Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Další hvězdy Albireo

Vědci objevili další komponenty hvězdy Albireo, která tvoří na naší obloze hlavu souhvězdí labutě. Jedna ze složek vícečetné hvězdy by mohla být překvapením jak pro astronomy tak pro laické publikum. 

Je to krásná a také velice známá hvězda. Lidstvo ji zkoumá už od samého vynálezu teleskopu - tedy už zhruba 400 roků. Za tu dobu přichystala astronomům několik překvapení. Nejprve v 17. století zjistili, že se vlastně jedná o dvojhvězdu. Při pohledu dalekohledem mohli totiž tehdejší astronomové rozlišit hned dvě různě barevné hvězdičky. 

Dvojhvězda Albireo

Nejjasnější, žlutooranžový partner (Albireo A) byl na počátku dvacátého století (respektive poté, co se začaly hvězdy dělit podle teploty a barvy) klasifikován jako chladná obří hvězda s 5 až 6 násobkem hmotnosti Slunce. Zároveň měl mít průměr zhruba 60x větší než je průměr naší vlastní hvězdy. Jeho povrchová teplota se přitom odhadovala na 4400 Kelvinů. 

Slabší partner dvojhvězdy, který má v dalekohledech modrobílou barvu (jmenuje se Albireo B) je mnohem menší. Měl by mít kolem 2,5 slunečního průměru. Zároveň (jak napovídá jeho barva) je ale mnohem teplejší. Teplota povrchu této hvězdy je odhadována na 13 000 Kelvinů. To odpovídá normálnímu hvězdnému vývoji objektu, který by měl mít 3,5 až 4 hmotnosti našeho Slunce. 

Trojhvězda Albireo

Zhruba před 100 lety bylo zjištěno, že samotný obr Albireo A musí být dvojhvězdou. Vědci tehdy měřili jeho rychlost oproti Slunci a zjistili, že se snižuje. To mohlo být způsobeno jen další hvězdnou složkou. 

Astronomům se podařilo pozorovat třetího partnera až v roce 1976, když se jim pomocí skvrnkové interferometrie podařilo eliminovat rušivé vlivy pozemské atmosféry. Atmosféra rozechvívá obraz sledované hvězdy a rozmazává její stopu na citlivé desce přijímače signálu. Skvrnková interferometrie zachycuje jednotlivé obrazy, nasnímané v krátkých časových úsecích. Pak je pomocí různých metod zpracovává a filtruje z nich rušivé efekty. To je ovšem možné jen u silných zdrojů světla (hvězd). U slabých hvězd se na detektor nedostane během krátké expozice dostatek fotonů. 

Poté byla původní hvězda Albireo A přejmenována na Albireo Aa a její souputník dostal název Albireo Ac. 

Ukázalo se, že Albireo Ac je o něco chladnější a zhruba třikrát méně jasná než známá hvězda Abireo B. 

Možná vás udivuje, proč nebyl pro třetí hvězdu vybrán název Ab. To je způsobeno jiným objevem. Vědci se původně domnívali, že nalezli další část komplikované mnohočetné hvězdy. Právě ona dostala označení Ab. Později se ovšem zjistilo, že se jednalo o omyl. Další pozorování její existenci vyloučila. 

Hvězdě Ac se samozřejmě věnovali astronomové i v dalších letech. V roce 2020 byla dokonce odhadnuta i její doba oběhu kolem hvězdy Aa - měla by odpovídat 120 pozemským rokům. 

Nová pozorování misemi Gaia a Hipparchos

Obrázek: Představa o systému Albireo. Zdroj: D. Tenzler

Záhada hvězdy Albireo tím ale vyřešena nebyla, jak se mělo ukázat poté, co byly vydány katalogy, pořízené misí Gaia. 

Vědci si všimli, že pohyby hvězdy Aa neodpovídají dané konstelaci. Usoudili, že hvězda Aa je buď mnohem méně hmotná, než si mysleli, nebo je hvězda Ac naopak daleko hmotnější než se předpokládalo. 

Komponenta Aa by pak mohla být například hvězdným trpaslíkem, který nedávno pohltil nějakou větší hmotu (planetu) a má proto po nějakou dobu vyšší zářivost. 

