Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Další hvězdy Albireo

Vědci objevili další komponenty hvězdy Albireo, která tvoří na naší obloze hlavu souhvězdí labutě. Jedna ze složek vícečetné hvězdy by mohla být překvapením jak pro astronomy tak pro laické publikum. 

Je to krásná a také velice známá hvězda. Lidstvo ji zkoumá už od samého vynálezu teleskopu - tedy už zhruba 400 roků. Za tu dobu přichystala astronomům několik překvapení. Nejprve v 17. století zjistili, že se vlastně jedná o dvojhvězdu. Při pohledu dalekohledem mohli totiž tehdejší astronomové rozlišit hned dvě různě barevné hvězdičky. 

Dvojhvězda Albireo

Nejjasnější, žlutooranžový partner (Albireo A) byl na počátku dvacátého století (respektive poté, co se začaly hvězdy dělit podle teploty a barvy) klasifikován jako chladná obří hvězda s 5 až 6 násobkem hmotnosti Slunce. Zároveň měl mít průměr zhruba 60x větší než je průměr naší vlastní hvězdy. Jeho povrchová teplota se přitom odhadovala na 4400 Kelvinů. 

Slabší partner dvojhvězdy, který má v dalekohledech modrobílou barvu (jmenuje se Albireo B) je mnohem menší. Měl by mít kolem 2,5 slunečního průměru. Zároveň (jak napovídá jeho barva) je ale mnohem teplejší. Teplota povrchu této hvězdy je odhadována na 13 000 Kelvinů. To odpovídá normálnímu hvězdnému vývoji objektu, který by měl mít 3,5 až 4 hmotnosti našeho Slunce. 

Trojhvězda Albireo

Zhruba před 100 lety bylo zjištěno, že samotný obr Albireo A musí být dvojhvězdou. Vědci tehdy měřili jeho rychlost oproti Slunci a zjistili, že se snižuje. To mohlo být způsobeno jen další hvězdnou složkou. 

Astronomům se podařilo pozorovat třetího partnera až v roce 1976, když se jim pomocí skvrnkové interferometrie podařilo eliminovat rušivé vlivy pozemské atmosféry. Atmosféra rozechvívá obraz sledované hvězdy a rozmazává její stopu na citlivé desce přijímače signálu. Skvrnková interferometrie zachycuje jednotlivé obrazy, nasnímané v krátkých časových úsecích. Pak je pomocí různých metod zpracovává a filtruje z nich rušivé efekty. To je ovšem možné jen u silných zdrojů světla (hvězd). U slabých hvězd se na detektor nedostane během krátké expozice dostatek fotonů. 

Poté byla původní hvězda Albireo A přejmenována na Albireo Aa a její souputník dostal název Albireo Ac. 

Ukázalo se, že Albireo Ac je o něco chladnější a zhruba třikrát méně jasná než známá hvězda Abireo B. 

Možná vás udivuje, proč nebyl pro třetí hvězdu vybrán název Ab. To je způsobeno jiným objevem. Vědci se původně domnívali, že nalezli další část komplikované mnohočetné hvězdy. Právě ona dostala označení Ab. Později se ovšem zjistilo, že se jednalo o omyl. Další pozorování její existenci vyloučila. 

Hvězdě Ac se samozřejmě věnovali astronomové i v dalších letech. V roce 2020 byla dokonce odhadnuta i její doba oběhu kolem hvězdy Aa - měla by odpovídat 120 pozemským rokům. 

Nová pozorování misemi Gaia a Hipparchos

Obrázek: Představa o systému Albireo. Zdroj: D. Tenzler

Záhada hvězdy Albireo tím ale vyřešena nebyla, jak se mělo ukázat poté, co byly vydány katalogy, pořízené misí Gaia. 

Vědci si všimli, že pohyby hvězdy Aa neodpovídají dané konstelaci. Usoudili, že hvězda Aa je buď mnohem méně hmotná, než si mysleli, nebo je hvězda Ac naopak daleko hmotnější než se předpokládalo. 

Komponenta Aa by pak mohla být například hvězdným trpaslíkem, který nedávno pohltil nějakou větší hmotu (planetu) a má proto po nějakou dobu vyšší zářivost. 

Tato možnost byla ale po čase vyloučena. 

