Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domácí zavařování - pečivo

Máte doma “nouzový chleba” - tedy pečivo, které bude k dispozici v případě, že dojde k delšímu výpadku proudu? Jak a proč zavařovat pečivo. (délka blogu 5 min.) 

Většina z nás má nejspíš doma pečivo pro případ nouze. Nejčastěji se pečivo mrazí - ostatně napůl upečené a poté mražené housky se prodávají celkem běžně. Málokdo ale ví, že se dá chleba také … zavařit. 

Takto zpracované pečivo budete mít k dispozici také v případě skutečné nouze - když například na delší dobu přestane fungovat zásobování elektřinou. Nemusí se jednat jen o válečný stav (i když ani ten se dnes už vlastně nedá úplně vyloučit). Stačí záplavy, zemětřesení nebo sabotáž. 

Existují dva hlavní způsoby, jak pečivo zakonzervovat: v jednom případě konzervujete hotový chléb nebo housky, ve druhém si pečete vlastní pečivo přímo v konzervačních sklenicích. 

Oba způsoby mají samozřejmě výhody i nevýhody. V prvním případě je výsledek poměrně suchý a drobivý. V případě nouze by člověk vzal jistě rád zavděk i takovou potravinou - proč si ale neupéci pečivo podle svého vkusu? 

Zavařování pečiva

K zavařování chleba nebo housek používejte sklenice kónického tvaru - tedy sklenice, které mají tělo užší než hrdlo. Dobře se dá použít sklenice firmy WECK typu Sturzglas. Důvod je jednoduchý - ze sklenice s úzkým hrdlem se pečivo špatně vytahuje. 

Přitom je celkem lhostejné, jestli se jedná o twist-off sklenici, tedy takovou, která má kovové šroubovací víčko, nebo se jedná o klasickou zavařovačku typu WECK nebo JAR s víčkem skleněným a s těsnicí gumou. 

Po celou dobu  manipulace se sklem se vyplatí dbát na jeho potřeby - sklo sice vydrží určitý tepelný šok - jedná se ale jen o zhruba 30 nebo 40 °C. Horké a čerstvě z trouby vytažené sklo nemá rádo chladné podložky a naopak chladné sklo neocení, když ho postavíte do rozpálené trouby na horký plech. 

Zavařování hotového pečiva

Není nic jednoduššího, než nakrájet čerstvý chléb a spolu s houskami ho umístit do velké zavařovací sklenice. Tu pak (podle typu sklenice) příslušným způsobem zavíčkovat a postavit do trouby při zhruba 100 - 120 °C. Vyplatí se dát do trouby také misku s vodou - vlhké  prostředí napomáhá přenosu tepla na sklenici. 

Vzhledem k tomu, že mají sklenice zpočátku pokojovou teplotu, není třeba troubu předehřívat. Po dosažení požadované teploty se pečivo zavařuje zhruba 30 minut. To by mělo stačit k zahubení běžných škodlivých mikroorganismů. U trouby, která nemá termostat se dá použít sklenice s vodou. Dosažení 100 °C se pozná podle toho, že voda začne vřít. 

Většina vody, kterou pečivo obsahovalo, zůstane v uzavřené zavařovací sklenici a po ochlazení se může vysrážet na skle. To není chyba v procesu. Voda se časem zase do pečiva vstřebá. Přesto je takto zavařovaná potravina o něco sušší než její čerstvá varianta nebo pečivo, které bylo přímo upečeno ve sklenici, do které ho poté zavařujeme. 

Zavařování pečiva přímou metodou

Pečení a zavařování se dá totiž provádět prakticky zároveň. Využívá se přitom skutečnosti, že je pečivo po upečení prakticky sterilní. Zároveň je tedy sterilní i sklenice, ve které bylo pečeno. 

Sklenice se má nejprve vymazat tukem a vysypat moukou, strouhankou apod. Poté se do ní umístí vhodné množství těsta. 

Pečivo se peče ve sklenicích bez víček. Ještě horké sklenice se poté musí z trouby opatrně vyjmout a postavit na vhodnou podložku, která není moc studená (několikrát složenou utěrku, apod.).  

Až poté se sklenice zavíčkují. Firma WECK například používá systém se skleněnými víčky, která se kladou na gumová těsnění a do doby, než se ve sklenici vytvoří dostatečný podtlak, se přidržují kovovými sponami (ty jsou potřeba jen do doby, než klesne tlak a později se odstraní). Aby se guma od velice horké sklenice nepoškodila, musí se namočit. Nejlépe to funguje tak, že jak víčko tak gumu umístíte do misky s teplou vodou. Teoreticky by se dala  použít i studená voda - teplá voda ale gumu zvláční, takže se lépe přizpůsobí hrdlu sklenice i víčku. Také kovová víčka se zabudovaným gumovým těsněním (používaná v jiných zavařovacích systémech) se mají dávat do teplé vody - ze stejného důvodu. 

Zavíčkovaná sklenice se dá umístit do ještě teplé trouby a znovu sterilizovat - na víčku totiž mohly zůstat škodlivé bakterie. To většinou není problém, protože  trouba je od pečení chleba nebo housek v tomto okamžiku ještě dostatečně horká. Ke sterilizaci by i tentokrát mělo stačit 30 minut při 100 - 120 °C. Pro jistotu samozřejmě můžete použít i o něco vyšší teplotu. 

