Inkluze? Rozhodně ano!
Tedy... že elitám docvaklo, kolik tu máme dětí se specifickými poruchami.
Ostatně, uvažoval jsem dřív stejně. V jednom z rozhovorů, který jsem dával (možná tady na blogu, už ani nevím) jsem řekl, že kdyby moje dítě brzdily ve škole pomalejší děti, dám ho jinam. A asi bych to dneska i udělal znova, protože zkrátka žiju v době, kdy mám na výběr.
Dneska ale mám něco, co jsem před tím neměl. Zkušenost s dětmi, které trpí specifickou poruchou. A vím, jaké rodiče zažívají peklo, které jim právě vyhláška o inkluzivním vzdělání může pomoci vyřešit. On to totiž není žádný med. Což si troufám říct, drtivá většina rodičů se zcela zdravými dětmi vůbec neumí představit.
Tak to zkuste. Narodí se vám dítě, které je od malička pomalejší. Pomalu chodí, pomalu mluví, pomalu se učí. Tak chodíte po doktorech, po logopedech… a nakonec vám v první třídě bez vyšetření řeknou, že dítě má LMD (taková moderna dneska, LMD je všechno) a že má jít do speciální třídy.
Ok, dáte dítě do speciální třídy, kde jsou děti jako on, všichni spokojení. Jenže speciální třída má jenom tři ročníky a potom máte na výběr. Buď ho dáte do zvláštní (ehm, dneska neexistující) školy, kde je polovina dětí, co tam nemají co dělat a školy slouží jako skladiště romských dětí, které nikdo na „normální“ základce nechce, protože „diagnóza ROM“ znamená automaticky speciální školu nebo speciální třídy (viz třeba Kladno, kde se téměř všechny romské děti nacpaly do jedné školy) a kde vaše dítě nedostane kvalitní vzdělání, ani kdybyste platili zlatem, nebo ho dáte do základní školy, odkud má dítě naději se dostat někam dál.
Jenže dítě má Aspergera. To jste se dozvěděli po dalším roce běhání po doktorech, než jste konečně narazili na někoho, kdo se dětem skutečně věnuje. Vaše dítě je inteligentní, jenže pomalé. Tak že třeba zápis učiva je často nadlidský úkol. Zapamatovat si důležité údaje během několika minut výkladu učitelky, je často takřka nemožné. Přitom víte, že když na to bude mít dítě čas, tak se látku v pohodě naučí. A co teď? Vy jste rodič, chcete pro svoje dítě to nejlepší. Tak že začnete shánět asistentku. Svatou to ženu, která za mrzký peníz dítěti pomůže, stejně jako dalším třem, čtyřem, které aktuálně ve třídách bývají.
Jenže škola na to nemá peníze. Nikdo jí je nedá. A asistentka, byť je svatá žena, musí taky něco jíst. Nebo nedej bože platit byt. A co včil? Máte dvě možnosti. Buď přestanete pracovat a budete dělat asistenta dítěti sami, čímž se dostanete do stejné situace jako asistentka bez peněz. Nebo se složíte s dalšími rodiči a budete asistentku platit. A světe div se. Vaše dítě funguje. Vaše dítě má lepší známky, chápe učivo. Ostatní mu přestanou nadávat do dementů. Nemusí do speciálky, protože školu normálně zvládá.
A to je myslím přesně to, o co v inkluzivním vzdělávání jde. Děti co mají handicap, mají dostat šanci. Všude čtu rozhovory s učiteli, s ministryní Valachovou, což je mimochodem fakt pěkná ženská ale nikde rozhovor s rodičem, co má podobně handicapované dítě. Kdo z vás (nás) zná rodiče, co pro své dítě nechce to nejlepší?
A ty kecy o tom že to je „procikánský zákon“, na ty se určitě taky dostane. To je totiž kapitola sama pro sebe a doufám, že i tohle vyhláška změní.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1592253-duchcovska-zs-udelala-jednu-prvni-tridu-pro-romske-deti-druhou-pro-ostatni
Patrik Banga
Jak mě zneužil brněnský motorkář

Znáte tu situaci, kdy si přejete být současně na dvou místech najednou a ono to nejde? Mě se to povedlo. Ležel jsem doma s Covidem a přesto jsem páchal přestupky v Brně. Jak je to možné? Čtěte dál, může se to stát i vám!
Patrik Banga
Jak jsem se stal coviďákem: Covid má i „výhody“!

Z jistého úhlu pohledu má Covid (fakt jen pro někoho) jednu nespornou výhodu. Člověk po něm nemá chuť jíst. (Ne) dobrovolně jsem se vrátil k jogurtům a polévkám. Cokoliv ostatního se stalo nemyslitelným.
Patrik Banga
Jak jsem se stal coviďákem

Covidu-19 se mi rok dařilo úspěšně vyhýbat. Za cenu drastických omezení jakýkoliv kontaktů a více než roční karantény doma, procházek po večerech a maximálního používání dezinfekce, roušek a později respirátorů.
Patrik Banga
Jak přežít dietu: Drogy jsou prostě všude

Uvažuju nad koupí pásky přes oči. Ne přes jedno oko, ale rovnou přes obě. Abych totiž nebyl pokoušen, musel bych být slepý. A taky hluchý. Asi si koupím špunty do uší a budu je nosit do práce.
Patrik Banga
Jak přežít dietu: Jsem dietní Maradona

Nevydržel jsem to. Chtěl jsem prostě vidět, jak to pokračuje ve skutečnosti. Neodolal jsem a vstoupil do jámy lvové. Na váhu. Co jsem viděl, mě rozesmálo. Po necelých osmi dnech diety je sedm kilo pryč! Škoda, že většina je voda.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Muž bodl v plzeňském parku soka nožem do břicha, hrozí mu 18 let vězení
Za čtvrteční bodnutí nožem do břicha svého soka v plzeňském parku obvinili policisté z pokusu o...
Koukej, takhle děláme hašiš. Sever Maroka je říší konopí, do Evropy mířilo tunelem
Od našeho zpravodaje v Maroku Jedeme po křivolaké horské silnici vedoucí od vodopádů Akšúr směrem k Tangeru. Po obou stranách...
VIDEA TÝDNE: Pátrání po Ficově vile, únos vombatího mláděte a útok kolíkem
Šéf hnutí Slovensko Igor Matovič se vydal do Chorvatska pátrat po vile, která má patřit slovenskému...
Útoků dětí přibývá, školy hlídají i kamery. Policisté v kraji řeší desítky případů
Bití, kopání, tahání za vlasy i vyhrožování. Agrese dětí je v Moravskoslezském kraji poměrně častá,...

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...
- Počet článků 140
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 6103x