Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

Poslední díl malého seriálu o barvách, které se používají v potravinářství, se věnuje průmyslové modré barvě. Získat modrou barvu z přírodních zdrojů není vůbec jednoduché. Problém spočívá mimo jiné také v tom, že barvicí přísady (antokyany) jsou modré jen při určité hodnotě pH - právě té, která se běžně v potravinách nevyskytuje. Průmysl se tedy samozřejmě snažil najít odpovídající náhradu.

Indigokarmín

Jedním z umělých barviv, které se dají použít jako modré potravinářské barvivo (nebo v kombinaci se žlutými barvivy - jako je chinolinová žluť E104 - k barvení do zelena) je indigokarmín. Barvivo dostalo označení E132. Barví potravinu slabě fialově až tmavě modře - záleží na jeho koncentraci.

Využití se zjednodušuje tím, že je barvivo dobře rozpustné ve vodě. Navíc je stabilní při vyšší teplotě, při různých hodnotách pH a nebledne na světle. Navíc nemá žádnou typickou chuť ani vůni, kterou by mohlo ovlivnit vlastnosti výsledného obarveného jídla. Chemickému průmyslu se tedy podařilo vyvinout opravdu zdatné a všestranně použitelné barvivo. Naleznete ho ve sladkostech i nápojích, v pečivu, žvýkačkách atd. Používá se také k barvení dražé a tablet i léků. Kdysi se prý dokonce používalo k barvení tablet Rohypnolu, aby se zabránilo zneužití léku coby KO-kapek. Pokud se taková tableta rozpustila v nápoji, zbarvila se tekutina intenzivní modrou barvou.

Indigokarmín se dnes používá mimo jiné jako pH indikátor. Při pH vyšším než 13 mění barvu na žlutou. To ale v potravinářství není problém - naše jídlo podobné hodnoty pH nevykazuje.

Patentní modř V

… je umělé barvivo, které dostalo označení E131. Název je upomínkou na jeho patentování, které se uskutečnilo už v roce 1888.

Barvivo je dobře rozpustné ve vodě a v alkoholu. Podobně jako u jeho výše zmiňovaného kolegy, se ovšem barva může měnit v závislosti na pH prostředí. Patentní modř V je v kyselém roztoku zelenožlutá a v zásaditém roztoku modrá.

Díky své výrazně modré barvě se patentní modř hodí jako barvivo do cukrovinek, nápojů a různých želé, na velikonoční vajíčka nebo jako barvivo pro medikamenty.

Nevýhodou patentní modři V je její nízká světlostálost. V našem organismu se vstřebává jen málo, není tedy moc toxická. Existuje ale podezření, že může vyvolávat alergie.

Brilantní modř FCF

Posledním z trojice umělých modrých barviv je brilantní modř FCF. Je to červeno modrý prášek, který je dobře rozpustný ve vodě. Je stabilní při vyšší teplotě, takže se dá využít i v potravinářství při zhotovení jídla, které vyžaduje vyšší teploty (pečení).

Podobně jako jeho kolegové ale i toto barvivo reaguje na změnu pH okolního prostředí. S klesající hodnotou pH se struktura barviva mění, což má vliv na ty elektrony, které jsou zodpovědné za barvicí schopnosti.

Klesající pH vyvolává nejprve změnu na zelenou a poté na žlutou barvu. V silně kyselém prostředí nakonec barvicí schopnosti zmizí úplně.

Brilantní modř FCF je považována za neškodnou. Většina barviva je totiž vylučována v nezměněné podobě a v těle se nevstřebává. Pokusy na zvířatech ovšem ukázaly, že se (při použití ve vysokých dávkách) ukládá v ledvinách a lymfatických uzlinách.


Zdroje: lebensmittel-warenkunde.de

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 15.4.2024 8:00 | karma článku: 12,28 | přečteno: 251x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,92 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,43 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 232x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.