Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Další mezihvězdný návštěvník - kometa Borisov (1)

Po mezihvězdném asteroidu Oumuamua je to další návštěva, která k nám přiletěla od cizí hvězdy. Čím je zvláštní kometa Borisov a čím se liší od dříve objeveného asteroidu? Délka blogu 5 min.   

Na vesmíru nás nejspíše skoro všechny fascinuje možnost, že se život nevyvinul jen na naší planetě, ale vznikl také v sousedních planetárních systémech. 

Hádanku cizích inteligentních civilizací lidstvo nejspíš ještě dlouho nevyřeší, protože nemůžeme vzít kosmickou loď a letět se na ně podívat. Neexistuje pohon, který by mohl pomoci překonat obrovské vesmírné vzdálenosti. 

O to více jsou vědci nadšení, když naleznou exostelární objekty, které překonaly obrovské vesmírné vzdálenosti a přiletěly k nám na návštěvu. Astronomové zachytili dalšího hosta z cizího planetárního systému - a tentokrát je ještě zajímavější než byl ten první. 

Oumuamua - první identifikovaný návštěvník od cizí hvězdy…

...byl objeven dalekohledem Pan-STARRS na Havaji 19. října 2017, když už byl vlastně tak trochu na odchodu. V té době měl za sebou průchod kolem Slunce a byl na cestě zpět do mezihvězdného prostoru, jak se ukázalo analýzou jeho dráhy. O pět dní dříve prošel kolem Země ve vzdálenosti asi 15 milionů kilometrů, aniž by mu někdo věnoval pozornost. V době objevu byl objekt již asi 33 milionů kilometrů daleko od Země, což je asi 85 násobek vzdálenosti mezi Měsícem a Zemí, nebo asi pětina vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.

Další informace obsahují tyto blogy:

První návštěvník od cizí hvězdy – Oumuamua

Odkud přiletěl Oumuamua?

Jen o dva roky později se astronomům podařilo zachytit další objekt, který zjevně nepochází z naší soustavy. 

2I/Borisov

Tentokrát se ovšem nechoval jako jeho předchůdce, pasivní a poměrně nenápadný asteroid. Na nebi se objevila kometa se zřetelným chvostem, která se pohybovala po hyperbolické dráze. 

Tento exosolární objekt, byl pak sluneční gravitací ze své původní dráhy vychýlen, aby pak naši soustavu navždy opustil. Jak je vidět na následujícím obrázku, proťal rovinu planet nedaleko oběžné dráhy Marsu. 

Kometu objevil 30. srpna 2019 amatérský astronom Gennadij Vladimirovič Borisov na Krymu. Podařilo se mu to dalekohledem vlastní výroby se zrcadlem o průměru 65 cm. 

Minor Planet Center (MPC), Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics pojmenovala nejprve těleso  po objeviteli - C Q4/2019 (Borisov). 

Poté, co se potvrdila jeho dráha a tím také exostelární původ, dostal nové jméno -  2I/Borisov. Dalo by se rozklíčovat jako “2” (druhé těleso takového typu), “I” (interstellar), “Borisov” (tj. jméno objevitele). 

V září již byla kometa tak blízko Slunce, že vytvořila komu, tedy obálku z plynu a prachu. Původně se počítalo s tím, že bude jádro komety poměrně velké - kolem 2–16 kilometrů. Snímky z Hubbleova vesmírného teleskopu (který se objevem samozřejmě také zabýval) však potvrdily výrazně menší velikost - zhruba půl kilometru. 

Viditelné spektrum

Jakkoliv je lidstvo schopné organizovat průzkumné mise ke vzdáleným planetám nebo asteroidům naší soustavy, pořád ještě nejsme dostatečně připraveni na to, zkoumat takový nečekaný objev bezprostředně pomocí sond. 

Nezbývá nic jiného, než k němu otočit pozemské i vesmírné teleskopy a snažit se o něm zjistit co nejvíce pozorováním v různých částech elektromagnetického spektra. 

Spektrum ve viditelné oblasti, zaznamenané 13. září 2019 pomocí Gran Telescopio Canarias (La Palma), identifikovalo složení povrchu komety. To mělo být podobné složení typických komet z Oortova mraku. To bylo poněkud překvapivé - výrazně se tím totiž lišilo od prvního mezihvězdného objektu 1I/Oumuamua pozorovaného o dva roky dříve.

Cesta kolem Slunce se na kometě znatelně podepsala. Prostředí, které je teplejší než mezihvězdný prostor, změnilo její strukturu. 

Na začátku března 2020 bylo v jádru pozorováno několik intenzivních výbuchů. Na konci března bylo na obrázcích, pořízených Hubbleovým kosmickým dalekohledem, objeveno, že se 2I/Borisov rozlomil na dvě části. 

Nyní bylo jasné, že se kometa dosud nesetkala s podobnými podmínkami, jaké panují ve vnitřní hvězdné soustavě (vyšší teplota a silnější hvězdný vítr) - a její hmota je tedy prakticky úplně “panenská”. Podobá se původnímu oblaku plynu a prachu, ze kterého se kdysi formovala jeho mateřská planetární soustava. 

V dubnu 2020 pak vědci uvedli, že Borisov má vysoký obsah oxidu uhelnatého a předpokládá se proto, že pochází z chladné vnější oblasti protoplanetárního disku.

Daniel Bamberger, Hubble Space Telescope, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/de/Borisov_Hubble_first_image.png

Bylo tedy jasné, že naši soustavu navštívil prakticky nepozměněný objekt, který původně vznikl v jiné hvězdné soustavě. Na rozdíl od neaktivního kamenného asteroidu Oumuamua s sebou kometa přinesla vzorky prapůvodního oblaku prachu a plynu, ze kterého vznikala - a tím také vzorky hmoty, ze které se mohly formovat planety v jiné hvězdné soustavě. 

Nadšení samozřejmě nebralo konce: ukázalo se, že hmota komety je velice podobná hmotě, ze které se formovala i naše Sluneční soustava - soustava, ve které se (zjevně) vyvinul inteligentní život...

 

Příště: Jaké další detaily prozradila kometa Borisov? 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 12.4.2021 8:00 | karma článku: 23,40 | přečteno: 387x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 12,74 | Přečteno: 138x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 226x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 408x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Charkovská oblast evakuovala deset tisíc lidí. Situace je kritická, míní expert

18. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:10

Sledujeme online Ukrajina od zahájení ruského pozemního útoku v Charkovské oblasti v minulém týdnu evakuovala už...

Kurátor: Ruská agrese mění pohled na umění socialismu, ničit by se ale nemělo

18. května 2024  16:03

Vedení Prahy řeší budoucnost nápisu „Moskva-Praha“ ve stanici metra Anděl. Ten je podle petice na...

Konec vechtrů v Čechách. Poslední závory na kliku brzy obslouží počítač

18. května 2024

Premium Závorář. Kdysi nejčastější profese na železnici je dnes doslova na vymření. Zbývají na posledních...

Oslavili nejdéle trvající manželství v Německu, dohromady jim je 200 let

18. května 2024  15:22

Manželský pár ze západního Německa oslavil 80. výročí svatby. Stal se tak nejdéle sezdaným párem v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,48
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.