Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Grammar and Glamour

Jak to vypadá s popularitou gramatiky? Asi nic moc. Napadá mne obměnit výrok strážmistra Cruchota ve filmu Četník ze Saint Tropez: „Gramatika představuje pořádek a ten je nepopulární vždycky.“ Takže místo jednoho už máme dvě nepopulární slova - gramatiku a pořádek. A potřebujeme vůbec znát gramatiku? Pokud ano, tak proč? Nestačí mezi sebou jen komunikovat a o nějakou gramatiku se nestarat?

 Představme si následující scénu. Je nedělní ráno, vyspáváte po noční oslavě. Najednou Vaše manželka dostane chut´ na to, co jste v noci pili. Zeptá se Vás: "Kde je ta láhev?" Vy jste rozespalý, ukážete jen prstem a pokud budete hodně komunikativní, řeknete: „Tam.“ Partnerka Vám bude rozumět, ale komunikace daleko nepokročí.

 

Žena je stejně rozespalá jako Vy a zeptá se znovu. A Vy řeknete: „Stůl, láhev“. Bude Vám rozumět? Jistě, i když to bude pro ni znamenat trochu námahy si danou situaci představit.

 

V dalším kole – předpokládejme, že jste neznalý české gramatiky - můžete zapojit abstrakci a vyjádřit nehybný stav: „Stát, stůl, láhev.“ Vaše žena Vám bude rozumět, i když s pochopením to lehčí mít nebude.

 

Láhev se pořád nenašla, musíte se dále snažit. Řeknete: „Láhev stát stůl“. Tady jste už použil gramatický prvek, tj. slovní pořádek. Podmětu láhev jste přisoudil vlastnost stát a určil jste místo příslovečným určením stůl. Měl jste i možnost říct: „Stůl stát láhev“, ale to by bylo obtížně pochopitelné, protože by si to partnerka musela v hlavě uspořádat sama.

 

Protože chcete hledání Vaší polovičce ještě více ulehčit – česká gramatika Vám pořád moc nejde – tak  řeknete: „Láhev stát na stůl“. Zde jste použil už předložku, tzn. slovo stojící na hranici gramatiky a slovní zásoby, která vyjadřuje vztah mezi dvěma předměty, že je něco na ploše, na stole. Nic Vám ovšem nebránilo říct: „Stůl stojí pod lahví“, ale tuto možnost v češtině nepoužíváme. Z hlediska gramatiky věta ovšem naprosto správná.

 

Manželka pořád nemůže láhev najít. Ted´už musíte vytáhnout první gramatické eso, a to je 6. pád (lokál, lokativ = pád místa, umístění): „Láhev stát na stole.“ Další eso máte v časování slovesa, tj. 3. osoba jednotného čísla: „Láhev stojí na stole.“ Tuto větu už manželka bez námahy pochopí a (snad) láhev najde.

 

Posledním trumfem je změna slovního pořádku. Mohu zdůraznit příslovečné určení místa tím, že ho umístím na začátek věty: „Na stole stojí láhev“ a přidám odpovídající intonaci: „Na stole stojí láhev!“ A pokud ani po „Přece na stole stojí láhev!“ Vaše žena láhev nenajde, není už chyba v češtině.

 

Jaké je poučení z příběhu? Gramatika představuje uspořádání, a to tak, aby sdělení bylo pro ostatní co nejvíce srozumitelné, aby lidé mohli mezi sebou bez námahy komunikovat.  Komunikace vychází ze slova communis = společně, sdílený všemi, tzn. společně vytváří porozumění. Používá gramatiku, aby se to podařilo bez zádrhelů, bez zbytečné mentální práce. Komunikace bez gramatiky by byla možná, ale strašně bychom se nadřeli. Která věta je snáze pochopitelná Stůl láhev stát nebo Láhev stojí na stole? Stalo se Vám, že jste mluvili s cizincem, který neuměl perfektně česky, že Vás na něm něco rušilo a po delší době s ním byla komunikace na obtíž? Museli jste totiž za něj provádět „gramatickou práci“ v češtině.

