Nechápu, za co lidi utrácejí
Nechápu, co lidi pořád tak ve velkém nakupují, že musí šetřit a kupovat šunty. A protože „podle sebe soudím tebe“, říkali jsme si, co děláme vlastně dobře, že žádné dluhy kromě hypotéky na bydlení nemáme. Nevíme, jestli jsme lakomí, nebo skromní, anebo – a co by bylo zvlášť zajímavé zjištění – že bychom snad byli bohatí??!!!!
Oba máme práci. Bydlíme v Praze, takže když člověk chce, tak pracuje. Živíme vlastně dva byty. V jednom bydlíme, na druhý splácíme hypotéku a bydlí v něm tchýně. Koupili jsme jí malý byt a ona nám nechala ten velký (no, velký, prostě krásných 76 metrů). Tento velký byt jsme zrekonstruovali – za půjčku ze stavebka. Hypotéka+splátka dluhu na stavebko+energie v našem bytě+pojistky+důchodové spoření+další spoření na druhém stavebku+internet+telefony, to jsou náklady.
Možná jsme podle statistik bohatí. Bereme lehoulince naprůměrné platy. Čili žádné statisíce. Na náklady padne zhruba jedna výplata. Z druhé žijem. A půlku z ní ušetříme. Co teda děláme, že všecko máme a nic nám nechybí a jsme v pohodě??? No, tady by manžel možná namítal, že těch třítýdenních cest po Americe by mohlo být víc:), ale to je ono – utratíme to, co máme, na nic si nepůjčujeme.
Když jsme se vzali, byt jsme si vybavili za svatební dary a pár desítek tisíc. Věci nezničíme a když, tak nekupujeme nějaké dyzajnové výstřelky, ale věci, u kterých se počítá s tím, že je oškrábe kocour nebo poblijou děti, 10 let to vydrží a pak se holt pořídí nové. Čili už čtyři roky s válíme po stejné sedačce a posteli, na stejných židlích u stejného stolu a voda teče ze stejných baterií. Takže do bytu nic necpeme, když nepočítám nové žaluzie, když ty extra staré mi už fakt lezly na nervy. OK, nové žaluzie do půlky bytu, 5 tisíc.
Elektronika? Taky žádná extra útrata. Televize je ty čtyři roky stará, tehdy stála asi 12 tis i se stolkem. Hokej a pořady o Yellowstonu jsou na ní pěkně vidět a zprávy slyšet, víc neočekáváme. Počítač? Tak nějak se udržuje při smyslech, občas se do něj něco koupí od pětikila do dvou tisíc. Telefony? Já jednou za 7 let jeden za 1500, manžel jednou za pět let jeden za 5tis. Nějaké hifi soustavy a domácí kina – nevedeme, nezajímá. Vedeme přehrávač DVD za 700 korun, v provozu je průměrně jednou za kvartál:) Takže na tohle si taky nepotřebujeme půjčovat.
Kultura? Divadlo, kino, hokej, fotbal. Do hospody manžel s bídou 2x za měsíc, já 2x na koktejl do kavárny, kterou provozují postižení – jinam nechodím, všude je smrad z cigaret. Takže nepropijem, neprohulíme. Alkohol doma nepijeme. Přesto nám ho lidi k narozeninám nosí, nám to pak tady hnije v baru, dokud to zase někomu nedáme:) Jezdíme rádi na výlety po okolí, hrady, zámky, turistické zajímavosti. No, sportu moc neholdujeme;-), ale akvaparky máme rádi.
No a tady jsme u prvního kamene úrazu. Nehulíme, nechlastáme. Když se podívám na ulici kolem sebe, každý druhý kouří. Když vytáhne krabku za den, to je 80,-, to je za měsíc přes 2 tis. Když kouří oba, 4 tisíce. Je prý zvykem doma pít víno. Vím o lidech, kteří si každý večer otevřou flašku. Řekněme za kilo – to jsou 3 tisíce za měsíc. Myslím, že jedny z největších zdrojů úniku peněz jsou alkohol a cigarety!
Pak živíme kocoura. Když nepočítám oškrábanou sedačku a díry do tapet, tak sežere za den kočičí maso za cca 12,-, granule tak za 5,- a za měsíc pročurá kočkolit za 220,-, tj. kocour nás stojí cca 600,-. Kocoure, tebe je lepší šatit než živit:)
Z těch sportů tak leda bruslení. Máme každý brusle. Asi tak 6 let staré, slušné. Když na to přijde, jdeme bruslit do Letňan nebo na takový ten dřevěný stadion u Vltavy. Pravda, nemáme žádná kola (nemáme je kde skladovat a není tady kde jezdit), kolečkové brusle, lyžařskou výstroj. Já lyžování nemusím a na manžela nejsou lyžařské boty:), takže nejsem nucena jezdit na hory, kde mě to nebaví.
