Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hromobijci

Malé děti a zvířata se bojí hlasitých zvuků. Každé burácení, ať jde o hrom, výfuk nebo ohňostroj, je dokáže k smrti vylekat. Bouřku neovlivním, ale proč musí moje děti pravidelně děsit petardy vystřelované pro pobavení ostatních? To nechápu.

Když v noci zaslechnu v dálce hrom, a že jich letos bylo požehnaně, začne se mi svírat žaludek. Bouřky mám ráda, ale naše dcera má ze všech hlasitých zvuků panický strach. Čekám v posteli, zda se začne ozývat řev. Někdy ji to nevzbudí, ale většinou hystericky ječí s očima navrch hlavy a srdíčkem bijícím jako o život. Musíme ji chlácholit a objímat, dokud není klid. Trochu pomáhá vzít ji do naší postele, pak ale celá noc stojí za nic, protože se nikdo pořádně nevyspí. S tím se nedá nic dělat, maximálně můžeme doufat, že ji to časem přejde. Co mě ovšem přivádí k šílenství, jsou nejrůznější petardy, rachejtle a ohňostroje, které nadělají srovnatelný randál a vyvolají u malých dětí (a zvířectva) obdobný děs.

Podobně reaguje náš pes. Při nedávném ohňostroji v sousedství se splašil on i dcera. Holčička šílela v podkroví a pes na zahradě. Oknem skočil do domu, kam normálně nesmí ani náhodou, zmateně lítal po pokoji a ven jsem jej dokázala vystrkat až po utichnutí dělostřeleckého cvičení. I tak jen s velkou námahou, protože váží třicet kilo. Pak jsem běžela do patra zkontrolovat, jak je na tom dítě, které utišoval a chlácholil manžel. Když jsme přetrpěli dozvuky ohňostroje, které již poučeni obvyklým průběhem předvídáme, a uklidnili definitivně dcerku slibem, že už jistě bude klid (což bohužel nejsme schopni zaručit), sešli jsme zase dolů a zírali. Na parapetu okna v kuchyni balancoval náš stále ještě vystrašený a třesoucí se pes a snažil se splynout s okolím. Nebo si hrál na kočku.

Vždycky jsem se snažila chovat tak, abych svým jednáním neomezovala nikoho jiného. Samozřejmě nevědomky se to stát může, ale rozhodně si nepustím třeba rádio tak hlasitě, aby to slyšelo celé okolí. Nenechám žádný hlučný přístroj hlučet déle, než je nutné. A i tak rozmýšlím, jestli není na nějaké řezání či sekání moc brzy nebo pozdě. Vůbec si nedokážu představit, že bych se pro své pobavení třeba o půlnoci rozhodla vystřílet pár rachejtlí. Chápu to na Silvestra nebo třeba jako oslavu narozenin (i když narozeniny má každou chvíli někdo), ale ne jako doplňkovou zábavu vhodnou v kteroukoli denní i noční hodinu často i během týdne. Nakonec panuje taková anarchie, že kdokoliv kdykoliv odpaluje cokoliv. Navíc většině lidí odpalujících tyhle pyrotechnické zázraky je úplně jedno, že kvůli svému pobavení ruší široké okolí. Překvapuje mě, že to dělají i lidé, kteří sami mají děti a psi, takže vědí, jak to na ně působí.

Používání zábavní pyrotechniky se natolik rozšířilo, že by bylo na místě začít její odpalování více regulovat obecními vyhláškami (což se někde již děje a například v Německu je v některých spolkových zemích mimo přelom roku zakázané úplně). Co třeba povolit ohňostroje jen v určité dny a hodiny? Nebo vydávat povolení jen na oficiální žádost? Když někdo touží oslavit své kulatiny velkolepým ohňostrojem, proč ne? Ale když někdo každé pivo vypité na terase doprovází hromobitím, tak je to spíš blbé.

Autor: Klára Budilová | neděle 25.9.2011 15:32 | karma článku: 5,09 | přečteno: 316x
  • Další články autora

Klára Budilová

Novoroční zázrak – někdo ze mě nechce vymlátit co nejvíc peněz

Brněnské nakladatelství, od kterého jsem si před pár dny objednala přes internet knihu, mi vyrazilo dech. Zvyklá na nejrůznější fígly internetových (i jiných) prodejců, jak ze zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz, čekám od všech obchodníků spíše to horší. V tomto případě mě zaskočila hned dvě překvapení. A obě byla pozitivní! Což je vlastně překvapení třetí.

