Jak (ne)funguje státní správa aneb zpráva NKÚ o hospodaření MZV
Nikdo nemůže zpochybnit fakt, že státní správa je pro existenci státu nezbytná. Pro její správné fungování je však třeba dbát na její hospodárnost, efektivitu a účelnost. Je proto úkolem vlády nastavit její fungování tak, aby plnila úkoly, které jí ukládá zákon, a přitom zbytečně neplýtvala finančními prostředky státního rozpočtu. Pro kontrolu hospodaření státní správy s majetkem státu existuje nezávislý orgán, kterým je Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho zprávy z provedených kontrol by proto měly být brány s maximální vážností nejen ze strany kontrolovaných úřadů, ale i vlády a samozřejmě občanů.
Pojďme se tedy blíže podívat na celkem nenápadnou zprávu o závěrech namátkové kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu na MZV, které patří k nejprestižnějším státním úřadům. Zpráva byla zveřejněna v médiích na konci roku a lze na ní dokumentovat, jak to asi reálně vypadá s hospodařením státní správy. Kontrola NKÚ se zaměřila především na budovy našich ambasád v zahraničí, autoprovoz MZV a relativně nízké výdaje na repatriace občanů po začátku covidové pandemie na jaře 2020. Sehnal jsem si celý text zprávy NKÚ (kontrolní akce 21/01) a bylo to skutečně výživné čtení.
Co tedy kontrola NKÚ zjistila v agendě autoprovozu? Lze asi pochopit nějaké menší formální chyby, hlava mi ale nebere, k jakému účelu MZV v ústředí potřebuje nový terénní vůz VW Amarok za 1,4 mil. Kč. A tady je jedna z příčin neefektivního fungování státní správy. Hovořil jsem totiž před nedávnem s úředníkem z MF, který mně potvrdil, že ministerstva de facto mohou použít přidělené finanční prostředky na cokoliv, pokud se vejdou do schváleného rozpočtu. Princip účelnosti tak prakticky nelze kontrolovat.
Druhou "pozoruhodností" kontroly autoprovozu MZV pak bylo zjištění, že kompetentní pracovníci MZV nebyli schopni předložit podklady k hospodaření se služebními auty za roky 2017, 2019 a 2020 a zdůvodňovali to napadením počítačového systému v roce 2019. To už asi bylo dost silné kafe i pro NKÚ, který ve své kontrolní zprávě zdůraznil absurditu vysvětlení MZV, že není schopno předložit doklady ani z roku 2020, ačkoliv zmíněné napadení systému se stalo již v r.2019 (!). Zkusme si představit, že by kontrola z finančáku přišla do soukromé firmy a podnikatel zkusil podobné vysvětlení. Co by asi následovalo - mastná pokuta nebo rovnou zajišťovací příkaz?!
Také ke stavu našich ambasád v zahraničí je zpráva NKÚ značně kritická. V prvé řadě konstatuje až neuvěřitelné termíny odkladů rekonstrukcí našich ambasád ve dvou z nejprestižnějších zemích (Německo a Spojené státy), kdy ta v Berlíně už je naplánována 21 let a ve Washingtonu 14 let. Určitě mohou existovat objektivní důvody, proč mohlo dojít k odložení rekonstrukce, těžko ale lze pochopit odklad o 20 let (!).
Neuvěřitelně a až hororově pak zní popis stavu objektu naší Stálé mise při OSN v New Yorku, kde počítá MZV s rekonstrukcí od roku 2013. Budova je v havarijním stavu – Prohlídky ukázaly, že v ní například padají okna, vyskytují se v ní myši a švábi či trpí poruchami elektroinstalace. I přesto MZV s rekonstrukcí ani po sedmi letech nezačalo. Výdaje na údržbu a opravy přitom v letech 2016 až 2020 dosáhly 32 milionů korun. Opravdu takto má vypadat "péče řádného hospodáře"?
Absurdní je opět vysvětlení MZV, že „investiční akce jsou prováděné v zahraničí a jejich obtížnost je tedy vysoká“, což je výmluva na úrovni žáka páté třídy ZŠ.... Přece právě proto existuje MZV a stát v něm zaměstnává pracovníky s touto pracovní náplní. Pokud dotyčný úředník na svou agendu nestačí, tak má být odvolán a na jeho místo jmenován někdo schopnější.
Není to ale ojedinělý problém, stačí jen vzpomenout na rekonstrukci Českého domu v New Yorku. Tu MZV začalo v roce 2003 a místo plánovaného jednoho roku skončila až za 5 let s tím, že oproti původnímu rozpočtu 245 mil. Kč byl konečný účet o půl miliardy vyšší. Pochybuji, že by trojnásobné navýšení ceny skousl soukromník, který na rozdíl od státní správy by si musel na takové navýšení investice nejdříve sám vydělat...
Tristní je pak také zjištění NKÚ, že MZV dokonce ani nesplnilo nařízené opatření k odstranění nedostatku v oblasti pronájmů majetku z kontroly v r.2016. Jaký ještě jiný důkaz kdo potřebuje, aby pochopil, jak (ne)funguje státní správa, když se během pěti let MZV neobtěžovalo napravit zjištěné nedostatky? A opět přidám tradiční otázku - může si snad dovolit také podnikatel podobně ignorovat nařízení úřadů?!
Nemá smysl rozebírat do detailů závěry NKÚ, stačí pouze ocitovat to zásadní „Byly zjištěny významné nedostatky snižující účelnost a efektivnost vynaložených peněžních prostředků státu…..Některé investiční akce byly v rozporu s rozpočtovými pravidly a dokumentací…Také při pořizování a využívání služebních vozidel nevynaložilo MZV peněžní prostředky státu účelně, efektivně a v souladu s právními předpisy.“
Přidám ještě svůj názor, jak byli svými nadřízenými potrestáni kompetentní úředníci na MZV za zjištěná pochybení. Na 99,9 % naprosto nijak. Nikdo nebude sankcionován (natož odvolán ze své funkce) a naopak pravděpodobně ještě obdrží odměnu za práci „nad rámec svých pracovních úkolů“ při této kontrole. Tak to totiž ve státní správě chodí - dnes podržím já Tebe, zítra zase Ty mě.
Jak je ale možné, že se tak závažné nedostatky objevují na ministerstvu, které by mělo být elitou? Dříve tomu tak opravdu bylo, ale dnešní realita je již zcela odlišná. Příčiny je třeba hledat tam, kde je vidí i dlouholetý pracovník MZV a dnes politický náměstek Martin Dvořák. Zejména v tom, že "pod vedením ČSSD se na MZV dostala spousta lidí, která by tam být neměla".
Pro toto tvrzení existuje jasný důkaz právě v osobě ředitele odboru správy majetku, který miliardový majetek státu v zahraničí spravuje. Tím se totiž v roce 2015 stal mladý člen ČSSD bez jakýchkoliv potřebných zkušeností, kterého na MZV přijal a do této pozici jmenoval ministr Zaorálek. Kromě svého jmenování na sebe hned po nástupu upoutal pozornost novinářů nákladným výletem do Afriky, kam vyrazil spolu se svým soukmenovcem z Klubu mladých sociálních demokratů. Co je ale ještě zvláštní, že oba státní úředníci i přes své náročné funkce zvládli v roce 2018 (neúspěšně) kandidovat za ČSSD v komunálních volbách. Lze se pak ještě vůbec divit nekvalitní práci na MZV, kterou prokázala kontrola NKÚ?!
A konstatování na závěr – NKÚ splnila úkol a provedla kontrolu, MZV „vysvětlilo“, že vlastně nikdo za nic nemůže a občana to skoro nezajímá, protože daně platit musí a nehospodárnost státní správy jakoby ani nebyl jeho problém. Prostě vlk se nažral, koza zůstala celá a život jde dál..
Ivan Chválny
Český Absurdistán aneb Babišova posedlost komprem

