Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pane Lipavský, na MZV cosi smrdí

Přes nevůli prezidenta Zemana se ministr Lipavský ujal své funkce. Musím ale otevřeně přiznat, že k jeho působení na MZV jsem značně skeptický.

Nejprve krátké konstatování - Pirátská strana měla před volbami dlouhou dobu značnou podporu veřejnosti, protože pro mnoho voličů (zejména mladších) představovala šanci na změnu. Voliči věřili v nový „svěží vítr“ a konec špinavých politických obchodů. Piráti totiž nebyli standardní politickou stranou s tuhou disciplínou, ale spíše stranou politických idealistů a radikálů (viz jejich volební heslo „Pusťte nás na ně“). Bohužel ale už před volbami začali svým pragmatismem postupně poněkud splývat s ostatními politickými stranami. Jak to dopadlo (i kvůli antikampani hnutí ANO), všichni víme. Nechtějí-li proto Piráti skončit jako Věci veřejné, které byly ve vládě jen cca dva roky a pak zmizely v propadlišti dějin, pak musí opět získat důvěru svých sympatizantů. Dle mého názoru to znamená se opět „radikalizovat“ a zejména dělat poctivou politiku.

Jan Lipavský se stal zaminirem především proto, že i přes volební debakl Pirátů dodržel STAN koaliční smlouvu a premiér Fiala neustoupil tlaku prezidenta Zemana. Prvním očekáváním proto bylo, že stejně poctivě a neústupně bude jednat i Jan Lipavský, na MZV nastaví nová férová pravidla a vyčistí ho od kariéristů z ČSSD, která za ministra Zaorálka, Petříčka a Kulhánka zkolonizovala Černínský palác. Ministr totiž odpovídá i za vnitřní chod svého úřadu, nikoliv pouze za výstupy vně úřadu. Politickým náměstkem se navíc stal Ing. Martin Dvořák (STAN), který dlouhá léta na MZV pracoval a který také konstatoval, že "pod vedením ČSSD se na MZV dostala spousta lidí, která by tam být neměla". Je tedy pouze na ministru Lipavském, zda se aktivně bude chtít podílet na zlepšení poměrů na MZV nebo to nebude řešit....

Zatím se ale spíše zdá, že se poměry na MZV nezlepší. V posledním blogu jsem psal o těžko uvěřitelných nálezech NKÚ na MZV a absurdním vysvětlení tiskového odboru. Před pár dny pak byla zveřejněna informace o brzkém odjezdu Adama Vojtěcha na připravenou „trafiku“ do Finska. Protože hned po volbách avizoval právě ministr Lipavský, že je A.Vojtěch pro něho ve funkci velvyslance neakceptovatelný, znamená to jen další poškození důvěryhodnosti Pirátů (viz poslední odstavec).

Proč mně ale osobně tak vadí osoba A.Vojtěcha na pozici velvyslance? Především proto, že Adam Vojtěch je symbolem naprostého selhání v době koronaviru a morální viník za tisíce mrtvých, navíc je k smíchu většině národa jako neschopná a poslušná loutka A.Babiše. Jen opravdový fanatik nevnímá jeho selhání a chaos během koronakrize - počínaje jeho "slavným" komentářem" pro idnes, přes jeho zhroucení a rezignaci kvůli nepřipravenosti na začátek druhé vlny a konče dosti trapným comebackem. Morálních selhání je samozřejmě více a většinu jsem uvedl v jednom ze svých blogů.  Důležitým faktem je i naše předsednictví v EU, kdy bude o to více důležité, aby byl velvyslanec zkušeným diplomatem a nikoliv jeho parodií.

Myslím, že Jan Lipavský asi poněkud podceňuje náladu většiny veřejnosti, která už jeho jmenování konspiračně brala jako součást jakési špinavé zákulisní dohody.  Může tak brát vyslání A.Vojtěcha jako důkaz, že Jan Lipavský "políbil prsten" a na MZV opravdu cosi smrdí.... 

Autor: Ivan Chválny | pondělí 7.2.2022 4:14 | karma článku: 16,66 | přečteno: 917x
  • Další články autora

Ivan Chválny

Český Absurdistán aneb Babišova posedlost komprem

Andreji Babišovi se podařilo získat opět značnou mediální pozornost mailem s úkolem získat citlivé údaje o členech rodiny ministra Lipavského. Proč ale jsou všichni tak "překvapeni a rozhořčeni", když vlastně nejde o nic nového?

13.3.2024 v 15:50 | Karma: 40,75 | Přečteno: 4002x | Diskuse | Politika

Ivan Chválny

Český Absurdistán a dehonestace prezidentského úřadu

Po prezidentu Havlovi, který byl spisovatelem absurdních dramat, jsme měli nyní prezidenta, který absurdní hry sám režíroval a často v nich i vystupoval v hlavní roli. Prvně jmenovaného nám svět záviděl, toho druhého již nikoliv.

9.3.2023 v 3:59 | Karma: 41,37 | Přečteno: 6959x | Diskuse | Politika

Ivan Chválny

Proč nebudu volit A. Babiše

Protože J. Čumpelík neotevřel diskuzi pod svým blogem "Přes 7 let urážek. Omluví se dnes někdo z nich Andreji Babišovi a jeho rodině?", budu svůj názor prezentovat samostatným blogem.

11.1.2023 v 13:14 | Karma: 34,32 | Přečteno: 1222x | Diskuse | Politika

Ivan Chválny

Jak (ne)funguje státní správa aneb zpráva NKÚ o hospodaření MZV

Jako občané máme zákonem danou povinnost platit daně, z nichž je následně financován provoz státu, resp. jeho úřadů. Tyto úřady pak musí s penězi daňových poplatníků hospodařit "s péčí řádného hospodáře". Je tomu tak ale skutečně?

28.1.2022 v 3:09 | Karma: 22,59 | Přečteno: 433x | Diskuse | Politika

Ivan Chválny

Vánoční poselství aneb "Zeman is back"

Dnes jsme měli možnost slyšet již devátý vánoční projev prezidenta, který splnil oba prvky – prvek očekávání i prvek zklamání. Je ale pravdou, že většina národa už od prezidenta mnoho neočekávala, a tak ani nebyla příliš zklamána.

26.12.2021 v 17:41 | Karma: 25,01 | Přečteno: 834x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Ukrajina bojuje za bezpečnost Evropy, řekl Fiala. Vidí ji v budoucnu v NATO

16. července 2024  5:50,  aktualizováno  15:15

Aktualizujeme Na společné jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny. „Ukrajina statečně...

Policisté pátrali po mladém cizinci, našli ho utonulého v hostivařské přehradě

16. července 2024  15:12

Ve vodní nádrži Hostivař utonul pětadvacetiletý muž. Policisté i hasičští potápěči po něm několik...

VIDEO: Ohořelé tanky, brečící Rusové. Ukrajinci natočili „silnici smrti“

16. července 2024  15:05

Třicet kilometrů severně od Charkova najdeme místo, které si vysloužilo označení „silnice smrti“....

Metsolaová dál povede europarlament, místopředsedkyní chce být Dostálová

16. července 2024  8:53,  aktualizováno  14:57

Maltská europoslankyně Roberta Metsolaová z lidovecké frakce EPP obhájila post předsedkyně...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 22
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1863x
Zajímá mě veškeré dění ve společnosti, zejména pak politika a fungování státní správy, ve které jsem 30 let pracoval. Věřím v lidskou slušnost a jen těžko se vyrovnávám s lidskou hloupostí spojenou s arogancí a beztrestností při porušování zákonů.

Seznam rubrik