Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nakročeno k Velikonocům, největšímu křesťanskému svátku

Poučte se o norských masopustních tradicích. K těm, jež se dnes vesměs již nedodržují, patřily rozjímání a duchovní přípravy na hlavní svátek roku. Další tradice, jež se k němu stále do jisté míry vážou, vám nyní přiblížím zde.

Podle webu www.melk.no provozovaného Opplysningskontoret for meieriprodukter, čili norským úřadem pro osvětu veřejnosti o mlékárenských výrobcích je snad nejznámějším ze starých masopustních zvyků, jež se dochovaly až do naších dob, šlehání natrhaným masopustním březovými větvičkami či metličkami. Takovými větvemi s přivázanými stuhami z, dejme tomu, krepového papíru a přilepeným pestře obarveným ptačím peřím si Norové vzpomenou nejen za účelem šlehání, nýbrž také je nasadí do váz, aby zdobily norské stoly a místnosti.

Pověry s nimi spojené existovaly ještě předtím, než se Norsko stalo křesťanským a březová chrastí byla dávána do souvislosti s utrpením ze soucitu s Kristem, jenž měl v poušti čtyřicet dní držet půst. V pohanských dobách se mimo jiné věřilo, že břízy, jimž ještě nevyrašily poupátka a listy, v sobě skrývají sílu plodnosti. Hojnost, plodnost a sílu mělo v období přechodu od zimy do jara přinést ošlehávání polí, dobytku i lidí, vč. těch přespolních, aby zajistilo úrodný a hojný rok.

„Bičování“ březovým chrastím, či metličkami, si užívaly především mladé dívky a bezdětné ženy. Když kluk/jinoch potkal na ulici/silnici mladou dívku, dostala chrastím po zadku. Mezi zamilovanými bylo také v rámci dvoření se rozšířeným zvykem vzájemně se zbičovat a bylo zvláštní výsadou dětí ráno před vstáváním zbičovat dospělé. Odměnou za šlehání/jeho vyústění byl vždy masopustní bochánek – odtud se pojí tradice s nimi spojená. V encyklopedii Store norske leksikon je též zmínka o tom, že než se sešli na popíjení a hraní her, tak byli mladí řemeslničtí tovaryši/učni vedeni po městě Bergen a šleháni před domem mistra. 

Žádné smažené koblihy, šišky, či vdolky ani škvarkové pagáče: Oslavovalo se třeba mimořádně lahodnými a vydatnými masopustními nedělními bochánky, přepůlenými a proloženými, či nepřepůlenými a naplněnými např. zavařeninou a/nebo smetanou, krémem, příp. mandlemi a posypanými moučkovým cukrem. Mají své obdoby v sousedním Švédsku a Finsku a jejich pečení bylo nejprve jevem šířícím se mezi zámožnějšími měšťany a jak se praví v zmíněné encyklopedii byly v městě Bergen podávány teplé s rozpuštěným máslem a slazeným mlékem. Na norském venkově se o masopustních bocháncích doložitelně pojednává poprvé až od začátku 20. století, což souvisí se zaváděním sporáků.

Na masopustní pondělí se mělo jíst velice zdrženlivě a střídmě, ne-li chudě, abyste si dopracovali k velké chuti k jídlu následující den, v úterý, jemuž se podle jednotlivých oblastí říkávalo „slaninové/bůčkové“, popř. „mastné“, či „máslové,“ event. „bílé“ (kvůli vzácnosti pojídání chleba z bílé mouky – chléb bývával zpravidla tmavý) a byl dnem opulentnosti, či dnem „těch, jež se nacpou k prasknutí,“ jelikož to byl poslední den, kdy si na několik týdnů směli dopřát masitou a tučnější stravu. Aby mohli strádat (pakliže jste dostatečně nezhubli, tak jste nebrali půst dostatečně vážně), musela mít jejich těla celou tu dobu z čeho čerpat. V ten den se mělo jíst dokonce devětkrát v každém rohu obýváku, poněvadž to prý mělo zajistit jídlo na celý zbytek roku. Podle stravovacích zvyků v jednotlivých končin Norska se pojídala mimo jiné slanina/bůček/uzené maso, tučná polévka s knedlíčkovými kuličkami, vývar s vysokým obsahem tuku, či rozpůlená skopová hlava a k tomu kořenová zelenina, především kaše z tuřínu.

Popeleční středou skončil prostopášný způsob života a přejídání, jež vyvrcholilo o masopustní úterý předchozího dne. V tento den se chodilo do kostela a na čelo si knězem nechali z popela jakožto symbolu smutku a lítosti namalovat kříž čili viditelné znamení půstu a pokání. Byli i tací, jež v ten den popel i pojídali. Kněžka a badatelka Merete Thomassen v této souvislosti zprostředkovala deníku Vart Land slova kněží „Člověče, pamatujte si, že prach jsi a v prach se obrátíš.“

Tradice bohoslovecky odůvodněného půstu pokračovala po reformaci a není, podobně jako křest, či svaté přijímání, v norské luteránské církvi považována za přežitek katolicismu.

Maškarní průvody se nekonají, zato spíše plesy, v Oslu Operní ples, a převlečou se a obličeje si pomalují jen některé děti mateřských škol. Nehledě na tom, že se proslýchá, že Norové dnes vesměs nelpějí na tom, že tradice jsou nerozlučně spjaty s náboženstvím, ačkoli ve skutečnosti třeba jde o původně pohanské zvyky, obyčeje a rituály, jsou v globalizovaném, multikulturním, politicky korektním a „pokročilém“ Norsku „nového my“ i manifestace masopustu, podobně jako uctívání sv. Lucie, Vánoce a její symboly, vzory atd., jakožto i Velikonoce pro některé vysoce problematické a již tradičně „neřešitelným“ dilematem. Prý neumožňují „inkluzi“ všech žáků a zaměstnanců a může některé „vyčlenit“ a/nebo urazit a z toho důvodu se řada škol a dalších institucí raději obejde bez nich.

