Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chrastítka, hrkátka, štěrchátka

Přiznejte se, kdo štěrcháte? Nebo nevíte, co to znamená? Každý jsme ovlivněni svým domovským městem a krajem, o zemích nemluvě. Tak například u nás doma se používala štěrchátka. Po letech v Praze se mi narodil syn a štěrchání mi ani na um nepřišlo. Člověk taková slova zapomene (řekněme si upřímně, zrovna štěrchátko člověk od určitého věku do určitého věku nijak nevyužije) a potom, pod vlivem nového okolí, třeba začne používat nový, místní výraz. Praha pro mě byla bohatým pramenem nezvyklých, mnohdy velmi zábavných slov, a tak se štěrchátko, i když bylo potřeba, odnikud z hlubin šedé kůry nevynořilo, protože ho vytěsnila chrastítka. To vše, dokud nás nenavštívil můj bratr, který mimochodem taky žije v Čechách, a mému synkovi nezaštěrchal.

Takové slovo z dětství a z domova dokáže zahřát u srdce. Možná se mi budete divit, ale když jsem zjistila, že i u Žlababy, autorky fantastické knížky Maminko, nezpívej, jinak mé gymnaziální spolužačky a kdysi spolucestovatelky do Skotska na maliny za bohatstvím a krásami Západu, že i u ní se štěrchá, byla jsem štěstím bez sebe. Neváhala jsem se jí na to vyptat, a tak vyšlo najevo, že její pečlivá redaktorka si toho slůvka všimla a označila je za moravismus, ale Žlababa se za ně postavila s tím, že u nich doma se prostě štěrchá. Oni nechrastí.

A já jsem ráda, že si štěrchání našlo cestu do literatury v novém tisíciletí a tím snad i cestu do nějakých slovníků, že nezanikne, i když já jsem na ně málem zapomněla. Člověk se nějakých věcí vzdát musí, v zájmu vzájemného dorozumění přestane rozžíhat světlo a pít z krieglu a někdy dokonce přestane používat šufánek ve prospěch naběračky, ale čeho je moc, toho je příliš. Štěrchání je třeba zachovat - je to nejen hlas domova, ale také dětství. Ale já se o ně nebojím, i když jsem na ně sama málem zapomněla. Obáváte se globalizace? Pchá! U Žlababy se štěrchá! A zeptejte se kohokoli, jak dělá kačena (ga ga, nebo kač kač?). A kdo a jak spravil pec, která spadla.

Asi se ani nedá vypočítat, kolik takových slov je, místních nebo dětských, a dokonce možná rodinných. Můj syn je pakosta, to ve slovníku ještě najdete. Mimo jiné to znamená, že pakostí. Ovšem tohle sloveso tradované u nás doma už ve slovníku nenajdete. A třeba bonbónky u nás v Olomouci byly "kokina", odvozeno od sladkého "koko".  Když přejdeme k „dospělým“ výrazům, víte, co jsou to skládanky?  Jeďte do Prostějova. Tam se to dozvíte. A neříkejte: "No jó, Moraváci," protože takový Olomoučák o skládankách nejspíš nikdy neslyšel. Taky netuší, kdo je to stříně, a to je pořád ještě na Moravě. Kdyby byl Brňák, možná by to věděl. A kdyby jel do Prahy, třeba s bráchem, mrkal by, co všechno je tam jinak. Když shrnu to nejhorší, co mě v Praze potkalo: "Vokno," ono "v", které jsem si doma spojovala jen s mluvou dlaždiče a nemohla pochopit, že volně padá z přednášejícího literárního překladu. "Pletete si Annu s vanou," říkala jsem tehdy svému příteli, který sice nebyl z Prahy, ale byl z Čech. Z jižních Čech. Trvalo dost let, než mě naučil, co je to "cmunda", protože to slovo mi zvukově připadalo nechutné a nedokázala jsem si je spojit s jídlem. A když už, navozovalo mi to výraz "brynda", a tak jsem čekala něco tekutě nechutného. Museli jsme pojíst nemálo bramboráků, než jsem si to začala vybavovat správně. Polévku nabíral sběračkou a světlo téměř knižně rozsvěcel.

