Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak vyrábět rasismus snadno a rychle

Není to tak dlouho, co umřel soused na patře. Byl to moc fajn chlap, o dvě generace starší než já. Kdykoliv jsem v bytě udělal něco nového, byl první, kdo to viděl. Když jsem vařil, vždycky říkal, že „chodí čuchat ke dveřím“.

Vlastně když nad tím přemýšlím, měl jsem ho hodně rád, a když umřel, hodně mě to zasáhlo, protože to nikdo nečekal. A to jsme přitom spolu "začínali" tak, že mě chtěl zmlátit karabáčem, když jsem se v noci dobýval do jeho bytu, o kterém jsem byl den po nastěhování přesvědčený, že je můj.

Když jsem s rodinou nastěhoval, sousedi se báli. V bytě kde bydlím, předtím bydlel problémový chlapec, jehož drogově-alkoholové dýchánky zaměstnávaly nejen městskou policii, ale také celý dům. A teď se sem nastěhuje Rom, a ještě navíc s dětmi. Předsudky jely na plné obrátky.

Léta plynula, děti vyrostly a ze sousedů se stali přátelé, moje dcera si mohla vybrat, která babička bude zrovna hlídat. Nebylo to snadné, hlavně zkraje, myslím. Ale nezažíval jsem tu situace, které jsem zažíval v předchozím bytě na podobném sídlišti, jen v jiném městě o kousek dál. Tam jsem míval za oknem auta lístky se vzkazy, abych se vrátil do Indie, protože mezi „normálními“ nemám co pohledávat.

Je to tu takové normální sídliště. Paneláky, kam se podívám, dvě ubytovny plné romských rodin, nonstop hospoda a vietnamská večerka. Fungování tady bylo relativně ok, až na občasné hádky rozléhající se sídlištěm, opilce, hlasitě souložící dvojice a jedno romské divadlo v podobě hádky dvou znepřátelených rodin. No jo - ale jedno divadlo za pár let... Těch většinových (kulantně řečeno), jsem tady zažil daleko víc, včetně toho, že tu jeden ze sousedů ve vedlejším domě tak šíleně mlátil ženu a děti, že jsme volali policii.

Vlastně jsem se celkem divil, protože o Kladně jsem slyšel hororové příběhy plné kriminality, násilí a bratrů Olachů. A tady klid. Ticho. Žádná policie. Čímž neříkám, že někde dál potíže nemusí být. U nás v okolí je ale klid. Poslední dny ovšem přinesly změnu.

Zahlédl jsem tu neznámé děti, které sedávají přímo pod jedním z oken mého bytu. Prvních několik dní mě štvala jen muzika, která mně (i sousedům) vyhrávala z přenosného bluetooth reproduktoru. Ale možná hlavně proto, že disko skutečně "nemůžu". A potom taky proto, že jsem chtěl spát. Později jsem byl svědkem toho, jak výrostci odhadem kolem 12-16 let napadli vietnamskou prodavačku, protože jim zcela správně odmítla prodat cigarety. Kousek dál stála jejich matka, která ani náznakem nechtěla řešit, že děti prodavačce nadávají do svníí a k...v a vyhrožují jí zbitím. Když jsem se jí zeptal, proč nic nedělá, řekla mi, že neví proč. A tak jsem „milé“ děti vyhodil z prodejny sám.

A najednou jsem byl „z..d“, hajzl, rasista.. nevím, prostě kouzelná slovíčka, která od takhle starých dětí asi člověk slyšet nechce. Sousedi z vedlejších domů, kteří mě dosud vždycky zdravili, najednou zdravit přestali. A já vlastně chápal, proč. Zvlášť když mi jedna ze sousedek u vietnamské večerky řekla, že se nemůžeme divit, že se k nám chovají lidi odměřeně, když se chováme jako zvířata. Co na tom, že vůbec nevím, co je rodina zač. Vezu se taky.

