Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Částicové Zoo - W a Z bosony a slabá jaderná interakce

Vesmír, který vidíme kolem sebe, tvoří jen 4 druhy částic. Říká se jim fermiony. Vesmír se ale neskládá jen z hmoty, jeho součástí jsou také síly, které ji drží pohromadě. Tyto síly jsou přenášeny jinými částicemi, tzv. bosony.

Bosony dostaly svůj název po indickém fyzikovi Satyendra Nathovi Bosem. Na první pohled jsou neviditelné. Jako samostatné částice neexistují. Na malou chvíli se vytváří jen při velice vysokých energiích v urychlovačích,  aby se zase rychle rozpadly na jiné, lehčí částice.

V našem pomyslném částicovém Zoo poletují W a Z bosony (na první pohled nenápadné) kolem vodních nádrží, ke kterým se chodí napít i ostatní zvířata. Když vydržíte na jednom místě a nebudete se moc hýbat, uvidíte jejich kovově blyštivá těla, vznášející se nad vodou. Většinu svého života sice stráví v podobě dravé larvy pod vodní hladinou, o to poutavější je ale jejich zjev, když se z larvy vylíhne dospělá vážka.

Slabá jaderná interakce – jedna z podmínek pro vznik života

W a Z bosony jsou  částicoví bratři, kteří zprostředkovávají slabou jadernou interakci, záhadnou a na první pohled nepříliš aktivní fyzikální sílu.

Hned druhý pohled ale odhalí zajímavou skutečnost. Vesmír, ve kterém neexistuje slabá jaderná interakce neumožňuje vznik života. Díky slabé jaderné interakci se rozpadají neutrony na protony. Její zásluhou se v původním vesmíru uchovalo velké množství vodíku, ze kterého se mohly tvořit hvězdy. Pokud by tato síla neexistovala, nacházela by se hmota v raném vesmíru ve formě helia. Ve vesmíru při jeho vzniku totiž panovala dostatečně  vysoká energie na to, aby se mohla veškerá hmota (vodík) přeměnit na helium. Helium by také mohlo tvořit hvězdy, ve kterých by se spalovalo a ve kterých by se vytvářely těžší prvky. Tato hvězdy by ale byly daleko větší, hmotnější a vysílaly by do okolí intenzivnější záření, které by i ty sebemenší stopy života (v jeho dnešní, organické formě) ve vesmíru „vydezinfikovalo“.

Zatímco je Z boson elektricky neutrální, nese W boson elektrický náboj. Může se vyskytovat ve formě W+ nebo W-.  Obě částice jsou zároveň svými antičásticemi.

V minulé kapitole jsme si povídali o jiné částici – fotonu. Ten zprostředkovává elektromagnetickou sílu, je nehmotný a žije prakticky věčně. W a Z bosony jsou jejich opakem. W boson je relativně těžký, váží zhruba 80x více než proton. Jeho život trvá jen kolem 3x10^-25s. Na rozdíl od elektromagnetické síly má slabá jaderná interakce také omezený dosah. Projevuje se jen do vzdálenosti zhruba 10^-18m, tedy jen  tisíciny průměru protonu. O to zajímavější je fakt, že na samém počátku existence vesmíru, v době, kdy byla teplota vesmíru kolem 10^15 – 10^16 K, byly fotony a W a Z bosony nerozlišitelné – chovaly se stejně, jak se podařilo ověřit při experimentech v urychlovačích.

W bosony

W bosony se účastní většiny procesů jako virtuální částice. Na velice krátkou dobu vznikají z fluktuací vakua a pak znovu zanikají. To jim umožňuje účast i na takových jevech, které nemají dostatečnou energii, aby se při nich vytvořil reálný W boson.

Reálné W bosony se vědcům poprvé podařilo vytvořit v urychlovači v CERNu v roce 1983. Vznikají například při srážkách elektronů s pozitrony. Žijí ale ještě kratší dobu, než jakou fyzici udávají pro jejich virtuální bosonové kolegy - jen asi 3x10^-25s. Poté se rozpadají na lehčí částice. Třetina produktů jejich rozpadu je tvořena leptony, dvě třetiny hadrony (částicemi, složenými ze dvou nebo tří kvarků).