Alternativně se dá využít zavaření ve vodní lázni. Ta má logicky také teplotu 100 °C a samotné zavaření (tedy odstranění bakterií, které se do výrobku dostaly při zavíčkování) trvá 30 minut. 

Zavařené pečivo by mělo být jedlé ještě zhruba 6 - 12 měsíců, podle toho, jaký recept jste použili. 

Pokud se nepoužívá příliš vlhký nebo nestejnorodý materiál, je trvanlivost vyšší. Nejkratší trvanlivost budou mít koláče, obsahující smetanu, sýr, ovoce, apod. Různé přísady totiž mohou spolu vzájemně reagovat a postupně degradovat. 

Pokud se zavařené pečivo zkazí, je to zřetelně cítit. Otrava takovou potravinou není pravděpodobná, spotřebitel ji totiž automaticky vyhodnotí jako nejedlou. Mohou ale v konzervovaném pečivu číhat bakterie, produkující botulotoxin (viz minulé blogy)? Jistě mohou, pokud v receptu použijete zeleninu. Ta s sebou přináší nekontrolovatelné riziko, k zavařování se tedy nehodí například chléb s podílem fazolí nebo mrkve, stejně jako příslušné koláče, obsahující zeleninu nebo třeba cibuli a česnek. 

 

I když častěji zmiňuji firmu WECK, blog není reklamou na její výrobky. Zavařování pečiva samozřejmě funguje i se všemi ostatními zavařovacími systémy. 

Blog ani reklamou být nemůže. Firma WECK nedávno (po více než 120 letech existence, poté, co překonala různé krize i dvě světové války) vyhlásila insolvenci, stejně jako mnozí jiní výrobci zavařovacích sklenic. Je to škoda, protože se jedná o firmu, která v minulosti definovala domácí zavařování na německém trhu a dokonce vydala několik knih s recepty, které byly přizpůsobené vlastním firemním sklenicím. To, jak byla tato firma významná, dokazuje jedna z variant slova “zavařovat” - to se totiž do němčiny překládá mimo jiné jako einWECKen. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 9.11.2023 8:00 | karma článku: 22,41 | přečteno: 533x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Hmota, ze které se skládají naše těla, může pocházet z jiné galaxie

Hrdinou dnešního blogu je uhlík - chemický prvek, který je základem všech organických molekul. Uhlík v našem těle může mít za sebou dlouhou cestu vesmírem. (délka blogu 3 min.)

16.1.2025 v 8:00 | Karma: 21,63 | Přečteno: 295x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Záhada rezavých koček

Všimli jste si, že naprostá většina zrzavých koček jsou ... kocouři? Jen jedna z pěti zrzavých koček je kočičí dáma. Vědci nedávno zjistili, čím je to způsobeno. (délka blogu 3 min.)

13.1.2025 v 8:00 | Karma: 27,09 | Přečteno: 574x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Dva starší přístroje - jeden nový pohled na věc

Dokonce ani starší teleskopy nepatří do starého železa - i když dnes existují daleko novější a citlivější přístroje. S letitou technikou se dá dělat i úplně nová věda. (délka blogu 3 min.)

9.1.2025 v 8:00 | Karma: 17,59 | Přečteno: 263x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Vědci v Japonsku zjistili, jak nechat narůst nové zuby

Tým japonských vědců pracuje na vývoji léku, díky kterému by mohly pacientům dorůstat ztracené zuby. Letos se bude poprvé testovat na lidech. (délka blogu 2 min.)

6.1.2025 v 8:00 | Karma: 35,72 | Přečteno: 3831x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Vulkány na Io

Když objevil Galileo Galilei pomocí svého jednoduchého dalekohledu Jupiterův měsíc Io, netušil, že se jedná o nejaktivnější měsíc Sluneční soustavy. Ve vesmíru ale nemusí být tento exotický měsíc výjimkou. (délka blogu 3 min.)

2.1.2025 v 8:00 | Karma: 19,70 | Přečteno: 301x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

12. ledna 2025  6:54,  aktualizováno  13:09

Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Bojujte s tou verbeží! Hrdý partyzán urážel Hitlera ještě na šibenici

19. ledna 2025

Protifašistická hesla křičel i během popravy. Fotka komunistického partyzána Stjepana Filipoviče...

Uklízečky a kuchařky nezaplatíme, bojí se v obcích. Stát je platit přestane

19. ledna 2025

Platy školníků, kuchařek nebo uklízeček už nebudou financované ze státní kasy, ale z daní, které...

Luxus na kolejích. Nahlédněte do nejkrásnějších vlaků světa

19. ledna 2025

Nejluxusnější hotelový pokoj může být překvapivě na kolech. V Evropě i Asii totiž sílí trend...

Expanze řetězců pokračuje. V tržbách jsou stále na špici Lidl a Kaufland

19. ledna 2025

Premium Tuzemský maloobchod se ještě vyrovnává s inflačními dozvuky předchozích let, kvůli kterým množství...

Nedostatečná připravenost dětí na školu komplikuje práci učitelům. A bylo to kdysi jinak?
Nedostatečná připravenost dětí na školu komplikuje práci učitelům. A bylo to kdysi jinak?

Česká školní inspekce přichází se znepokojivým zjištěním. Podle nejnovější zprávy pozoruje až 80 % učitelů nedostatečnou připravenost dětí v...

  • Počet článků 1046
  • Celková karma 24,23
  • Průměrná čtenost 1276x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.