Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biľak pomohl komunistům odkopat se

Ve věku 96 let zemřel v noci na dnešek Vasil Biľak. Jeho smrt lze těžko považovat za mletí známých božích mlýnů – člověk Biľakova světonázoru na ně jednak věřil jen velmi těžko, jednak místo toho, aby se již léta smažil v pekle, dožil se spokojeného stáří a pokojně si užíval svého důchodu v přepychové vile. 

...aneb Biľakova smrt v širších souvislostech

Ten příměr je už možná otřepaný až běda, ale dokud se tu roztahují Grebeníčkové, Dolejšové, Filipové, Babišové a jim podobní, je třeba jej připomínat. Naše země neprošla dekomunizací, pokud by tak šlo nazvat teoretický proces podobný německé denacifikaci. To je obrovská snad ne skvrna, ale spíše díra v naší historii, a obávám se, že zalátat se již dá jen velmi těžko, a že s ní nebude naše vyrovnání se s minulostí nikdy úplné. Naše nevyrovnávání se začalo 10. prosince 1989, kdy byla jmenována vláda s většinovou účastí komunistů, nazvána „vládou národního porozumění“ a vydávána za pokrok. Nevím, co je to za revoluci, když nechá u moci ty, kteří jsou údajně svrženi. 

Pokud může - opět analogicky - v Německu probíhat akce „Spät, aber nicht zu spät“ (Pozdě, ale ne příliš pozdě), mohli bychom snad i my přikročit k sice pozdnímu, ale přece jen vyrovnání se s vlastní historií. Naprosté minimum by mělo spočívat v zákazu a soudním rozpuštěním jakékoliv politické strany, která si dovolí dát do názvu přívlastek „komunistická“, následovat by mělo propadnutí jejího movitého i nemovitého majetku. Podle našeho trestního zákona je propagace komunismu (a dalších zločinných teorií) trestná, mým hloupým laickým rozumem si neumím vysvětlit, jak se s tím existence KSČM slučuje. Dále je třeba nejen zachovat v platnosti lustrační zákon, ale rozšířit jeho působnost na bývalé funkcionáře KSČ a Lidových milicí. A také Jakešovi a podobným snížit důchod na životní minimum. Pozdě, ale přece.

Jak již bylo řečeno v úvodu, Vasilu Biľakovi bylo osudem dopřáno to, co nemohla zažít nejedna oběť režimu, jehož byla tato kreatura představitelem. Ať už proto, že jejich životy byly justičními vraždami ukráceny, nebo se tito lidé z pracovních lágrů vrátili s podlomeným zdravím. Opustila-li nyní tato osoba náš svět, chtělo by se snad říci „konečně“, ale jen tak bez dalšího to nelze. Ještě předtím, než by se Biľak smažil v onom pekle, měla na něj dolehnout spravedlnost čistě světská. To, že náš (nebo později slovenský) stát nechal hlavního stranického ideologa dožít v klidu, znamená plivnutí do tváře odpůrcům režimu. A těch oficiálních 108 obětí spřátelené srpnové invaze nechť je připočteno právě Biľakovi a spolu s ním též Kolderovi, Kapkovi, Švestkovi a Indrovi. Podíl na 108 vraždách by jako důvod trestního stíhání dozajista stačil, připočten ale měl být též zločin vlastizrady, neboť jedině tímto pravým slovem lze nazvat akt, jehož se zmínění zločinci dopustili, a který bezprostředně vedl ke ztrátě státní suverenity a k totální likvidaci demokracie, která začala tou dobou opatrně vystrkovat růžky. Jelikož se tak stalo pomocí vojenské síly, jednalo se též o zločin proti míru.