Dosti paradoxně v kontrastu k exotizaci křesťanské víry, jež je ve společnosti vnímána jako ryzí soukromá záležitost a čím dále méně chápána, což prý bylo vidět během vysílání z korunování britského krále Karla ve Westminsterském opatství v Londýně, vysílá norská veřejnoprávní televize několik let i přes četné stížností a kontroverzí pořad Festen etter fasten, čili „Oslava po půstu“ nikoli o půstu etnických Norů, nýbrž o Ramadánu.

Za roztleskávání sdělovacích prostředků, vlivných firem a jejich marketinku atd. se různé síly na druhou stranu údajně snaží, aby v Norsku zapustily kořeny všechny americké tradice, vč. Halloweenu a Sv. Valentýna, stejně jako již před časem Santa Clause. Zlí jakykové tvrdí, že brzy budeme i v naší zemi slavit např. Den díkůvzdání - protože je to „bezva“ a „hustý.“

Ovšem naše svébytné dějiny nám vzít nemohou a mnohdy hluboce osobní prožívání těch zbytků tradic, které nám přece jen zůstaly a které mnozí stále nosí ve svých srdcích.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Yngvar Brenna | úterý 20.2.2024 10:06 | karma článku: 10,46 | přečteno: 146x
  • Další články autora

Yngvar Brenna

Nejvyšší míra zdanění na světě

...aneb jinými slovy nejvyšší příjmy z daní jakožto podílu na hrubém národním produktu má podle norského Ministerstva financí a deníku Dagbladet právě Norsko.

8.5.2024 v 23:12 | Karma: 23,07 | Přečteno: 1536x | Politika

Yngvar Brenna

Převaha „prázdných nádob“ a hloupostí

Je rozšířené přesvědčení, že plošně každý dostává i kvůli jeho vyvádění nálož a svými rozhodnutími nás bere na hůl. I tak ho někdo má za velikého kormidelníka, aby náš koráb zvaný Norsko proplouval rozvířenými vodami a úskalími.

5.5.2024 v 12:39 | Karma: 13,23 | Přečteno: 275x | Politika

Yngvar Brenna

Vrchol zmaru aneb Norský bizár

Kudy že se to Norsko ubírá? Prý se jen sami střílíme do nohy, a proto směřujeme do záhuby. Než se nejednotný národ semkne, zabere to drahnou chvíli, ovšem pro důvody není třeba chodit daleko.

29.4.2024 v 23:00 | Karma: 23,95 | Přečteno: 551x | Politika

Yngvar Brenna

„Musí ven a nikdy se nesmí vrátit“

Jako tekutý písek při skočném přílivu. V diskusích v papírových i digitálních masmédiích Norové temnými ozvěnami řeší, co nakonec pokoří ty arogantní živly. Hodiny tikají, třeba se blíží bouře.

24.4.2024 v 22:16 | Karma: 15,45 | Přečteno: 417x | Politika

Yngvar Brenna

Magistři aneb Já? Vždyť já nic špatného nedělala!

Norská vláda se stále více podobá soutěžím, z nichž pokaždé půjde jeden z kola ven. Z nejbližších spolupracovníků premiéra muselo pro hrubá porušení odejít zatím osm osob, přestože si je vybral „z těch nejvyšších přihrádek“.

21.4.2024 v 0:22 | Karma: 12,56 | Přečteno: 336x | Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Seniora málem zabil a ukradl mu plnou peněženku. Násilník dostal šestnáct let

9. května 2024  14:53

Soud ve čtvrtek vyměřil 16 let vězení se zvýšenou ostrahou třicetiletému Janu Čuporimu, který loni...

Kadyrov se chlubil taháním auta. Má svaly z kamene, chválila Simonjanová

9. května 2024  14:49

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov se ukázal na videu, kterak tlačí auto. Jeho údajnou sílu vyzdvihla...

Na dvě seniorky spadla zeď zámeckého parku v Pacově, jednu vážně zranila

9. května 2024  14:29

Ke zranění dvou seniorek došlo ve středu o státním svátku v Pacově na Pelhřimovsku. Na dvě ženy...

Nový ukrajinský rekord: aby zasáhl rafinerii, urazil dron 1500 kilometrů

9. května 2024  14:03,  aktualizováno  14:27

Sledujeme online Nejméně osm lidí utrpělo zranění v ruské Belgorodské oblasti po dronovém útoku, který Rusko...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 18
  • Celková karma 13,62
  • Průměrná čtenost 182x
Norsko. Země kontrastů, konfliktů a rozporů, paradoxů, podivností, pikantností, extrémů a více, či méně neuvěřitelných prvenství - a to jak v dobrém, tak ve zlém. Jsem Nor žijící střídavě v České republice a Norsku. V ČR bydlím od roku 1993, studoval jsem zde dějiny umění, od té doby se živím překladatelstvím, tlumočením, prováděním Norů v ČR a Čechů Norskem. Co hýbe Norskem? Přináším komentáře ohledně dění v Norsku pro Českou televizi i Český rozhlas. Na svém blogu se budu zaměřovat hlavně na zpravodajství, politiku, kulturu, mentalitu, dějiny, přírodu, cestopisy a turistické zajímavosti. Převážně vážně, avšak někdy rovněž ironicky a satiricky, či se špetkou norského humoru. Zde na Idnes.cz tak navazuji na svůj dlouholetý blog na Aktuálně.cz. 

Seznam rubrik