 

Díky gramatice můžeme slova kombinovat, hledat a vyjasňovat význam a vytvářet elegantní sdělení. Byla a je to činnost zábavná. Důkazem může být i fakt, že v angličtině postupem času došlo k záměně r a l a z výrazu grammar se stal výraz glamour, který se v dnešní angličtině používá pro vyjádření krásy a elegance.

 

Záměna hlásek v jazyce je normální jev. Hlásky r a l se mezi sebou lehce zaměňují a tím mohou vytvářet nová slova. Například lze říct: „Byl jsem poslán“  a záměnou pouhého r a l: „Byl jsem pos… „. Tady jsme už ovšem zabrousili do tvoření slov. O tom zase někdy příště.

    

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Bednarský | sobota 22.9.2007 22:17 | karma článku: 14,84 | přečteno: 826x
  • Další články autora

Petr Bednarský

Odpověd´na článek "Bojují slova o přežití?"

V diskusi k článku Západ v jazyce mne čtenář Tom požádal o můj názor na článek Bojují slova o přežití?, který vyšel v Lidových novinách http://www.lidovky.cz/bojuji-slova-o-preziti-0bb. Další dotaz se týká toho, zda výzkum tohoto druhu nejsou vyhozené peníze. Na druhou otázku mohu odpovědět hned, že se nedá do budoucna nikdy vědět, co výzkum přinese, záleží na tom, pro koho výzkum je a kdo jej financuje.

21.10.2007 v 21:26 | Karma: 10,16 | Přečteno: 607x | Diskuse| Ostatní

Petr Bednarský

Západ v jazyce

Pokud je řeč o evropské a severoamerické civilizaci, zvykli jsme si hovořit o západních hodnotách, politice, životním stylu. Zkusme se také podívat, co znamená západní civilizace v jazyce. Je samozřejmé, že se v našich výkladech nevyhneme zjednodušení.

14.10.2007 v 21:28 | Karma: 10,26 | Přečteno: 717x | Diskuse| Ostatní

Petr Bednarský

O mentalitě v jazyce

Psal jsem, že usuzovat z jazyka, z jeho gramatických struktur, na mentalitu národa, je cesta do pekel. Pokud ale naše úvahy o jazyce budeme brát jako hru, zvažování různých možností, pomůže nám to se orientovat v cizím jazyce. Pouze s tímto vědomím se můžeme zabývat následujícími příklady.

6.10.2007 v 21:43 | Karma: 13,71 | Přečteno: 763x | Diskuse| Ostatní

Petr Bednarský

Analýza a syntéza v jazyce

V diskusním příspěvku k článku Grammar and Glamour jsem napsal, že si netroufám z gramatické stavby jazyka vytvářet úsudky o povaze jeho mluvčích, ale že mne zajímá způsob myšlení německých nebo anglických rodilých mluvčích a jak ho napodobit. Abych nemluvil jen teoreticky, ukažme si to na praktických příkladech. Zkusme neoblíbené téma – předložky, odlučitelné předpony v němčině a částice frázových sloves v angličtině.

29.9.2007 v 19:50 | Karma: 19,00 | Přečteno: 2748x | Diskuse| Ostatní

Petr Bednarský

Díky za Babylon

Mateřský jazyk je pro nás požehnáním. Umožňuje nám vyjádřit, co si myslíme a cítíme. Bohužel je i naším největším prokletím, protože mateřština je pouze jedna z možností, jak vyjádřit náš vztah ke světu a k sobě samému.

20.9.2007 v 22:54 | Karma: 13,09 | Přečteno: 708x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

ANALÝZA: Putin zase budí přízrak atomovek. Co tím sleduje právě teď

10. května 2024

Premium Kreml s výslovným odvoláním na nedávné komentáře západních vůdců týkající se války na Ukrajině...

Operace Vrbětice: divné náhody a záhady. Jakou roli hrál majitel firmy

10. května 2024

Premium Třetí díl seriálu MF DNES popisuje podivné jednání šéfa firmy Imex Group, Petra Bernatíka, která...

Zavřené školy, letiště i banky. Argentinu zasáhla generální stávka

9. května 2024  22:28

Odbory v Argentině organizují generální stávku. Protestují proti úsporným opatřením a dalším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1077x
překladatel, vydavatel, angličtinář, němčinář
www.bednarsky.info

Seznam rubrik