Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nakročeno k Velikonocům, největšímu křesťanskému svátku

Poučte se o norských masopustních tradicích. K těm, jež se dnes vesměs již nedodržují, patřily rozjímání a duchovní přípravy na hlavní svátek roku. Další tradice, jež se k němu stále do jisté míry vážou, vám nyní přiblížím zde.

Podle webu www.melk.no provozovaného Opplysningskontoret for meieriprodukter, čili norským úřadem pro osvětu veřejnosti o mlékárenských výrobcích je snad nejznámějším ze starých masopustních zvyků, jež se dochovaly až do naších dob, šlehání natrhaným masopustním březovými větvičkami či metličkami. Takovými větvemi s přivázanými stuhami z, dejme tomu, krepového papíru a přilepeným pestře obarveným ptačím peřím si Norové vzpomenou nejen za účelem šlehání, nýbrž také je nasadí do váz, aby zdobily norské stoly a místnosti.

Pověry s nimi spojené existovaly ještě předtím, než se Norsko stalo křesťanským a březová chrastí byla dávána do souvislosti s utrpením ze soucitu s Kristem, jenž měl v poušti čtyřicet dní držet půst. V pohanských dobách se mimo jiné věřilo, že břízy, jimž ještě nevyrašily poupátka a listy, v sobě skrývají sílu plodnosti. Hojnost, plodnost a sílu mělo v období přechodu od zimy do jara přinést ošlehávání polí, dobytku i lidí, vč. těch přespolních, aby zajistilo úrodný a hojný rok.

„Bičování“ březovým chrastím, či metličkami, si užívaly především mladé dívky a bezdětné ženy. Když kluk/jinoch potkal na ulici/silnici mladou dívku, dostala chrastím po zadku. Mezi zamilovanými bylo také v rámci dvoření se rozšířeným zvykem vzájemně se zbičovat a bylo zvláštní výsadou dětí ráno před vstáváním zbičovat dospělé. Odměnou za šlehání/jeho vyústění byl vždy masopustní bochánek – odtud se pojí tradice s nimi spojená. V encyklopedii Store norske leksikon je též zmínka o tom, že než se sešli na popíjení a hraní her, tak byli mladí řemeslničtí tovaryši/učni vedeni po městě Bergen a šleháni před domem mistra. 

Žádné smažené koblihy, šišky, či vdolky ani škvarkové pagáče: Oslavovalo se třeba mimořádně lahodnými a vydatnými masopustními nedělními bochánky, přepůlenými a proloženými, či nepřepůlenými a naplněnými např. zavařeninou a/nebo smetanou, krémem, příp. mandlemi a posypanými moučkovým cukrem. Mají své obdoby v sousedním Švédsku a Finsku a jejich pečení bylo nejprve jevem šířícím se mezi zámožnějšími měšťany a jak se praví v zmíněné encyklopedii byly v městě Bergen podávány teplé s rozpuštěným máslem a slazeným mlékem. Na norském venkově se o masopustních bocháncích doložitelně pojednává poprvé až od začátku 20. století, což souvisí se zaváděním sporáků.

Na masopustní pondělí se mělo jíst velice zdrženlivě a střídmě, ne-li chudě, abyste si dopracovali k velké chuti k jídlu následující den, v úterý, jemuž se podle jednotlivých oblastí říkávalo „slaninové/bůčkové“, popř. „mastné“, či „máslové,“ event. „bílé“ (kvůli vzácnosti pojídání chleba z bílé mouky – chléb bývával zpravidla tmavý) a byl dnem opulentnosti, či dnem „těch, jež se nacpou k prasknutí,“ jelikož to byl poslední den, kdy si na několik týdnů směli dopřát masitou a tučnější stravu. Aby mohli strádat (pakliže jste dostatečně nezhubli, tak jste nebrali půst dostatečně vážně), musela mít jejich těla celou tu dobu z čeho čerpat. V ten den se mělo jíst dokonce devětkrát v každém rohu obýváku, poněvadž to prý mělo zajistit jídlo na celý zbytek roku. Podle stravovacích zvyků v jednotlivých končin Norska se pojídala mimo jiné slanina/bůček/uzené maso, tučná polévka s knedlíčkovými kuličkami, vývar s vysokým obsahem tuku, či rozpůlená skopová hlava a k tomu kořenová zelenina, především kaše z tuřínu.

Popeleční středou skončil prostopášný způsob života a přejídání, jež vyvrcholilo o masopustní úterý předchozího dne. V tento den se chodilo do kostela a na čelo si knězem nechali z popela jakožto symbolu smutku a lítosti namalovat kříž čili viditelné znamení půstu a pokání. Byli i tací, jež v ten den popel i pojídali. Kněžka a badatelka Merete Thomassen v této souvislosti zprostředkovala deníku Vart Land slova kněží „Člověče, pamatujte si, že prach jsi a v prach se obrátíš.“

Tradice bohoslovecky odůvodněného půstu pokračovala po reformaci a není, podobně jako křest, či svaté přijímání, v norské luteránské církvi považována za přežitek katolicismu.

