Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rakušan bez cenzury aneb černý humor po mafiánsku

Ministr vnitra Vít Rakušan osvědčil smysl pro černý humor, když bezprostředně po rozsudku Ústavního soudu ve věci vládní cenzury nepohodlných webů oznámil spanilou jízdu českými luhy a háji s besedami "Bez cenzury"

Smutnou kapitolu do kroniky svobody českého veřejného prostoru napsal po rozsudcích Městského soudu a Nejvyššího správního soudu také Ústavní soud, když vyztužen takovými charaktery jako je pan Baxa zamítnul /1/ návrh na ochranu před nezákonným postupem v rámci upření práva na svobodný přístup k informacím. Jedná se o známou kauzu, kdy vláda vyzvala doménu CZ.NIC a mobilní operátory k zablokování webů, na kterých se objevovaly pro vládu politicky nevhodné články a názory.

Mezi největší perly v odůvodnění rozsudku patří tvrzení, že prý aby úkon veřejné moci mohl být nezákonným, musel by být namířen proti jednotlivci. Z toho logicky vyplývá, že je-li takový úkon namířen proti všem, je to dle soudů v pořádku. Dalším objevem soudů bylo zjištění, že prý "nelze obecně dovodit veřejné subjektivní právo pro jednotlivce na přijímání informací z konkrétní internetové stránky". Škoda, že si ústavní soudci nepřečetli Listinu základních práv a svobod, která je v našem ústavním pořádku na úrovni Ústavy samotné a zmíněné právo pro všechny i jednotlivce bez rozdílu garantuje, neboť černé na bílém uvádí: "cenzura je nepřípustná" /2/. Hned v následujícím bodě Listiny se sice píše: "Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti", ovšem žádné takové ohrožení žádný soud nekonstatoval a tudíž k němu dle práva nedošlo. I kdyby to snad nějaký soudní rozsudek konstatoval, nebylo vydáno žádné zákonné rozhodnutí o omezení toho či onoho webu, a i kdyby vydáno bylo, je samozřejmě přípustné cenzurovat toliko články, které ty svobody a bezpečnost státu ohrožují, nikoli zablokovat celý web včetně článků, které s nějakou bezpečností státu nemají zhola nic společného.

Až se politické karty obrátí a dnešní opozice zaujme vládní místa, bude mít těmito rozsudky připraveny skvělé precedenty k tomu, aby mohla cenzurovat, pardon, žádat o cenzuru sobě nepohodlných webů zase ona. Krátkozrakost politiků je vždy zhoubná pro celou zemi.

Jako třešničku na dortu ubohosti onoho soudního rozhodnutí lze brát dovětek, že "stěžovatelem deklarovaný zásah se přímo nedotýká jeho veřejných subjektivních práv. To pro odmítnutí žalobní legitimace stěžovatele v řízení před správními soudy postačí". Úkol tedy zněl jasně a byl splněn: Najít jakoukoli berličku, která pomůže stížnost odmítnout. Jedná se přece jen o takovou drobnost jako je svoboda slova, zato věci strategického významu pro celou republiku, jako je třeba zrušení vyhlášky obce Tchořovice ohledně poplatků za odpad /3/ se samozřejmě instituce typu Ústavního soudu musí zabývat velmi zevrubně.

Zkrátka vláda vyzvala k protiprávnímu chování, CZ.NIC a mobilní operátoři se protiprávně zachovali a soudy to přikryly. Nesvéprávný občan, který je dle vlády a soudů neschopný rozeznat, kdo ho informuje objektivně a kdo mu valí klíny do hlavy tak má o starost méně a je od těch "dezinformačních webů" uchráněn.

Občas je však i hloupému a každou lží na webu ovlivnitelnému lidu vhodné cenzuru uvolnit, což pochopil i ministr vnitra Vít Rakušan a oznámil turné po republice přímo nazvané "Debaty bez cenzury" /5/. Občané od Sokolova po Karvinou tak budou moci s panem Rakušanem diskutovat a pozor, pan ministr dokonce "přijme jakoukoli kritiku". To evidentně zabralo, už ho kritizují, leč nikoli občané, nýbrž jeho koaliční partneři, kterým se ty debaty, ač uvedené z prostředí sportovní šatny, zdají poněkud nesportovní /4/. Jeden z hráčů v šatně se pana Rakušana ptá "A řekls to Fialovi?", načež Rakušan slibuje "Řeknu mu to!". Uvítal bych, samozřejmě bez cenzury, přímý přenos z onoho rozhovoru. Dal bych si k tomu doutník a panáka whisky, prosím!

