Kdo má vychcípat, kdo je invazní druh a co je to „předsudečná nenávist"?
Vyjádření první:
Herečka Eva Holubová:
„Dodává, že nechápe, jak může Andrej Babiš chtít řídit stát jako firmu. To on je můj zaměstnanec, nechápu, že ho lidi volí. Zažili jsme, jak věci nebyly, jak byli lidé perzekvovaní, ale lidi možná chtějí zapomenout, jsou to zdevastovaný mozky“ /1/
„Naše generace musí vychcípat a nastoupí noví bojovníci“ /1/.
V jejím případě policie nekoná a je to tak samozřejmě zcela správně, stejně jako bylo správně, že nekonala, když třeba jiný umělec posílal v písni na prezidenta zubatou.
Vyjádření druhé:
Poslankyně za SPD Karla Maříková napsala na facebooku:
„Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU,“
Avšak zde už policie koná a vyšetřuje paní poslankyni kvůli „podněcování k nenávisti“ /2/.
Nebudu rozebírat, která z dam je mi více či méně sympatická, u obou by to skóre skončilo v záporných hodnotách. Nečekejte ode mě, že jednu z dam v jejím výroku podpořím a druhou zkritizuji. Nečekejte ode mě rozbor toho, která z žen „podněcovala k nenávisti“ více a která méně. Podle mého názoru jsou totiž oba výroky hloupé, zbytečně provokativní, nadmíru urážlivé a z podstaty nechutné. Sám jsem sice také schopen vyjádření řádně nabroušených, ale nečekejte ode mě, že budu nositeli opačného politického názoru přát smrt, nebo že budu skupinu lidí přirovnávat k obtížnému plevelu či havěti.
Ani v nejdivočejších snech by mě však nenapadlo, že za takové výroky bude někdo vyšetřován. Ani v nejdivočejších snech by mě nenapadlo, že se dožiji toho, jak v mé vlastní zemi, která si před třiceti lety vybojovala mezi ostatními svobodami také svobodu slova, bude opět prodloužená ruka státu vybírat ze všech možných urážlivých výroků ty, které za urážlivé považuje aktuální politická reprezentace, a bude jejich autory stíhat.
Je však jen náhodou, že pouze nenávistné výroky jednoho druhu jsou předmětem zájmu policie? Je pouze náhodou, že zrovna jistý pan Hamáček, toho času ministr vnitra, vyzývá k akci třeba tehdy, když se objeví nadávky a výhružky na v Německu odmítnutého a trestaného migranta, který přijel do naší země a znásilnil tu nezletilou dívku? Mimochodem, jak pokračuje vyšetřování tohoto odporného činu? A dalších činů? Už máme čistý stůl, už se můžeme zabývat tím, co kdo kde o kom nehezkého řekl? Tedy jen někdo a jen o někom, abychom si rozuměli…
Svoboda slova buď existuje, nebo neexistuje. Po hrůzách druhé světové války se vyspělé země rozhodly, že z principu svobody slova vyjmou šíření rasistických, nacistických a fašistických tezí, které u zrodu největšího krveprolití v dějinách lidstva stály. Určitě to bylo morální a moudré rozhodnutí a nikdo sebeméně neutrpí tím, že tyto smrtelně nebezpečné agresívní demagogie nemohou být šířeny.
Od té doby jsou však příslušné zákony – původně třeba proti „rasové nenávisti“ – účelově přifukovány, aby mohly stíhat „nenávist“ jakoukoli – přeložme si to správně, aby mohli stíhat kohokoli. Myslíte, že s tím „kohokoli“ přeháním? A co takhle pojem, který odhlasovala naše současná vláda 29.4.2019? Ano, jedná se o pojem z památné zprávy Hamáčkova ministerstva, o „extremismu a předsudečné nenávisti“. Je to tedy pojem. „Předsudečná nenávist“.