Andreji Babišovi se podařilo získat opět značnou mediální pozornost mailem s úkolem získat citlivé údaje o členech rodiny ministra Lipavského. Proč ale jsou všichni tak "překvapeni a rozhořčeni", když vlastně nejde o nic nového?
Ivan Chválny
Český Absurdistán a dehonestace prezidentského úřadu

Po prezidentu Havlovi, který byl spisovatelem absurdních dramat, jsme měli nyní prezidenta, který absurdní hry sám režíroval a často v nich i vystupoval v hlavní roli. Prvně jmenovaného nám svět záviděl, toho druhého již nikoliv.
Ivan Chválny
Proč nebudu volit A. Babiše

Protože J. Čumpelík neotevřel diskuzi pod svým blogem "Přes 7 let urážek. Omluví se dnes někdo z nich Andreji Babišovi a jeho rodině?", budu svůj názor prezentovat samostatným blogem.
Ivan Chválny
Pane Lipavský, na MZV cosi smrdí

Přes nevůli prezidenta Zemana se ministr Lipavský ujal své funkce. Musím ale otevřeně přiznat, že k jeho působení na MZV jsem značně skeptický.
Ivan Chválny
Vánoční poselství aneb "Zeman is back"

Dnes jsme měli možnost slyšet již devátý vánoční projev prezidenta, který splnil oba prvky – prvek očekávání i prvek zklamání. Je ale pravdou, že většina národa už od prezidenta mnoho neočekávala, a tak ani nebyla příliš zklamána.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Zvon Staroměstské radnice nepřežil válku, teď jeho části představí výstava
Muzeum Prahy připravuje výstavu o zvonu Staroměstské radnice, který byl zničen při Pražském...
Hraběnka plnila bulvár, maršál utíkal v pyžamu. Příběh vládců českých lesů
Bojovali se Švédy i s Napoleonem, sloužili Bohu a vlasti jako ministři a arcibiskupové, ale plnili...
Zemřel horolezec Jan Červinka. Účastníkovi himálajských expedic bylo 94 let
Zemřel horolezec Jan Červinka, který patřil k účastníkům důležitých národních a státních expedic do...
Dodávka na Vsetínsku srazila dítě na odrážedle, utrpělo život ohrožující zranění
Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku srazila po poledni dodávka dítě jedoucí na odrážedle. Bylo...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 22
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1865x