Jídlo. U jídla na peníze nekoukáme. Neživíme se sice uzeným lososem po kilech, ale když chci tuňák, koupím si ten nejlepší. Když chci šunku, koupím si tu nejkvalitnější. Stejně tak všechny uzeniny, pečivo, sýry, mlíko, jogurty, ovoce, zeleninu, maso, prostě co chci, to si koupím. Odmítám jíst odpadky, odkrojky a zbytky s prošlou exspirací, nejíme špekáčky z růžové mouky ani těstoviny bez vajíček. Přes týden máme k obědu meníčka v restauracích, o víkendu většinou vaříme doma.
Kosmetika. Parfém Chanel body fluid jsem si koupila před 6 lety na letišti ve Francii a od té doby ho mám a je ho zatím půlka. Manžel parfémy nenávidí, nic by si na sebe nenandal:) Já zas nenávidím malovátka na obličej, takže darovaná řasenka mi uschla a jednu rtěnku mám několik let – asi ji vyhodím, možná už je shnilá;-) Takže jen běžné sprchové gely, běžné šampony, deodoranty. Můj krém na obličej, aby se mi nescvrkávala kůže. Opět – nic extra. Když vídám lidi, kteří jsou schopní koupit si vodu ve spreji na obličej, dvě deci za 400, tak mě omývají.
Oblečení. Nikdy jsme nic nekoupili u asijského stánku. Radši si koupím jedny ponožky za 90,- a mám je dva roky, než jedna za 20,- a mám je na měsíc. A to platí pro veškeré oblečení. Oblečení nezničíme. Boty taky ne, takže tenisky mám já na tři a více let, manžel na dva roky. Stejně tak všechny ostatní boty. Opět nic extra. Na nějaké modely a značky moc nedáme, ke stánku bych pro boty nešla, ani za ně v obchodě nedala víc jak 1500.
Doprava. Auta máme služební, řádně zdaněná a krvavě placená. Nicméně asi vyjdou pořád levněji než auto soukromé. Firma mi auto prostě dala a jsou daná pravidla, jak je používat. Ta dodržuju, je to benefit, jsem v pohodě. Někdy je mi to až blbý, že si můžu jet, kam chci, pokud to není každý týden k moři, ale jak říká kolegyně – to máš za to, že ses ve škole dobře učila:) Služební auto ale brzo vrátím (půjdu na mateřskou) a protože to bez auta nejde, tak si koupíme vlastní. Ovšem nikoliv na dluh, ale tak říkajíc keš. Žádné SUV Dodge Durango to nebude, ale na nákup, na výlet na Karlštejn a se svištěm na očkování bude stačit.
Zdraví. Mám lupénku a kupuju si na to masti s konopím. Vydrží dlouho, takže za měsíc tak za kilo. Jinak jsme zdraví. Nekupujeme nic na hubnutí, proti stresu, na spaní, na orgasmus, na játra, proti slepotě. Teď jsme ale neprozřetelně vlezli k zubaři a tam to vypadá špatně, tam to bude drahé. Já zatím za 3tis a ještě není konec, manžela odhaduju tak na 10tis a více. Ale to máme za to, že tam nejdem 10 let, takže si za to můžeme sami a nemůžeme brečet. Taky beru nějaké vitamíny na výživu budoucího sviště. Beru je, když si na to zrovna vzpomenu;-)
Nejraději cestujeme. Nejraději po severní Americe. Byli jsme tam zatím 2x a máme naplánovano ještě asi tak 5 okruhů, které bychom chtěli v životě udělat:) Jeden takový zájezd vyjde tak na 80tis a více, takže žádná láce. Ale než bychom jeli nějak v létě na 14 dní válet se na pláž třeba do Řecka za 40tis, tak to radši jeden rok nikam a druhý rok okruh Texas-Florida! Jenže někam jet skoro pořád chceme, tak bereme za vděk Evropou;-) Takže se do té Ameriky už dva roky nemůžeme dostat! Ano, mohli bychom si na to půjčit, ale protože máme všech pět pohromadě, tak si na to nepůjčíme.
Kupujeme knížky. Docela dost. Manžel čte tlusté, anglicky psané romány o špionech. Já čtu kde co, v rodném jazyce;-) Knihy se nám doma hromadí. Jednou přijde okamžik, kdy půjdou do antikvariátu nebo do sběru a oba si pořídíme průkazku do knihovny!
Takže znovu – za co lidi utrácejí?? Za to, co my nemáme? Za elektroniku, telefony, sportovní vybavení, drahé značkové věci? To by ovšem nekorespondovalo s tím, co říkal ten pán – že lidi kupujou levné věci a šetří. Takže problém je asi někde jinde!
Osobně si myslím, že lidi vrážejí zbytečné peníze do zbytečných věcí. Především do chlastu a cigaret. Pak do laciných šmejdů, u kterých si myslí, že ušetří, ale ve finále ty šmejdy kupují opakovaně, takže je vyjdou podstatně dráž. Pak jsem si taky všimla, že lidi kupujou naprosté kraviny typu laciné časopisy o ničem – stará paní u trafiky, a to máme Rytmus života, Pestrý svět, Veselý život, Katka, Klaudie, Tina, Vlasta, Blesk, Aha, dvoje cigarety, 400korun, nojo, paní, ale nějakou radost v tom životě musíme mít, že jo! Další pitomosti jsou věci z reklam – od vůní do wc přes prášky na hubnutí až po „úžasné“ přístroje na kdeco od hubnutí až po strouhání cibule.
