Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Anti-Pluto - Orcus a Vanth

Věděli jste, že mají Pluto a Charon … dvojče? Je jím Orcus a Vanth, nacházející se na oběžné dráze kolem Slunce na opačné straně než dvojice Pluto a Charon. (délka blogu 5 min.)

Kuiperův pás, který se nachází za dráhou obří planety Neptun, se někdy srovnává s pásem asteroidů, nacházejícím se mezi planetami Mars a Jupiter. Srovnání ale trochu pokulhává. V Kuiperově pásu se totiž nachází daleko víc materiálu. 

Kuiperův pás

Sluneční soustava je dominována gravitací centrální hvězdy. Když pomineme výjimky, (způsobené vzájemnými srážkami, kdy dostává objekt sekundární rychlost), pohybují se Slunci blízká tělesa rychleji, než objekty vzdálené. Čím vzdálenější je tedy pozorovaná oblast od Slunce, tím pomalejší jsou její tělesa. I tady samozřejmě došlo v průběhu existence naší soustavy k tvorbě větších těles, vzájemné interakce ale nebyly tak časté. Vývoj tu probíhá pomaleji. Vědce fascinuje vzdálená oblast Sluneční soustavy hlavně proto, že se v ní nachází poměrně “mladá” hmota, ze které se kdysi soustava tvořila. 

V Kuiperově pásu se dnes nachází větší množství planetek a asteroidů, které jsou daleko menší než planety vnitřní části soustavy. 

Pluto a jeho status

Obrázek: Transneptunické objekty. Zdroj: Antonsusi, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/LargestTNOs-de.png

Jako první bylo objeveno Pluto, které bylo pojmenováno po římském bohu podsvětí. Od svého objevu 18. února 1930 až do 24. srpna 2006 bylo Pluto považováno za devátou a nejvzdálenější planetu Sluneční soustavy. Poté došlo k předefinování pojmu planeta a Pluto svůj status ztratilo. Jednou z pomyslných kapek, které naplnily pomyslný pohár … byl i objev tělesa Orcus, hlavního hrdiny našeho blogu. Orcus se totiž Plutu nápadně podobá a nachází se na podobné oběžné dráze s tím rozdílem, že se pohybuje na opačné straně Slunce. 

 

Kolem roku 2000 začali vědci objevovat různé objekty, podobné Plutu. Orcus byl dokonce už pátým objevem týmu astronomů složeným z Mike Browna, Chada Trujilla a Davida Lincolna Rabinowitze na Kalifornském technologickém institutu Caltech. Měli k dispozici 1,2 metrový dalekohled na Palomarské observatoři.  Brownův tým postupně objevil objekty jako Quaoar a 2002 MS 4 (2002), Sedna (2003) a Haumea (2003). Poté následoval v roce 2004 Orcus a Salacia, Eris a Makemake (2005) a nakonec Gonggong (2007). 

Orcus

Objev planetky byl oznámen 19. února 2004. Nejprve dostala označení 2004 DW a později planetka číslo 90482. Připomeňme si,  že v té době mělo Pluto ještě status planety a tak se mohlo uvažovat o tom, že i jeho “dvojče”, pohybující se na opačné straně Slunce dostane podobný status. To se ovšem zdálo astronomům už příliš “divoké”. Netrvalo dlouho a záležitost vyřešili tím, že Pluto ze seznamu planet vyřadili. 

Nakonec dostala planetka název Orcus. V mytologii je to jedno z několika jmen pro boha podsvětí, stejně jako Pluto. 

Jeden oběh kolem Slunce trvá objektu 246 roků. Pohybuje se po eliptické dráze, podobně jako například Merkur (nebo samotné Pluto). V nejbližším bodě se přiblíží Slunci na třicetinásobek vzdálenosti Země, v nejodlehlejším bode je 48x vzdálenější než naše planeta. Oběžná doba kolem Slunce se podobá oběžné době Pluta a stejně jako Pluto se nachází v rezonanci s Neptunem. Zatímco Neptun oběhne Slunce 3x, oběhnou ho Pluto i Orcus 2x (rezonance 3:2).

Zpětně byl Orcus identifikován na fotografiích z 8. listopadu 1951, které byly rovněž pořízeny na Palomarské observatoři. To pomohlo zlepšit výpočet jeho dráhy. Věnovali se mu pak další vědci a pozorovali ho například pomocí Hubblova teleskopu nebo vesmírného teleskopu Herschel. Více než 500 různých pozorování nám dnes dovoluje udělat si obrázek nejen o jeho oběžné dráze, ale dokonce i o jeho složení. 

Orcus je středně velký objekt, jeho průměr se odhaduje na zhruba 1000 km.  

Na jeho povrchu se nachází vodní led. Vědce zaujalo, že se jedná o krystalický vodní led - krystaly totiž na podobných tělesech nečekali. Orcus nemá žádnou významnou atmosféru, takže jeho povrch není chráněn před kosmickým zářením. Je to právě vliv kosmického záření, které rozbíjí krystalickou strukturu a vytváří z ledu neuspořádanou amorfní variantu. Pokud povrch Orcu obsahuje led v krystalické formě, musí se jednat o poměrně čerstvý led (pokusy naznačují, že si může uchovat svou krystalickou strukturu v průběhu mnoha set milionů let), tedy půjde nejspíše o led, který se na povrch dostal působením kryovulkánu. Znamenalo by to, že uvnitř Orcu dochází k tavení materiálu. 

Spektrální vlastnosti (tedy vlastnosti odraženého světla) připomínají Pluto. Na povrchu vědci našli také menší množství methanu, ethanu a čpavku. Právě čpavek by mohl být iniciátorem tavení v nitru Orcu, předpokládají vědci. Povrch Orcu se mimochodem velice podobá Charonu - který je souputníkem Pluta. 

Vanth

Podobně jako Pluto má i Orcus společníka. V roce 2007 to zveřejnil Mike Brown se svým týmem. Tento měsíc má průměr odpovídající polovině průměru Orcu. Je od něj vzdálený kolem 9000 kilometrů. Jeden oběh trvá zhruba 9,54 dne. Pojmenován byl podle Vanth, démonky, která v mytologii ukazovala zemřelým cestu do posmrtného života. Podoba s názvem Charonu jistě není náhodná… 

O Vanth se zatím moc neví - vědci předpokládají, že by měla mít podobné vlastnosti jako Orcus. Má ovšem trochu červenější barvu - není tedy vyloučeno, že nás v budoucnosti čekají další zajímavé objevy. 

 

Zdroje:https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2011/10/aa17486-11/aa17486-11.html, https://www.aanda.org/articles/aa/abs/2010/12/aa14296-10/aa14296-10.html

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 12.1.2023 8:00 | karma článku: 21,00 | přečteno: 282x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.