"Vy Moraváci mluvíte jako kniha." Občas mi někdo řekl i něco takového. Zní to pozitivně, ale s překládáním člověku dojde, že když má jako kniha psát, všechno je jinak. Domov z nás mluví mnoha způsoby a někdy to může být i na překážku. Dát si pozor na koncovky je hračka, ale možná byste se divili, kolika lidem, jedno odkud jsou, obrazně řečeno pronikne do překladu nějaké to "kokino". A když už to není cmunda nebo skládanka, aspoň zkusí prorazit s nějakým čudlíkem nebo knoflíkem. Který normální člověk taky tiskne tlačítka, když může mačkat čudlík. A když se překládá z angličtiny, button (tlačítko) ještě k tomu znamená velmi oblíbený knoflík. Spousta lidí má za to, že ovládají gramatiku a domluví se, tudíž vládnou jazykem, jenže jazyk často vládne jim. Má mnoho vrstev a rovin a ještě k tomu nakloněných rovin vedoucích k hovorové řeči nebo dokonce k nějakému kraji či dialektu, a někdy je hodně těžké zůstat neutrální. Věřte mi. Mám na to sice pěstované ucho, ale něčeho si nevšimnu ani u sebe. Zato moje společnice si všimla, že když mluvím se svou mámou, používám jinou intonaci. Výrazně moravskou. Člověk se trochu vrací do dětství a tím i (v mém případě) na Moravu. A když mluvím se svým dítětem, najednou se také obracím k domovu. A není to nic neobvyklého. Už jsme spolu měly pár let agenturu a moje společnice, původem z Polska, mluvila důsledně česky. Bezvadně. Než si pořídila kotě. Protože jak jinak říkat „ťuťu, ňuňu“, mluvit mazlivě, přísně, výchovně a všelijak jinak k mrněti než v mateřštině? A pak se s tím vším poperte v překladu...

Štěrchání je fajn, když vědomě chceme štěrchat, a právě s tou vědomou stránkou můžeme být na štíru. V dnešní době je hodně módní bilingvismus. Máme pocit, že bilingvní lidé zvládají stejně oba jazyky dokonale (někdy to tak i je) a že budou perfektní překladatelé. Oni často propadají dojmu, že se ani nemají co učit. Ještě na kolejích jsem se seznámila s jednou strašně sympatickou bilingvní Maďarkou. Přijela studovat češtinu, bezva nápad. Do svých pěti let vyrůstala na Moravě, měla ohromně bohatou českou slovní zásobu a  vůbec byste nepoznali, že je to cizinka. Ale opravdu jí moc schvaluji, že se rozhodla češtinu také vystudovat. Víte proč? Jedla kokina.

Autor: Markéta Brožová Hanelová | pondělí 14.3.2011 22:33 | karma článku: 12,59 | přečteno: 2343x
  • Další články autora

Markéta Brožová Hanelová

Válečný outsourcing aneb kam se poděl selský rozum?

Zdá se, že přidělení zakázky Ministerstva obrany na ostrahu muničních skladů společnosti Trade Fides vzbudilo značnou nedůvěru a nevoli, ba i jistá podezření. Přiznám se, že mně osobně spadla brada, ale z úplně jiných důvodů. V životě mě nenapadlo, že něco tak nebezpečného a strategického střeží soukromá bezpečnostní služba. Nemá Ministerstvo obrany náhodou k dispozici armádu? „V 6 objektech se nachází 30 tisíc tun munice a tomu musí odpovídat i zabezpečení objektů.“ Tolik vyjádření Ministerstva. Aha. To bylo tak...

12.4.2013 v 7:45 | Karma: 17,52 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika

Markéta Brožová Hanelová

Zaměstnavatelé, volte odboráře!