Asi jsem nevyřešila původní otázku, jestli jsme lakomí, skromní, líní, nebo bohatí. Možná od všeho trochu. Ale víte co? Hlavně, že nemáme na krku exekutory a že jsme šťastní:)
Zuzana Čekalová
Jak jsme ve frontě v Tesku uctili Václava Havla
Opřela se do francouzských berlí a do kapsy napcala vypadávající šálu. „Já chtěla zaplatit tím kuponem, co mi dcera dala k vánocům, osm stovek, pane, osm stovek! A víte, co mi řekla? Ta u tý pokladny? Že prej ty kupony neberou, že je pokladna nezná! Osm stovek! Dárkovej kupon, tady koupenej, a pokladna ho nezná? Já tady budu stát a budu čekat, protože tohleto si přece nenechám líbit!“
Zuzana Čekalová
ONI, ti všemocní tam nahoře. Kdo vlastně???
„O tohle by se měli postarat, to takhle nejde.“ „Tu cestu by měli opravit, ty díry jsou hrozné.“ „To je tak drahé, to by měli nějak regulovat.“ Taky jste to už někde slyšeli? Nebo variaci na toto téma? Já to slyším často. A vždycky se toho navrhovatele ptám: „A kdo teda by to měl udělat? Kdo jsou ti ONI“? Navrhovatel často znejistí a zjistí, že neví. Prostě ONI, ti, co se o TO starají. Kdo ONI? A o CO se starají?
Zuzana Čekalová
Etika pouličních prodejců – před nemocnici ne!
V poslední době musím bohužel častěji než jindy docházet k lékaři. Vyprávění o tom, že v březnu zavoláte k lékaři, že vás bolí noha, zda by se vám na to nemrknul a on řekne Jasně, nejbližší termín máme v červenci, teď opominu. Ale má to souvislost – když se v tom březnu objednáte na červenec, tak máte dvě možnosti – buď vás bolest přejde, nebo se zhorší natolik, že pak lékař na vás křičí Proč jste nepřišla dřív?? Jsem případ něco mezi – noha bolela tak příšerně, že jsem nevyčkala do termínu objednání, ale šla na pohotovost už v květnu... Dřív jsem nepřišla proto, že jaksi nebylo kam, leda na tu pohotovost, že ano. A tak tam pak musíte furt, protože stav se za těch pár měsíců dost zhoršil. No, ale takový je systém.
Zuzana Čekalová
O zraněné kobře aneb Domácí komunikace
Čím dál tím víc jsem přesvědčená, že nejmenší územní jednotkou, kde se používá unikátní komunikační jazyk, není stát, ani oblast, ani město, ani městská část, ale každá rodina. A jsem si jistá, že k tomu přispívají děti v rodině obsažené. Každé dítě, když se učí mluvit, si zjednodušuje slova tak, aby se mu dobře vyslovovala. Spousta těch nejroztomilejších slov pak přijmou dospělí a začnou je používat i mezi sebou. Zkomoleniny pak přispívají k jakémusi ještě intimnějšímu sblížení nejbližších lidí. Veselo může být, když se pak tyto zkomoleniny tak zautomatizují, že je použijeme i mimo rodinu. Tuto situaci pak dělíme na dva děje podle toho, jestli naším partnerem v hovoru je kamarád, nebo naprosto cizí člověk. Kamarádovi to zajisté vysvětlíme, ten se zasměje a je to. Cizí člověk si nejdříve myslí, že špatně rozuměl a když mu zkomoleninu zopakujete, pojme podezření, že jste asi cvok.
Zuzana Čekalová
Česko-moravské jazykové bariéry 3 – baňka, sáček a Ledavé navene
Vracím se opět k oblíbenému seriálu o intrastátním dorozumívání. Vztahy a jazyky se vyvíjejí a je dobré mapovat vývoj vztahů pro budoucí generace. Při pobytu v jiných než rodných končinách je dobré se sice asimilovat, ale taky si zachovat něco ze svého původního naturelu, a to i přes to, že to může vést k nedorozuměním.
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec
Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi...
Díry na nebi zaujaly nejen meteorology. Tvoří se za vzácné shody okolností
V Česku se objevil vzácný jev, otvory v oblačnosti, který meteorologové odborně nazývají jako...
Ukrajina podnikla dosud největší útok na Rusko. Udeřila až 1100 kilometrů od hranic
Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly uvedly, že v noci na úterý uskutečnily svůj dosud největší vzdušný útok...
Stává se z toho daň z internetu, kritizuje Nacher placení ČT i za mobil
Souboj o zvýšení měsíčních poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas míří do finále. Poslanci...
Úředníci v Ústeckém kraji vyrazí do restaurací na kontrolu plynových topidel
V Ústeckém kraji začnou ve středu mimořádné kontroly restaurací v souvislosti s tragickým požárem v...
Analytik/Analytička – Oddělení analytické chemie
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 50
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4179x