Biľakova smrt má ovšem ještě jednu rovinu. V reakci na jeho úmrtí vystoupil se svým prohlášením poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny, komunista Vojtěch Filip. Jeho vyjádření, zlehčující a relativizující okupaci Československa v srpnu 1968, je ukázkou propagace komunismu, tedy hnutí potlačujícího lidská práva. Nynější čerstvá snaha o jeho odvolání z předsednictva Poslanecké sněmovny se zdá být chvályhodná, je však mít na paměti, že do funkce byl tímtéž parlamentem před pár týdny zvolen. Chce-li však sněmovna svou nedávnou chybu napravit, nelze jí v tom bránit, ba naopak.

Komunistům se nebývale ustupovalo a ustupuje. Jsou zváni k jednáním jako rovnocenní partneři, jsou voleni do politických funkcí, a jakmile cítí příležitost, chytnou ji za pačesy. Naposledy toto demonstrovali návrhem na zrušení lustračního zákona. I přes jeho platnost byl do ministerského křesla jmenován agent StB. Pokud se vám třeba dělá nevolno z představy, že by v německé poválečné vládě zasedl gestapák, pak česká současnost je s touto hypotetickou situací naprosto totožná. A jestli má být nějakým jiným agentem dosvědčeno, že Babiš agentem nebyl, tak to je přece k smíchu, ne? Je to stejné, jako kdyby v Norimberku Ribbentrop svědčil ve prospěch Göringa. Podobné svědectví může být věrohodné snad jen v případě, že se jeden zločinec rozhodne na druhého lidově řečeno něco prásknout. Jinak jej těžko lze brát jako hodnověrný důkaz.

Všechno to je v souladu s obecně přijatelným postojem, že komunismus nebyl zlo srovnatelné s nacismem. Nic není větším omylem - komunismus a nacismus jedno jsou. Je mi dost protivné, že se - byť v legraci - někteří lidé zdraví „čest práci“. Je to stejné, jako kdybych se snažil být vtipný pozdravem „Heil Hitler“. Za hákový kříž na triku mě na ulici patrně seberou, což je v pořádku. S rudou hvězdou, srpem a kladivem budu za recesistu. To je ohavné a nepochopitelné zároveň.

Takže, v 96 letech zemřel Vasil Biľak. Dožil přitom ve své vile v Bratislavě. Je naší věčnou ostudou, že se tak nestalo před 10 nebo 15 lety v kriminále. Částečně ji lze ještě napravit tím, že Vojtěch Filip vysvětlí své „různé pohledy“ Policii České republiky, zbaven předtím funkcí a poslanecké imunity.

Ostatně soudím, že komunismus musí být zničen.

Autor: Jaroslav Babel | čtvrtek 6.2.2014 15:23 | karma článku: 35,03 | přečteno: 1521x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Beze ztrát (5.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

14.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,43 | Přečteno: 112x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (4.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

12.5.2024 v 9:57 | Karma: 10,14 | Přečteno: 146x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (3.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

6.5.2024 v 22:11 | Karma: 9,26 | Přečteno: 122x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (2.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

3.5.2024 v 15:34 | Karma: 11,00 | Přečteno: 178x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Beze ztrát (1.)

Základní schéma téhle cesty bylo dost podobné té předešlé: dva dny ve Slovinsku, dva dny v Maďarsku. Leccos bylo jinak, a dlužno podotknout, že v některých ohledech jsem v to dokonce doufal.

27.4.2024 v 22:40 | Karma: 12,35 | Přečteno: 206x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  20:17

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Televize zdraží, shodla se vládní koalice. Naopak opozice chce poplatky zrušit

15. června 2024

Premium Vláda chce od ledna zdražit koncesionářské poplatky. Za Českou televizi by lidé nově platili 150...

Zabalila příruční zavazadlo a odjela do Dubaje. Dnes tam prodává reality

15. června 2024

Premium Pořídit si byt v Dubaji? Tak to je lehčí, než si možná myslíte. Veronika Plichtová studovala v...

„Útěk před woke epidemií“. Do Ruska se vracejí lidé ze Západu, někteří zůstávají

15. června 2024

Premium Navzdory pokračující agresi vůči Ukrajině do Ruska stále cestují občané západních zemí. Někdy jsou...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 12,31
  • Průměrná čtenost 1321x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.