Čtěme černé na bílém:
„Projevy předsudečné nenávisti se liší od extremistických zejména tím, že nemusí být spojeny s některou z totalitních ideologií. Osoby, které se jich dopouštějí, nemusejí být nutně členové či příznivci extremistických hnutí. Rovněž u nich absentuje jasné volání po svržení systému pluralitní demokracie a jeho nahrazení systémem totalitním,“ /3/
Ano, milé dámy a milí pánové, tento pojem je možné aplikovat prakticky na každého, kdo si stěžuje a kdo kritizuje. Samozřejmě, jak kdo, jak koho. Zkrátka už je tu zase definována skupina současné vládní ideologii neloajálního obyvatelstva jako skupina občanů druhé kategorie, které musí rozebírat „Zpráva o extremismu a předsudečné nenávisti“. Rozdíl mezi například neonacistou a tím, kdo prostě jen nemá správné názory, je zaváděním pojmů jako je „předsudečná nenávist“ nebezpečně snižován. A když už máme novou skupinu nepřátel, co tedy bude dalším krokem? Nějaký nový „Pendrekový zákon?“
Až si letos v listopadu budou různé skupiny občanů připomínat třicáté výročí Sametové revoluce, byl bych rád, kdyby alespoň někteří nezapomněli ani na toto nebezpečí totalitního typu, které se po třiceti letech vítězství nad totalitou opět nenápadně vynořuje, a kdyby si uvědomili, že je-li jejich politický názor aktuálně v kurzu a druhý je stíhán, tak že zítra tomu může být právě opačně.
Zdroje:
1)
2)
3)
https://www.ceska-justice.cz/2019/05/vlada-zavedla-pojem-predsudecna-nenavist-nespravnym-chovanim-se-muze-dopustit-každý/
Lukáš Burget
Ne, na Pradědu opravdu ohňostroj dělat nemůžete!
Až absurdně působí zákaz odpalování ohňostrojů ve vrcholových polohách Jeseníků, který vydala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Pro naši zemi je to ovšem přístup zcela příznačný.
Lukáš Burget
Chat control prošel, totalitní povaha EU se opět projevila.
Plošné šmírování komunikace občanů zdůvodněné jako boj proti dětské pornografii je stejně do očí bijící drzost a podvod jako kšefty pro průmysl obnovitelných zdrojů označené coby Green Deal.
Lukáš Burget
Ukrajina, Gaza, Súdán: Znamená i dnes moc ekonomická moc globální?
Není právě v dnešní době to cynické, leč pravdivé rovnítko mezi mocí peněz a mocí absolutní podrobeno historické zkoušce?
Lukáš Burget
Rusko brzy nezkrachuje a Západ je Jakešův „kůl v plotě“
V Česku hojně citovaný článek The Telegraphu doufá, že převratem ve Venezuele a znásobením jejích vývozů ropy dojde ke krachu Ruska. Je to další díl seriálu „Západ je mimo realitu a chlubí se tím světu“.
Lukáš Burget
Nová holka u Roxette
Jmenuje se Lena Philipsson a zase zpívá s Perem Gesslem ty staré dobré fláky. Nezapomenutelná Marie Frederiksson už nežije. Má tedy právo žít hudební duo, kterému byla Marie vždy tou viditelnější a slyšitelnější polovinou?
| Další články autora |
Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální výzdobu
Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...
Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?
Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...
VyVolení slaví výročí. Dvojnásobný vítěz Vladko Dobrovodský už není v Česku
Ve čtvrtek 11. prosince 2025 si připomeneme významné výročí české televizní historie. Bude to totiž...
Cestující mezi Prahou a Středočeským krajem ušetří. Praha sníží počet tarifních pásem
Od 1. ledna čeká cestující změna v tarifu PID. Území Prahy se nově bude počítat jako tři pásma...
Poslední tramvaj jela po Václaváku před 45 lety. Praha chce provoz obnovit do roku 2027
Provoz tramvají na Václavském náměstí, který po více než století patřil k samozřejmé součásti...
Východočeské divadlo v Pardubicích uvedlo muzikálovou parodii Mladý Frankenstein
Východočeské divadlo v Pardubicích dnes uvedlo premiéru muzikálu Mladý Frankenstein v režii Petra...
Klicperovo divadlo v Hradci Králové dnes uvedlo Cyrana s rapovými prvky
Klicperovo divadlo v Hradci Králové dnes uvedlo třetí premiéru sezony 2025/2026. Inscenaci Cyrano v...

Prodej rodinného domu, 95 m2, Bernartice
Bernartice - Srlín, okres Písek
4 599 000 Kč
- Počet článků 300
- Celková karma 24,84
- Průměrná čtenost 2299x
O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.



