W bosony jsou to, čemu by se dalo říkat čarovné částice. Umožňují interakce mezi leptony i kvarky. Mění přitom jejich náboj a částečně i spin – základní vlastnosti částic. Ze záporně nabitého elektronu tak může emisí W- bosonu vzniknout elektronové neutrino, elektricky neutrální částice.

U kvarků umožňují W bosony druhovou přeměnu (mění jejich „vůně“ - flavours). Pozorujeme ji při radioaktivní „přeměně beta minus“, kdy se v neutronu mění jeden z down kvarků na up kvark a vytvoří tak z neutronu proton. Při této interakci vzniká z neutrálního neutronu pozitivní proton, zákon zachování náboje tedy vyžaduje, aby vyzářený W- boson byl elektricky záporný a nesl  náboj -1. Samotný boson je jen virtuální a rozpadá se na elektron a elektronové antineutrino. Antineutrina se dokazují velice špatně, ale elektrony se projeví jako ionizující beta záření. Odtud pochází i název radioaktivní přeměna beta minus.

Z bosony

 Také Z bosony se podílejí na „čarovné“ přeměně částic. Na rozdíl od W bosonu ale u kvarků nemění jejich „vůni“ (flavour). Zprostředkovávají interakci nejen elektricky nabitých, ale i neutrálních částic. Z bosony jsou svými vlastními antičásticemi. Žijí jen krátce a rozpadají se na 70 % hadronů (částic,  složených z několika kvarků), 10 % elektricky nabitých párů leptonů (pozitron-elektron) a 20 % částic, které nejsme schopni detekovat. U těch se pravděpodobně jedná o neutrina.

Nejpopulárnějším procesem, na kterém se Z bosony podílí, je důkaz slunečních neutrin. Z bosony přenášejí kinetickou energii dopadajících neutrin na neutrony, které se rozpadají na protony a elektrony. Vzniklé elektrony se pak dají zachytit vhodnými detektory. Přítomnost elektronů tak prozradí existenci původních neutrin.

Příště: Částicové Zoo – gluony, vesmírné lepidlo

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 26.5.2016 8:00 | karma článku: 21,49 | přečteno: 583x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,88 | Přečteno: 167x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 16,86 | Přečteno: 200x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Hledání helia v exosférách exoplanet

Kolem hvězd v naší Galaxii krouží velké množství různých planet. Vědci se nyní věnují jejich atmosférám. Nová studie zaznamenala 17 planet s heliovou atmosférou a 40 planet bez ní. (délka blogu 4 min.)

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,27 | Přečteno: 136x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,86 | Přečteno: 177x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,98 | Přečteno: 204x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Integroval se a naučil německy. Útočník z Mannheimu se i tak radikalizoval

4. června 2024  21:08

Šok, který zalil Německo po pátečním útoku v Mannheimu, posiluje ještě jeden fakt. Muž, který...

Tusk varuje, že nad Evropou se stahují temné mraky. Volá po udržení jednoty

4. června 2024  20:39

Na Polskem a celou Evropou se podle polského premiéra Donalda Tuska stahují černé mraky. Řekl to v...

Ukrajinci na Krymu vítězí, udělali z něj smrtící past. Rusové se jim neschovají

4. června 2024

Premium Na Krymu Ukrajina poráží Rusko. Tak zní titulek týdeníku The Economist, který uvádí seznam...

V Beskydech spadlo za pondělní noc 140 milimetrů. Vodohospodáři vypouštějí přehrady

4. června 2024  6:34,  aktualizováno  18:58

Českou republiku v noci na úterý zasáhly vydatné srážky, na mnoha místech hrozila povodeň. Na...

Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...

  • Počet článků 981
  • Celková karma 18,44
  • Průměrná čtenost 1285x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.