Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, odkud se vlastně vzali velikonoční zajíčci a vajíčka z čokolády, kterých jsou před velikonocemi plné obchody? (délka blogu 3 min.) 

Velikonoční zajíček

S Velikonocemi máme spojené různé křesťanské i pohanské zvyky - a také jeden, který se dá vysvětlit vývojem moderní technologie. Právě ona totiž může za každoroční čokoládové orgie. 

Velikonoční zajíčci nejsou příliš starou tradicí a jsou doslova vynálezem bohatnoucích měst.  První historické prameny zmiňují velikonočního zajíčka ve druhé polovině 17. století. V Německu se pak už v polovině 18. století objevil zajíček, který dětem o Velikonocích schovával natvrdo vařená a barvená vajíčka, takže je měly v rámci rituálu a her hledat. Velikonoční zajíček byl tedy původně součástí hry s běžnými vajíčky. V 19. století byl  velikonoční zajíček zobrazován v lidském oblečení. Maloval a roznášel vajíčka podobně, jako dnes roznáší dárky Santa Claus. Později se dočkal zajíček dokonce ještě větší popularity, zodpovědnosti - a fake news. Němečtí nacisté z něj udělali starobylý germánský zvyk, spojený s germánskou bohyní Ostarou. 

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Velikonoční hra se schovanými vajíčky, které musí děti nejprve hledat, byla v německy mluvících oblastech hodně oblíbená. Není tedy divu, že se později spojila s jednou z nejoblíbenějších potravin - čokoládou. 

První továrny, vyrábějící čokoládu, vznikly už v 19. století. Tehdejší čokoládová vajíčka by nám ale dnes nejspíše moc nechutnala. Byla tvrdší než ta dnešní a také byla více hořká. 

To bylo způsobeno někdejší výrobou čokolády. První čokoláda byla mimochodem také méně trvanlivá, vyráběla se s přídavkem čerstvého mléka. Teprve po roce 1875, kdy bylo ve Švýcarsku poprvé použito mléko sušené, se stala čokoláda trvanlivým zbožím. Oblibu čokolády zvýšilo také konšování, proces, díky kterému se stává čokoláda mimo jiné měkčí a rozplývá se na jazyku. Kolem roku 1900 se tak stala čokoláda produktem, který byl znám už většině populace. 

Paralelně s neustálým zlepšováním ingrediencí čokolády probíhala také automatizace výroby. Na čokoládové figurky se původně používaly jednotlivé duté formy z pocínovaného plechu. Taková čokoládová figurka ale vyžadovala hodně ruční práce, takže byly čokoládoví zajíčci i vajíčka hodně drahá. 

To se časem změnilo. Ve 20. letech 20. století byla zavedena výroba dutých forem, díky kterým čokoládové figurky citelně zlevnily. Dnes nám to už ani nepřijde, ale zároveň tím skončila původní rozmanitost velikonočních zajíčků. 

Second Hand velikonoční zajíčci?

Před Velikonocemi prý kupujeme dokonce více čokolády než o Vánocích. Německo například vyrábí ročně kolem 220 milionů velikonočních zajíčků. Skoro polovina z nich jde na vývoz. Podobně je na tom také Rakousko, o Švýcarsku nemluvě. Zboží jde do evropských zemí ale také do Severní Ameriky a Austrálie. Dnešní spotřeba čokoládových figurek je tedy obrovská - co se ale stane s těmi, které nikdo nekoupí? 

Mezi lidmi se už roky úspěšně traduje teorie, že se nespotřebované vánoční zboží úspěšně přetavuje a přepracovává na velikonoční (případně naopak). To samozřejmě není pravda. Čokoládové figurky jsou dnes tak oblíbené právě proto, že jsou levné - viz celá jejich historie, zmiňovaná výše. Jejich stahování z prodeje, doprava zpět do továrny, rozbalování, tavení a následné přepracovávání na jiné výrobky … by bylo daleko dražší než výroba nových figurek. 

Recyklace vánoční nebo velikonoční čokolády je tedy mýtem. Zboží, které se nestihlo prodat, bývá většinou doprodávno ve slevách, vyhozeno nebo darování charitativním organizacím. 

 

Zdroje: Wikipedie, de. Lauritsen M., Allen R., Alves JM et.al: Celebrating Easter, Christmas and their related. World Archeology 50, 2018, 2: The Archeology of Celebrations, Euromonitor, 2017

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 18.3.2024 8:00 | karma článku: 23,04 | přečteno: 527x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,96 | Přečteno: 495x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,04 | Přečteno: 673x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,25 | Přečteno: 161x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,23 | Přečteno: 230x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,51 | Přečteno: 289x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

  • Počet článků 986
  • Celková karma 18,61
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.