Jsem naštvaný. A bezmocný. Jedna rodina, která tu bydlí tři týdny, dokázala totálně rozsekat dříve naprosto bezproblémové soužití. Několik drzých, nevychovaných spratků s rodiči negramoty, co nemají vůbec potuchy o tom, jakou škodu svým chováním napáchají. A teď babo raď.

Do konfliktu s další částí rodiny jsem se dostal naposledy včera večer. Těch nadávek, co jsem si vyslechl, jsem tolik neslyšel ani za půl života na Žižkově, kde jsem vyrůstal. A podle podobných křováků nás posuzují. Všechny. A po mém včerejším velmi razantním zásahu mě zastavují sousedi a vyprávějí mi, co všechno tu stihli příslušníci jediné rodiny udělat. Poplivat sousedku, nadávky a výhrůžky si jich poslechlo několik. A lidi se jich prostě bojí, protože jich jde vždycky nejméně pět.

Říkám si, co dál. Jaký má vlastně smysl budovat vztahy a měnit obraz nás všech, když je vždycky nejvíc vidět zrovna ta rodina, která dělá bordel? A když to člověk vidí, vlastně ho potom ani nepřekvapuje, že podle průzkumů mě vlastně nikdo nechce za souseda. Ale jak k tomu sakra přijdou všechny ty rodiny, co tu naprosto bezproblémově žijí? Do konfliktu už příště nepůjdu. Budu rovnou volat policii a doufat, že pod tlakem se odsud rodina třeba odstěhuje. Ale co když přijde další?

Když jsou totiž problémoví Romové, vidí to totiž na rozdíl od neromských rodin všichni. A výsledky každý zná.

 

Psáno pro web www.romea.cz 

 

 

Autor: Patrik Banga | čtvrtek 23.6.2016 9:07 | karma článku: 36,06 | přečteno: 3559x
  • Další články autora

Patrik Banga

Jak mě zneužil brněnský motorkář

Znáte tu situaci, kdy si přejete být současně na dvou místech najednou a ono to nejde? Mě se to povedlo. Ležel jsem doma s Covidem a přesto jsem páchal přestupky v Brně. Jak je to možné? Čtěte dál, může se to stát i vám!

19.8.2021 v 13:16 | Karma: 42,56 | Přečteno: 12301x | Diskuse| Ostatní

Patrik Banga

Jak jsem se stal coviďákem: Covid má i „výhody“!

Z jistého úhlu pohledu má Covid (fakt jen pro někoho) jednu nespornou výhodu. Člověk po něm nemá chuť jíst. (Ne) dobrovolně jsem se vrátil k jogurtům a polévkám. Cokoliv ostatního se stalo nemyslitelným.

24.3.2021 v 11:51 | Karma: 37,33 | Přečteno: 4856x | Diskuse| Osobní

Patrik Banga

Jak jsem se stal coviďákem

Covidu-19 se mi rok dařilo úspěšně vyhýbat. Za cenu drastických omezení jakýkoliv kontaktů a více než roční karantény doma, procházek po večerech a maximálního používání dezinfekce, roušek a později respirátorů. Jenže jednoho dne.

16.3.2021 v 14:40 | Karma: 39,62 | Přečteno: 6164x | Diskuse| Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Drogy jsou prostě všude

Uvažuju nad koupí pásky přes oči. Ne přes jedno oko, ale rovnou přes obě. Abych totiž nebyl pokoušen, musel bych být slepý. A taky hluchý. Asi si koupím špunty do uší a budu je nosit do práce.

27.7.2019 v 10:00 | Karma: 27,73 | Přečteno: 4720x | Diskuse| Ostatní

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.

24.7.2019 v 9:00 | Karma: 19,52 | Přečteno: 950x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 140
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6102x
Jsem především novinář, trošku spisovatel a trošku muzikant. Držitel ceny Magnesia litera (2023) za knihu Skutečná cesta ven. Autor povídky (Žižkovák), která vyšla v antologii The Book of Prague (CommaPress UK) nebo povídky Erža, která vyšla v antologii Krev, monstra a cukroví (2023 - Epocha).