Přečíst si rozhovor s odborářským šéfem Dufkem vydaný v dnešním Reflexu je dokonalá léčba nízkého tlaku. O živnostnících pravil tato moudra: „Vláda jen řekla, že už nebudou vyžírat státní rozpočet. Zaměstnanec s průměrnou mzdou v ČR 25 tisíc korun zaplatí na dani 4500 korun, OSVČ se stejným příjmem a výdajovým paušálem neplatí daň žádnou. To je nelogické, nemorální.“ Pokud se někdo dostane na tak vysoký (a jistě dobře placený) post, nebude hloupý. Tuto možnost jsem vyloučila. Pan Dufek tedy záměrně lže. Tvrdí, že se zastává zaměstnanců, přitom jim věší na nos bulíky jak Brno.

4.5.2012 v 1:32 | Karma: 43,98 | Přečteno: 6935x | Diskuse| Ostatní

Markéta Brožová Hanelová

Perete se o kost, která není!

Otevřené dopisy našim odborářům a vládě ČR Milí odboráři, máte vůbec jasno, čeho chcete svým protestem dosáhnout? Taky si nemyslím, že můj syn by měl jít do důchodu po sedmdesátce. Taky se mi nelíbí navyšování našich rodinných nákladů na zdravotní péči, vzdělání dětí, bydlení, potraviny a už vůbec se mi nezamlouvá špatná vymahatelnost práv v naší zemi, korupce a rozhazovačnost státních úředníků a politiků, když dojde na státní zakázky. Jenže také se mi nelíbí účetní bilance naší země, která už delší dobu rozdává, co nemá. To prostě nejde dělat donekonečna. Měli bychom se včas zarazit a doufat, že nedojdeme až do Řecka či Španělska, ale uvědomte si, že tam míříme. Vadí vám zvyšování věku pro odchod do důchodu? Já se spíše bojím, aby nějaké důchody byly! Bez nadsázky.

12.6.2011 v 21:22 | Karma: 28,44 | Přečteno: 1379x | Diskuse| Politika

Markéta Brožová Hanelová

Paralelní svět

Jen si to představte. Svět, který vyvažuje ten náš tak, aby bylo dosaženo harmonie celku. Co tady chybí, najdete tam, a naopak. Jak se tam asi žije? V každé kapse najdete klíče od bytu. Mobil vyštracháte v kabelce vždy na první pokus. V kanceláři se brodíte hromadami píšících propisek. Tiskárny mají plné tonery a počítače prázdné disky. Ponožky se vyskytují jen v párech a košile jsou vždy vyžehlené. Podrážky bot odsávají nečistoty z podlahy. Hrnečky s čajem nelze převrhnout a v každé hospodě dostanete vynikající kávu. Blíží se Vánoce, a tak tam mají teplíčko. Ideální k tomu, aby šli v rámci vánočních oslav zasadit stromek do lesa a půjčit bance nějaké peníze na lichvářský úrok. V ledničce nikdy nechybí uherský salám, rajčátka voní sluncem a chléb se druhý den nemění v drobivou cupaninu. Ve městech je nedostatek sněhu a plno parkovacích míst, ale aut jezdí málo. Veřejná doprava vás vždy pohodlně dopraví, kam potřebujete.

4.12.2010 v 16:06 | Karma: 11,68 | Přečteno: 882x | Diskuse| Ostatní

Markéta Brožová Hanelová

Haló? Můj kadeřník? Možná se nechám ostříhat, můžete mi zaplatit?

Myslíte, že jsem se zbláznila? Jak byste takovou poruchu označili? Můžete jí říkat e-sourcing a patří k nejnovějším výdobytkům moderní doby. Tedy, abych vám nevěšela bulíky na nos. Není nic špatného na tom, když velké firmy vedou webové portály s databází dodavatelů, kde se musíte registrovat. Není to špatná myšlenka. Všichni z korporace mají přístup ke kompletním kontaktům, dodavatelé se sami starají o aktuálnost svých údajů a podobně. Proč ne? Ten nápad má i zvrhlou formu...

17.11.2010 v 17:06 | Karma: 20,87 | Přečteno: 1674x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2330x
Překladatelka, absolventka anglistiky a amerikanistiky na FF UK. Mým koníčkem je (mimo psaní) také cestování a focení. Fandím slušným a pracovitým lidem. Spolumajitelka překladatelské agentury Quick! Translations a spolupracovnice centra kurzů Riegrovy sady Centre.