18.1.2012 v 17:30 | Karma: 21,70 | Přečteno: 1336x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Elektronické knihy – nic pro čtenáře sběratele

Moc ráda čtu. Je to vášeň. Seznam knih, které ještě nutně potřebuji přečíst (ať už pro radost nebo kvůli dalšímu sebevzdělávání), stále roste. Na první pohled jsem ideálním kandidátem na koupi čtečky knih. A mně se skutečně moc líbí, jsou praktické, knihy stažené do nich jsou dokonce levnější, okamžitě po ruce, skladné a lehké. Jenže...

9.1.2012 v 10:46 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Média

Klára Budilová

Toužící po lásce a volící nevhodné partnery - hrdinka Tajné knihy

Většina lidí píšících deníky si bedlivě střeží jejich obsah. Zaznamenávají v nich nejen nejintimnější zážitky, ale i myšlenky a pocity, za které se někdy stydí i sami před sebou. Musí si je definovat, pojmenovat, vypořádat se s nimi. Proto je většinou nežádoucí, aby si je pročítal kdokoli další. Tu a tam někdo vydá svůj deník (autentický, zcenzurovaný či fiktivní) coby svědectví o prožitém - intimita je přebita nutkáním zveřejnit příběh. V případě Tajné knihy Ireny Obermannové má čtenář možnost přečíst si zároveň s příběhem i zápisky o niterném životě hrdinky. Stěžejní je vylíčení milostného vztahu, ale mě zaujaly spíše duševní prožitky pisatelky deníku (ať už je to postava fiktivní, nebo totožná s autorkou).

15.12.2011 v 8:52 | Karma: 11,26 | Přečteno: 731x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Óda na mateřskou (strunu) aneb Zásobníček hřejivých okamžiků I

Často si v duchu umiňuju, že právě tenhle okamžik, úsměv, tohle kouknutí či srandovní slovíčko si musím zapamatovat (někdy bych naopak některé věci radši neviděla, neslyšela). Pokouším se zaznamenat si pár chvil jednoho běžného dne s malými dětmi. Prý na to budu jednou hrozně ráda vzpomínat. Ale já si to užívám už teď (hrozně).

7.12.2011 v 17:59 | Karma: 9,82 | Přečteno: 605x | Diskuse | Osobní

Klára Budilová

V (ne)dobrovolném zajetí hraček

Začalo šílenství kolem shánění vánočních dárků. Ježíšek našim dvěma mazlíčkům nadělí další porci hraček. A ještě předtím oslavíme jejich (1. a 3.) narozeniny. Za své krátké životy již stihli být obdarováni velkým množstvím hraček. Tímto tempem se jimi za pár let budeme brodit. Je to dvojsečné – na jedné straně kulíme oči, co všechno pro děti existuje, chceme jim dopřát krásné hračky i radost z nich, na druhé straně je nechceme rozmazlit a zavalit nepotřebnými věcmi. Jak to ukočírovat?

15.11.2011 v 10:24 | Karma: 10,98 | Přečteno: 798x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Zítra tě zabiju, říkal mi. Zachráněný Izraelec líčí psychický teror v Gaze

12. července 2024  15:26

Fyzické násilí se střídalo s psychickým terorem a naživu jej držely jen myšlenky na rodinu....

VIDEO: Předjížděl v záchranářské uličce, po honičce s policisty se ukryl ve křoví

12. července 2024  15:24

Upozornil na sebe předjížděním v záchranářské uličce. Když se ho policisté kvůli tomu rozhodli...

Polsko odmítlo zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech, neprošel těsně

12. července 2024  15:04

Polský parlament v pátek odmítl zákon, který by dekriminalizoval pomoc při potratech. Proti návrhu...

Českou ambasádu v Moskvě polili červenou barvou. Vandaly zadržela policie

12. července 2024

Neznámí vandalové polili červenou barvou vchod do areálu českého velvyslanectví v Moskvě,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!