Zbývá tedy druhá varianta - Ac má výrazně vyšší hmotnost (odborníci ji odhadují na 5 až 7 hmotností Slunce). Připomeňme si, že původně byla odhadnuta na 2,7 hmotnosti Slunce. 

Další měření pomocí mise Gaia potvrdilo vyšší hmotnost hvězdy.

Ze záhady mnohočetné hvězdy Albireo se tak stala detektivka. Co je další komponentou systému? 

Z nových dat vyplývá, že komponenta Ac by měla mít 5,3 hmotnosti Slunce - takže v systému “chybí” téměř tři hmotnosti Slunce. 

Jakmile se někde objeví známky neviditelné hmoty, začne se o problém zajímat i laická veřejnost. Je snad součástí systému Albireo i černá díra? 

Nejbližší černá díra

Před rokem, v listopadu 2022 oznámili vědci existenci černé díry ve vzdálenosti necelých 1600 světelných let od Slunce. Nachází se v souhvězdí Hadonoše. Kolem neviditelného společníka tu obíhá hvězda podobná Slunci s oběžnou dobou 185,4 dne. Samotná černá díra by měla mít hmotnost kolem 12 Sluncí. 

Objekt dostal název Gaia BH1, kde Gaia odkazuje na objevy mise Gaia a BH1 má znamenat první černou díru (Black Hole 1). Zároveň je to naše nejbližší objevená černá díra. 

Další podobný objekt byl objeven loni (v roce 2022) ve zhruba dvojnásobné vzdálenosti. Ten dostal název Gaia BH2. 

Pokud by se mělo potvrdit, že se podobný objekt nachází i v systému Albireo, ztratila by Gaia BH1 své prvenství - alespoň co se týká vzdálenosti od Slunce. Systém Albireo se totiž nachází ve vzdálenosti jen zhruba 350 světelných roků. 

Další varianty

Vědci ovšem zatím objev černé díry nepotvrdili. Existují totiž ještě další možnosti, jak vysvětlit přebytečnou hmotnost systému. 

Hvězda Albireo Ac by se například mohla skládat ze dvou blízkých hvězd. Ty by musely mít velice podobné parametry. Obě složky by pak byly o něco méně hmotné než osamělá hvězda Ac, zato by byly dohromady asi o polovinu svítivější. 

Jinou variantou by byla přítomnost neutronové hvězdy. 

Objev nenápadné hvězdy Ad

Zatímco se vědci věnovali výše zmiňovaným problémům, podařilo se jim jakoby mimochodem objevit další součást hvězdného systému Albireo. 

Dostala logický název - Albireo Ad. 

Je to slabá červená trpasličí hvězda, která obíhá Albireo Aa na blízké oběžné dráze jednou za 371 dní. Má ovšem příliš nízkou hmotnost na to, aby se s její pomocí dala vysvětlit hádanka neznámé hmoty v systému Albireo. Tato malá červená hvězda má jen asi desetinu hmoty Slunce. 

Situace tedy zůstává napínavá. Další měření se budou zabývat potvrzením nebo vyvrácením hypotézy o poměrně blízké černé díře. Můžeme se těšit na další objevy. 

 

Zdroje:https://arxiv.org/pdf/2203.04222.pdf, Sterne und Weltraum červen 2023, https://en.wikipedia.org/wiki/Speckle_imaging

Autor: Dana Tenzler | pondělí 18.12.2023 8:00 | karma článku: 18,33 | přečteno: 206x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,15 | Přečteno: 535x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 567x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,51 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak často dopadají na Mars meteority?

Zdá se, že planeta Mars je zasahována meteority častěji, než se původně předpokládalo. Vědci vyhodnotili data, která poskytla mise InSight. (délka blogu 3 min.)

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,71 | Přečteno: 196x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je nejlepší osolit vodu k vaření těstovin?

Dokonce i ten, kdo vaří málo a nerad, určitě nejednou vařil těstoviny. Možná jste přitom také přemýšleli nad tím, kdy je nejlepší osolit vodu. Předtím, než se začne vařit nebo až poté?

4.7.2024 v 8:00 | Karma: 30,42 | Přečteno: 870x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Ucpaný odpad? Připlaťte si, či měsíce počkejte. Praze chybějí instalatéři

21. července 2024

Premium Instalatérů a zvláště těch schopných je v české metropoli jako šafránu. Lidé si na jejich služby...

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno 

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

  • Počet článků 994
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.