419x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,15 | Přečteno: 535x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 567x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,71 | Přečteno: 196x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 870x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  15:38

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

Ucpaný odpad? Připlaťte si, či měsíce počkejte. Praze chybějí instalatéři

21. července 2024

Premium Instalatérů a zvláště těch schopných je v české metropoli jako šafránu. Lidé si na jejich služby...

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.