Pan Rakušan má s těmi "Debatami bez cenzury" vskutku smysl pro černý až morbidní humor. On chce "debatovat bez cenzury", ačkoli jím řízené ministerstvo pravidelně přináší moudra o tom, kdo všechno je tady extrémista či trpí předsudečnou nenávistí /6/, přičemž jsou tam samozřejmě zahrnuta i "dezinformační média" a dokonce i opozice vůči současné vládě, což je zcela nepokryté zneužití práce ministerstva k vnitropolitickému boji.

Pan Rakušan chce "debatovat bez cenzury", ačkoli na povídání se svými mafiánskými kamarády z kauzy Dozimetr si nechal zařídit šifrovaný telefon /7/. Pan Rakušan chce "debatovat bez cenzury", ačkoli v rámci kampaně "Nenaletět" na vylepených billboardech i na stejnojmenném webu vyhrožuje občanům, že "cílené lhaní může být trestný čin" /8/ a přitom sám cíleně lže, že prý "stát neurčuje, co je a co není pravda. Nevykládá svět. A nikoho netrestá za jeho názory", ačkoli výše uvedená rozhodnutí soudů svědčí o pravém opaku.

Nová Rakušanova kampaň tedy stejně jako ty předchozí není ničím jiným než zoufalstvím a panikou těch, kteří si s blížícími volbami začínají uvědomovat, že jejich aktuální moc nemusí vydržet navždy. Svojí přepjatou ideologií vycházející z neschopnosti reálně vládnout se tak už jednotliví aktéři vlády obracejí proti sobě samým, když se dříve společně obrátili proti naprosté většině občanů této země. Ne, nevydrží u moci navždy. Ale svojí křečovitou propagandou po způsobu pana Rakušana jen přilévají oleje do ohně. Ostatně, o to jim jde. Rozdělit a ještě alespoň chvíli panovat. 

 

Zdroje:

 

1) https://nalus.usoud.cz/…3_1

2) http://zakony.centrum.cz/…od/

3) https://www.usoud.cz/…tvi

4) https://www.idnes.cz/…dlk

5) https://www.starostove-nezavisli.cz/…nak

6) https://www.mvcr.cz/clanek/pololetni-zprava-mv-o-extremismu-556073.aspx

7) https://www.idnes.cz/…ejt

8) https://www.nenaletet.cz/…cin

Autor: Lukáš Burget | úterý 16.1.2024 9:00 | karma článku: 39,22 | přečteno: 1630x
  • Další články autora

Lukáš Burget

Fico žije, promluvil a odpustil.

Slovenský premiér Robert Fico po nevydařené vraždě utekl hrobníkovi z lopaty, promluvil k národu i zahraničí a odpustil útočníkovi.

5.6.2024 v 20:06 | Karma: 26,35 | Přečteno: 779x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Nebinární toalety už i na českých školách!

Učitelé z gymnázia v Plasích dopřáli žákům poslední výkřik progresívní virtuální reality v podobě „nebinárních toalet“.

5.6.2024 v 15:45 | Karma: 32,99 | Přečteno: 963x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Zatykač z Haagu na Netanjahua: Z autorit jsou političtí lobbisté

Soud v Haagu žádá zatknout teroristy Hamásu i představitele Izraele, OSN přišla na to, že civilistů v konfliktu zahynulo o třetinu méně a Amnesty International zjistila, že v ČR diskriminujeme Ukrajince.

21.5.2024 v 15:30 | Karma: 27,23 | Přečteno: 511x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Atentát na Roberta Fica

Ať je pan Fico jakýkoli, je to bojovník a já věřím, že svůj boj o život vyhraje. Přejme mu plné uzdravení, jeho blízkým mnoho sil a vyšetřovatelům všechny prostředky k usilovné a nezaujaté práci!

15.5.2024 v 16:56 | Karma: 38,30 | Přečteno: 2131x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Nemo je jen demo. Bude hůř!

Vítězem Eurovize je nebinární rapper Nemo v sukni, verdiktem Ústavního soudu je, že ke změně pohlaví není třeba změna pohlaví a přesto Česko obtěžuje LGBT+ komunitu nejvíce v Evropě. Co bude dál?

14.5.2024 v 15:30 | Karma: 33,86 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Vojáci KLDR opět překročili hranici na jih, stáhli se po varovných výstřelech

18. června 2024  6:23,  aktualizováno  8:06

Jižní Korea varovnými výstřely odrazila severokorejské vojáky, kteří už podruhé během tohoto měsíce...

Moře, nebo hory? Češi si plánují léto, do ciziny chtějí hlavně mladí

18. června 2024  7:37

V noci na pátek začíná astronomické léto a s ním i doba dovolených. Letní pobyt v zahraničí plánuje...

Je tu tropický den. Třicítky čekejme hlavně v Praze, středních Čechách a na Moravě

18. června 2024  7:30

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty nad 30 stupňů na řadě míst. Vysokými...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno  5:59

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

  • Počet článků 237
  • Celková karma 29,21
  • Průměrná čtenost 2686x
Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Seznam rubrik