Maškarní průvody se nekonají, zato spíše plesy, v Oslu Operní ples, a převlečou se a obličeje si pomalují jen některé děti mateřských škol. Nehledě na tom, že se proslýchá, že Norové dnes vesměs nelpějí na tom, že tradice jsou nerozlučně spjaty s náboženstvím, ačkoli ve skutečnosti třeba jde o původně pohanské zvyky, obyčeje a rituály, jsou v globalizovaném, multikulturním, politicky korektním a „pokročilém“ Norsku „nového my“ i manifestace masopustu, podobně jako uctívání sv. Lucie, Vánoce a její symboly, vzory atd., jakožto i Velikonoce pro některé vysoce problematické a již tradičně „neřešitelným“ dilematem. Prý neumožňují „inkluzi“ všech žáků a zaměstnanců a může některé „vyčlenit“ a/nebo urazit a z toho důvodu se řada škol a dalších institucí raději obejde bez nich.

Dosti paradoxně v kontrastu k exotizaci křesťanské víry, jež je ve společnosti vnímána jako ryzí soukromá záležitost a čím dále méně chápána, což prý bylo vidět během vysílání z korunování britského krále Karla ve Westminsterském opatství v Londýně, vysílá norská veřejnoprávní televize několik let i přes četné stížností a kontroverzí pořad Festen etter fasten, čili „Oslava po půstu“ nikoli o půstu etnických Norů, nýbrž o Ramadánu.

Za roztleskávání sdělovacích prostředků, vlivných firem a jejich marketinku atd. se různé síly na druhou stranu údajně snaží, aby v Norsku zapustily kořeny všechny americké tradice, vč. Halloweenu a Sv. Valentýna, stejně jako již před časem Santa Clause. Zlí jakykové tvrdí, že brzy budeme i v naší zemi slavit např. Den díkůvzdání - protože je to „bezva“ a „hustý.“

Ovšem naše svébytné dějiny nám vzít nemohou a mnohdy hluboce osobní prožívání těch zbytků tradic, které nám přece jen zůstaly a které mnozí stále nosí ve svých srdcích.

Autor: Yngvar Brenna | úterý 20.2.2024 10:06 | karma článku: 10,46 | přečteno: 146x
  • Další články autora

Yngvar Brenna

Přehledně o Breivikovi

Kam až jejich historická paměť sahá, nezažili větší násilí od někoho z jejich středu. Ty útoky rozhodily i otrlé a naivní až rozjívené Norsko zachvělo i vše, co následovalo.

22.7.2024 v 17:45 | Karma: 12,47 | Přečteno: 432x | Společnost

Yngvar Brenna

Po stopách norštiny

Vedle četných nářečí, jež jsou velice důležitými příznaky příslušnosti a identity Norů, ovládají Norsko nehledě na laponštinu dva spisovné jazyky: Většinový bokmål a menšinový nynorsk.

15.7.2024 v 23:47 | Karma: 12,46 | Přečteno: 174x | Kultura

Yngvar Brenna

Pandemická smlouva, očkováním poškození a Norsko

„S odpůrci základních práv a svobod se paktovat nebudeme.“ Část Norů odmítá prý antidemokratickou pandemickou smlouvu, jež prošla, aniž k tomu někdo komukoli poskytl plnou moc a aniž to celé nějak obtěžovalo masmédia.

11.7.2024 v 0:04 | Karma: 18,72 | Přečteno: 362x | Ostatní

Yngvar Brenna

„Hurá ženám oddávající se vyvařování, času pro rodinu a čerstvě ustlaným postelím“

Opravdu jsou jen málo inspirující vzory? Nový trend si získává i Nory: Pod anglickým označením tradwives, tedy tradiční manželky, se podle badatelky Gunn-Helen Øyeové zkoumající trendy skrývá zajímavý posun.

4.7.2024 v 6:47 | Karma: 15,38 | Přečteno: 389x | Společnost

Yngvar Brenna

„Jako vařit žábu“

Norské domácnosti patří s ohledem na soukromé zadlužení ke světové špičce. Jenže co udělat, aby mělo více lidí na to, aby i v budoucnosti mohli bydlet ve městech?

28.6.2024 v 5:15 | Karma: 17,50 | Přečteno: 514x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

  • Počet článků 30
  • Celková karma 15,28
  • Průměrná čtenost 403x
Norsko. Země kontrastů, konfliktů a rozporů, paradoxů, podivností, pikantností, extrémů a více, či méně neuvěřitelných prvenství - a to jak v dobrém, tak ve zlém. Jsem Nor žijící střídavě v České republice a Norsku. V ČR bydlím od roku 1993, studoval jsem zde dějiny umění, od té doby se živím překladatelstvím, tlumočením, prováděním Norů v ČR a Čechů Norskem. Co hýbe Norskem? Přináším komentáře ohledně dění v Norsku pro Českou televizi i Český rozhlas. Na svém blogu se budu zaměřovat hlavně na zpravodajství, politiku, kulturu, mentalitu, dějiny, přírodu, cestopisy a turistické zajímavosti. Převážně vážně, avšak někdy rovněž ironicky a satiricky, či se špetkou norského humoru. Zde na Idnes.cz tak navazuji na svůj dlouholetý blog na Aktuálně.cz. 

Seznam rubrik