Tato možnost byla ale po čase vyloučena. 

Zbývá tedy druhá varianta - Ac má výrazně vyšší hmotnost (odborníci ji odhadují na 5 až 7 hmotností Slunce). Připomeňme si, že původně byla odhadnuta na 2,7 hmotnosti Slunce. 

Další měření pomocí mise Gaia potvrdilo vyšší hmotnost hvězdy.

Ze záhady mnohočetné hvězdy Albireo se tak stala detektivka. Co je další komponentou systému? 

Z nových dat vyplývá, že komponenta Ac by měla mít 5,3 hmotnosti Slunce - takže v systému “chybí” téměř tři hmotnosti Slunce. 

Jakmile se někde objeví známky neviditelné hmoty, začne se o problém zajímat i laická veřejnost. Je snad součástí systému Albireo i černá díra? 

Nejbližší černá díra

Před rokem, v listopadu 2022 oznámili vědci existenci černé díry ve vzdálenosti necelých 1600 světelných let od Slunce. Nachází se v souhvězdí Hadonoše. Kolem neviditelného společníka tu obíhá hvězda podobná Slunci s oběžnou dobou 185,4 dne. Samotná černá díra by měla mít hmotnost kolem 12 Sluncí. 

Objekt dostal název Gaia BH1, kde Gaia odkazuje na objevy mise Gaia a BH1 má znamenat první černou díru (Black Hole 1). Zároveň je to naše nejbližší objevená černá díra. 

Další podobný objekt byl objeven loni (v roce 2022) ve zhruba dvojnásobné vzdálenosti. Ten dostal název Gaia BH2. 

Pokud by se mělo potvrdit, že se podobný objekt nachází i v systému Albireo, ztratila by Gaia BH1 své prvenství - alespoň co se týká vzdálenosti od Slunce. Systém Albireo se totiž nachází ve vzdálenosti jen zhruba 350 světelných roků. 

Další varianty

Vědci ovšem zatím objev černé díry nepotvrdili. Existují totiž ještě další možnosti, jak vysvětlit přebytečnou hmotnost systému. 

Hvězda Albireo Ac by se například mohla skládat ze dvou blízkých hvězd. Ty by musely mít velice podobné parametry. Obě složky by pak byly o něco méně hmotné než osamělá hvězda Ac, zato by byly dohromady asi o polovinu svítivější. 

Jinou variantou by byla přítomnost neutronové hvězdy. 

Objev nenápadné hvězdy Ad

Zatímco se vědci věnovali výše zmiňovaným problémům, podařilo se jim jakoby mimochodem objevit další součást hvězdného systému Albireo. 

Dostala logický název - Albireo Ad. 

Je to slabá červená trpasličí hvězda, která obíhá Albireo Aa na blízké oběžné dráze jednou za 371 dní. Má ovšem příliš nízkou hmotnost na to, aby se s její pomocí dala vysvětlit hádanka neznámé hmoty v systému Albireo. Tato malá červená hvězda má jen asi desetinu hmoty Slunce. 

Situace tedy zůstává napínavá. Další měření se budou zabývat potvrzením nebo vyvrácením hypotézy o poměrně blízké černé díře. Můžeme se těšit na další objevy. 

 

Zdroje:https://arxiv.org/pdf/2203.04222.pdf, Sterne und Weltraum červen 2023, https://en.wikipedia.org/wiki/Speckle_imaging

Autor: Dana Tenzler | pondělí 18.12.2023 8:00 | karma článku: 18,33 | přečteno: 205x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 24,78 | Přečteno: 551x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,89 | Přečteno: 148x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 221x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,26 | Přečteno: 276x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,92 | Přečteno: 198x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

ANALÝZA: Amerika chce víc atomovek. Přichází zbrojní závody bez cíle a logiky

18. června 2024

Premium Rýsuje se nový jaderný trojúhelník, USA a Rusko s Čínou. Američané zřejmě začnou rozšiřovat své...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Novým šéfem NATO bude nizozemský premiér Mark Rutte, uvedla televize

18. června 2024  18:35

Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se stane končící nizozemský premiér...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 985
  • Celková karma 18,03
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.